اخبار ایران و جهان

اعلام برنامه های هفته ترویج علم/ دعوت از تمامی مروجین علم کشور

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

از ۱۵ تا ۲۰ آبان ماه در ایران، هفته ای وجود دارد با نام «هفته ترویج علم» که در انتهای آن یعنی روز ۲۰ آبان ماه که برابر با ۱۰ نوامبر سال میلادی می شود، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری شده است.
در ایران «انجمن ترویج علم ایران» مدیریت، نظارت و اجرای برنامه های گوناگون این هفته را بر عهده دارد.

کوتاه از انجمن ترویج علم
این انجمن موسسه ای غیر انتفاعی است که در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با هدف فعالیت در زمینه های علمی، آموزشی و پژوهشی آغاز به کار کرده. ساختار انجمن مشتمل بر مجمع عمومی، هیأت مدیره و بازرس است که هر سه سال یک بار توسط اعضاء شرکت کننده در جلسه مجمع عمومی سالیانه انتخاب می شوند. بر طبق اساسنامه،انجمن ترویج علم ایران می تواند گروه های تخصصی متنوعی چون؛ آموزش و پرورش، انتشارات، آمار و اطلاعات، پذیرش و روابط عمومی، اهدای جوایز، گردهمایی و طرح های پژوهشی تشکیل دهد.
از اهداف این انجمن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ترویج علم بین عموم مردم
اشاعه تفکر علمی به منظور ایجاد زمینه مناسب برای همگانی کردن علم در جامعه
جلب مشارکت و هماهنگی میان نهادهای مروج علم
آموزش مروجان علم
نهادینه کردن ترویج علم

اما برای اینکه بدانیم در هفته ترویج علم سال ۱۳۹۵ چه خواهد گذشت علمنا گفت و گویی داشته با دکتر اکرم قدیمی، مدیر انجمن ترویج علم ایران که در ادامه آن را مشاهده خواهید نمود.
مدیر انجمن ترویج علم به علمنا گفت: مراسم هفته ترویج علم، معمولا در یکی از سالن های و نمایشگاه مربوطه این هفته نیز در یکی از طبقات برج میلاد برگزار می شد. انجمن به عنوان نهاد تسهیل کننده، مراکزی که فعالیت های ترویجی داشتند را در این نمایشگاه گردهم جمع می کرد. از سال ۹۴ غرفه های این نمایشگاه، هدفمند شد و درون این غرفه ها برای دانش آموزان {و البته عموم مردم} برنامه داشتیم و حدود دو ساعت دانش آموزان می توانستند از این برنامه ها بهره ببرند. سال گذشته بیش از ۵ هزار دانش آموز برای بازدید از این نمایشگاه حضور داشتند. به غیر از نمایشگاه، برنامه های هفته ترویج که شامل نشست های تخصصی، همایش و «جایزه سالانه ترویج علم» می شد را هم برگزار می کردیم.
در سال جاری نیز روند هماهنگی های پیش از اجرای این هفته را از مدت ها پیش شروع کردیم و بنا بود بر اساس مذاکرات با مدیر کل فرهنگی دانشگاه تهران، مراسم در دانشگاه تهران برگزار شود. به همین دلیل دیگر رایزنی با برج میلاد نکردیم، چرا که سال گذشته برج میلاد از انجمن درخواست پرداخت هزینه داشت که خوشبختانه با پیگیری ها این مسئله در روزهای آخر حل شد؛ ولی امسال در محدودیت زمانی قرار گرفتیم و دانشگاه تهران هم تفاوت بحث تجاری سازی و ترویجی را مطرح کرد و عملا برگزاری مراسم در این دانشگاه منتفی شد. این مسائل باعث تغییراتی در نوع برگزاری برنامه های هفته ترویج علم شد.
قدیمی گفت: در روز ۱۵ آبان، نمایشگاه ترویج علم در حسینیه ارشاد افتتاح می شود و در روز ۱۶ آبان، که روز علم و زندگی نامگذاری شده است، پس از مراسم افتتاحیه که در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور روی خواهد داد ۲ نشست تغییر اقلیم در ایران و ترویج علم و سلامت بر پا می شود.

دکتر اکر قدیمی

دکتر اکر قدیمی، مدیر انجمن ترویج علم ایران

روز ۱۷ آبان ماه نیز روز «ترویج علم و تاریخ علم» نامگذاری شده که نشستی در همین حوزه برگزار می گردد. علاوه براین، نشستی در کمسیون ملی یونسکو تحت عنوان موانع و راهکارهای توسعه علمی ایران برگزار خواهد شد.
برنامه های روز سه شنبه ۱۸ آبان ماه، یعنی روز دانشگاه، علم، جامعه (ترویج خواندن برای زیستن) نیزشامل نشستی می شود که در موزه پست تحت عنوان نقش مراکز و موزه های علم در ترویج علم خواهد بود.
قدیمی در ادامه ی توضیحات برنامه های هفته ترویج علم گفت: روز چهارشنبه ۱۹ آبان ماه در سال های گذشته، روز «رسانه و ترویج علم» نامگذاری می شد اما امسال، روز «فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی» برای این روز مطرح شد. امسال در قالب همایشی عمومی سازی در عصر فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطاتی انجام می شود که هم به رسانه و هم به ترویج علم تاکید دارد و در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با همکاری «انجمن مطالعات جهان» برگزار می گردد.
برنامه های ۲۰ آبان ماه، که روزجهانی علم در خدمت صلح و توسعه است، شامل سه بخش می باشد: شروع برنامه های این روز، با مراسم بزرگداشت این روز جهانی است و پس از این مراسم، گردهمایی فعالان ترویج علم را خواهیم داشت که برای این گردهمایی از تیرماه سال ۹۵ فعالیت را آغاز کردیم و مدیریت گردهمایی به عهده دکتر معین (وزیر علوم اسبق کشور) می باشد. ۳ کارگروه آموزش و پژوهش، سیاست گذاری ترویج علم و فناوری و کارگروه فرهنگ و رسانه برای این گردهمایی تشکیل شده است. این گردهمایی در ۲ بخش رسانه و دانشگاهیان برگزار می شود. کارگروه ها تاکنون، چندین نشست داشتند و این گردهمایی تنها محدود به یک روز نیست چرا که تمامی بخش های جامعه درگیر این مبحث هستند و انجمن از تمامی افرادی که به نوعی با ترویج علم سر و کار دارند، دعوت به حضور در این برنامه می کند. این برنامه شروعی برای در کنار هم بودن نهادهای ترویجی است تا هم افزایی ایجاد شود و برای اجرای برنامه های کلان ترویجی در سطح کشور از این ظرفیت استفاده شود.
مدیر انجمن ترویج علم در پایان گفت: هفدهمین جایزه ترویج علم هم در ۲۰ آبان ماه اهدا می شود. قدیمی در پایان اشاره کرد: یک نکته مهم این است که، برنامه ترویج علم امسال تنها به این هفته ختم نمی شود و در روز ۲۲ آبان ماه در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هم پنل علم در یونسکو برگزار می شود که کمیسیون ملی یونسکو، متولی این برنامه خواهد بود. همچنین روز ۲۴ آبان ماه، نشست نقش زنان در توسعه علمی کشور در سالن کاخ موزه سعدآباد برگزار می شود و یک جشنواره سراسری دانش آموزی ترویج علم داریم که آثار قابل توجهی (از لحاظ تعداد) نیز از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره رسیده است، خواهیم داشت.
علاوه بر این، نمایشگاه و جشنواره علم وعامه هم توسط موزه علوم و فناوری در برج میلاد برگزار می شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست