اخبار ایران و جهان

رشد بیش از ۴ برابری شرکت کنندگان جشنواره ملی دریا

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح امروز، مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی در این مراسم گفت: ترویج مسایل مرتبط با دریا از جمله اهدافی است که در میان همه نهادهای مرتبط به دریا تبدیل به یک دغدغه شده است. در این میان اهمیت کارهای ترویجی در میان دانش آموزان و دانشجویان یکی از اثرگذارترین اقدامات در این زمینه به شمار می رود. بدین منظور برگزاری دومین دوره جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت ، علاوه بر توجه به توسعه شرکتهای دانش بنیان، با هدف ترویج مباحث مرتبط با دریا در بخش های فیلم کوتاه دانشجویی، مسابقات شناورهای هوشمند و جشنواره دانش آموزی دریا تنظیم شده است.
سیف گفت: در بخش دانش آموزی دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت،دوره های آموزشی طراحی و ساخت شناورهای کنترل از راه دور و رباتهای زیر سطحی را با همکاری پژوهش سراها در مرداد ماه برگزار شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی در ادامه بخش دانشجویی را از مباحث جدید در این دوره از برگزاری جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت عنوان کرد و گفت: در بخش دانشجویی این دوره از این جشنواره با موضوعات مختلفی از جمله مسابقات شناورهای هوشمند باهمکاری دانشکده مهندسی دریا دانشگاه شریف، فیلم کوتاه ۹۰ ثانیه ای دریا با همکاری دانشکده مهندسی دریا امیر کبیر واحد بندر عباس، مسابقات ربات‌های زیر دریایی و ایده بازار و شناورهای کارتونی روبرو هستیم درکنار این، کارگاه‌های آموزشی تخصصی و همچنین نمایشگاه آثار و دستاوردهای فناورانه دریایی با همکاری شرکت‌های دانش بنیان دریایی که طرح‌های آنها پذیرفته شده است، برگزار می شود.
وی ادامه داد: برای دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت در حوزه های بخش طرح ها و دستاوردهای فناورانه دریایی(شرکتهای دانش بنیان دریایی،سازمانها و ارگانهای دریایی،دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دریایی)، بخش دانشجویی(شامل ایده بازار، مسابقات شناورهای هوشمند، مسابقات‌ربات‌های‌زیردریایی”ROV”، جشنواره فیلم کوتاه ۹۰ ثانیه ای،مسابقات‌شناورهای‌کارتونی) و بخش‌دانش‌آموزی(مقاله،عکس، ماکت،داستان کوتاه و…)مسابقه خانوادگی آشنایی با دریا، مسابقه شناورهای کنترل از راه دور،مسابقات رباتهای زیرسطحی(زیر دریایی) آثار ارسال شد که حدود ٢٠٠ ایده جدید دریافت شد که از این تعداد ١٠ ایده مورد ارزیابی دقیق و سپس مورد حمایت قرار می گیرند.
سیف گفت: نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دریایی باحضور ٧٠ شرکت دانش بنیان برگزار می شود همچنین، در مسابقات دانشجویی ٢١ تیم به رقابت می پردازند و در بخش فیلم دانشجویی از١٠٠ فیلم در ۵ حوزه تقدیر به عمل می آید.
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی در پایان گفت: خوشبختانه در بخش دانش آموزی ١٢ هزار اثر دریافت کردیم که ۴ نیم برابر سال گذشته بوده است و این نقطه قوتی است. در آخر، نباید این موضوع مهم رافراموش کنیم که هر یک از ما می تواند بخشی از توسعه دریایی کشور را رقم بزنیم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست