اخبار ایران و جهان

شکارچی گنج شکار شد/ کشف پایگاه سری نازی‌ها

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانشمندان روس ادعا می‌کنند موفق به کشف بقایای یکی از پایگاه‌های سری نازی‌ها در جزیره‌ای دورافتاده در مدار قطب شمال شده‌اند.
کشف بیش از ۵۰۰ قطعه متعلق به نازی‌ها در این جزیره که «سرزمین الکساندرا» نام دارد این باور را در گروه کاشف آن ایجاد کرده است که این محل پایگاه «شکارچی گنج» (Schatzgraber) است که شایعات زیادی در مورد آن وجود داشته و به دستور مستقیم آدولف هیتلر ساخته شده بود.

شکارچی گنج یک ایستگاه هواشناسی رمزآلود در قطب شمال بود که در سال ۱۹۴۲ و پس از حمله هیتلر به روسیه بنا شد.

ساخت و رها کردن آن در سال ۱۹۵۴ در کتاب Wettertrupp Haudegen (پایگاه هواشناسی اسب جنگی) به زبان آلمانی ثبت شد اما هرگز شواهد فیزیکی مبنی بر وجود آن پیدا نشده بود و اغلب آن را افسانه دوران جنگ قلمداد می‌کردند.
بر طبق اسناد موجود، شکارچی گنج از سال ۱۹۵۳ فعال بوده اما یک سال بعد که کارمندان آنجا گوشت خام یک خرس قطبی را که آلوده به نوعی کرم بود خوردند و مسموم شدند، در جولای ۱۹۴۴ آنجا را به حال خود رها کردند.
یک کشتی زیردریایی آلمانی (U-boat) سربازان را نجات داد اما پس از آن ماجرا، پایگاه متروکه شد و تاکنون هیچ‌کس مطمئن نبود که پایگاه در چه نقطه‌ای قرار گرفته است.
گروهی از دانشمندان روس از پارک ملی شمالگان روسیه بیش از ۵۰۰ ابزار ساخت نازی‌ها در جزیره الکساندرا (جزیره‌ای دورافتاده و فاقد سکنه در شمال روسیه) پیدا کردند.
این ابزارها شامل قوطی‌های خرج رهاشده، گلوله، بقایای سنگر، کفش و مقداری اسناد کاغذی می‌شدند که به خاطر اقلیم پوشیده از یخ جزیره، به خوبی باقی مانده بودند.
این بقایا تاکنون در معرض دید عموم قرار نگرفته‌اند اما دانشمندان می‌گویند بر روی آن‌ها تاریخ و علامت صلیب شکسته نازی‌ها وجود دارد و حاکی از آن است که این جزیره محل پایگاه اسرارآمیز شکارچی گنج بوده است.
قطعاً باید این ارتباط تائید شود و اسناد و ابزارهای یافت شده در جزیره باید بیشتر مورد تحلیل قرار بگیرند تا بتوان به‌طورقطع گفت آنجا محل پایگاه نازی‌ها بوده است؛ اما این اسناد درراه روسیه هستند تا در آنجا بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند و به زودی در معرض دید عمومی قرار داده شوند.
«اوگنی ارمولوف» محقق ارشد پارک ملی می‌گوید: «پیش‌تر شکارچی گنج را از منابع مکتوب می‌شناختیم اما حالا شواهد واقعی در دست داریم.»
او افزود: «حالا می‌توانیم این داده‌ها را در انقلاب علمی وارد کنیم و به این شواهد اشاره کنیم تا نظریه فعالیت‌های نظامی آلمان در منطقه شمالگان طی جنگ جهانی دوم را گسترش دهیم و شفاف‌تر کنیم.»
این کشف بسیار شگفت‌انگیز است زیرا برخی فکر می‌کنند اسم این مکان حاکی از آن است که این پایگاه صرفاً یک ایستگاه هواشناسی و بخشی از یک مأموریت سری برای یافتن گنج‌های قدیمی بوده است.
مسلماً آن‌ها به دنبال گنج نبوده‌اند، بلکه به دنبال مدارک باستان‌شناسی بودند که نشان دهد زمانی مردمان قطب شمال بر کل جهان حکمرانی می‌کردند تا وعده و وعیدهای خود را توجیه کنند.
گرچه در آلمان نازی مؤسسات تحقیقاتی به دنبال این هدف بودند، اما در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این تحقیقات در این پایگاه انجام می‌شده است؛ اما خوشبختانه با تحلیل اسناد مکتوبی که در این مکان پیدا شده، روشن‌تر می‌شود طی جنگ جهانی دوم در این مدار قطبی چه اتفاقاتی افتاده است.
جزیره الکساندرا چندین دهه مورد مناقشه بود اما در حال حاضر بخشی از فدراسیون روسیه است و ظاهراً روسیه قصد دارد پایگاه نظامی دائمی خود را در آنجا مستقر کند.

شکارچی گنج شکار شد پایگاه سری نازی ها شکارچی گنج شکار شد پایگاه سری نازی ها

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست