اخبار ایران و جهان علوم پایه

طراح ژاپنی دقیق‌ترین نقشه جهان را طراحی کرد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بر همگان روشن است اغلب نقشه‌ها از دقت بالایی برخوردار نیستند. در نظر مبتدیان، آفریقا اندکی از آنچه به نظر می‌رسد بزرگ‌تر است و گرینلند آن‌قدر هم بزرگ نیست.
اما یک طراح ژاپنی نقشه‌ای ترسیم کرده است که از دقت بسیار بالایی برخوردار است، نسبت‌های واقعی جهان تقریباً به‌طور کامل در آن رعایت شده و شاید یکی از بهترین ارزیابی‌های اندازه کشورها باشد.
این طراحی که «اتاگراف» نام دارد، بزرگ‌ترین جایزه طراحی ژاپن موسوم به «جایزه طراحی برتر» را از آن خود کرده است.
این نقشه که توسط «هاجیم ناروکاوا» هنرمند و معمار ژاپنی طراحی شده در نگاه اول بسیار مرموز به نظر می‌رسد، درحالی‌که یک تغییر جهت میان آسیا و آمریکای شمالی رخ داده است، اما درواقع یکی از متناسب‌ترین نقشه‌هایی است که تاکنون ترسیم شده است زیرا تهیه نقشه مسطح از زمین کروی شکل فوق‌العاده دشوار است.
نقشه‌ای که بر روی دیوار کلاس درس یا در اطلس‌ها دیده‌اید، نقشه مرکاتور نام دارد و «جراردوس مرکاتور» جغرافیدان فلاندرزی آن را اولین بار در سال ۱۵۶۹ تهیه کرد.
کمابیش فن مرکاتور بر روی کاغذ دوبعدی با اندازه تمام کشورهای جهان متناسب و بسیار مناسب دریانوردی است؛ اما در این راه دقت فدا شده است؛ نقشه مرکاتور کشورهایی را که به قطب نزدیک هستند بزرگ‌تر از نسبت واقعی‌شان ترسیم کرده است.
به‌عنوان‌مثال، گرینلند در اغلب نقشه‌ها تقریباً هم‌اندازه آفریقاست، این در حالی است که توده قاره آفریقا ۱۴ برابر گرینلند است.
اما هدف طرح جدید رفع این ایراد، با تقسیم جهان به ۹۶ منطقه برابر و سپس تبدیل ابعاد آن‌ها از کره به یک چهاروجهی پیش از تهیه نقشه نهایی بوده است.
ناروکاوا طی چند مرحله از یک کره به یک نقشه مسطح رسیده است و موفق شده نسبت‌های درست خشکی و آب را برقرار کند.
در توصیف نقشه برنده جایزه طراحی برتر آمده است: «این روش نقشه‌کشی بدوی می‌تواند یک سطح کروی را به یک سطح مستطیلی مانند نقشه جهان تبدیل کند و درعین‌حال نسبت مناطق در آن به‌خوبی رعایت شود.»
«طرح اتاگراف به‌درستی تمامی اقیانوس‌ها و قاره‌ها ازجمله قاره مغفول جنوبگان را نشان می‌دهد و به‌خوبی در قابی مستطیل شکل که در آن هیچ بریدگی وجود ندارد، جای گرفته است. قطعات این نقشه را می‌توان بدون درزهای مشخص کنار هم قرار داد. ازاین‌رو نقشه جهانی اتاگراف چشم‌اندازی دقیق و پیشرفته از کره ماست.»
نقشه جدید هم بی‌عیب نیست و این‌که بگوییم لزومی ندارد شمال در سمت بالا باشد، شاید برای دریانوردی چندان مطلوب نباشد؛ اما خیلی به آن نزدیک است.
در وصف این نقشه آمده است: «برای این‌که این نقشه رسماً نقشه‌ای مطابق واقع خوانده شود، باید یک مرحله پیش برود و تعداد تقسیم‌بندی‌های فرعی آن افزوده شود تا دقت آن بالا برود.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست