اخبار ایران و جهان

در شماره‌ی ۱۶۶ مجله دانستنیها چه خبر است؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تازه‌ترین شماره‌ی دوهفته‌نامه‌ی دانستنیها از امروز پنج‌شنبه ۱۳ آبان‌ماه در شهرهای بزرگ و از روز شنبه ۱۵ آبان‌ماه در سراسر ایران در دسترس علاقمندان خواهد بود. دانستنیها در تازه‌ترین شماره‌ی خود سراغ کاربردهای تکنولوژی‌های جدید در عالم باستان‌شناسی رفته و پرونده‌ی جلد خود را به این موضوع اختصاص داده است. این دوهفته‌نامه‌ی دایره‌المعارفی در بخش شگفتی‌های تکنولوژی این شماره نیز به این موضوع پرداخته است که چه زمانی باید منتظر هواپیماهای مسافری فراصوت باشیم. شماره‌ی ۱۶۶ دانستنیها گزارشی هم درباره‌ی نمایشگاه «دایناسورها میان ما» در موزه‌ی تاریخ طبیعی آمریکا دارد که پیشنهاد می‌کنیم اگر به این موجودات باستانی علاقه‌مندید، حتما این گزارش را بخوانید.

دانستنیها شماره 166

کاشفان مدرن گنجینه‌های گمشده
سال‌های ابتدایی قرن بیست و یکم، برای جهان باستان‌شناسی، تفاوت‌هایی اساسی نسبت به قرن بیستم دارد. به حدی که از این دوران جدید با عنوان «عصر طلایی باستان‌شناسی» یاد می‌کنند. دورانی که تکنولوژی تمامی ارکان باستان‌شناسی امروزی را برای همیشه تغییر داده و امواج آن همه را، حتی ماجراجویان و جست‌وجوگران گنجینه‌های فراموش‌شده، با خود همراه کرده است. دانستنیها در پرونده‌ی جلد شماره‌ی ۱۶۶ خود سراغ این موضوع رفته است تا ببیند تکنولوژی‌های جدید چگونه درک و دریافت ما را از جهان باستان دگرگون کرده‌اند.

دانستنیها شماره 166

مسافربران مافوق صوت
سوم آبان امسال سیزدهمین سالگرد بازنشستگی هواپیمای کنکورد بود؛ تنها هواپیمای مسافربری فراصوت که کمتر از نیم قرن پیش برای نخستین بار پرواز کرد و حدود سه دهه یگانه پرچم‌دار دوران سفرهای مافوق سرعت صوت بود. با این‌که سفرهای هوایی مافوق صوت مدتی است که به دلایل مختلف به دست فراموشی سپرده شده، اما به تازگی یک استارتاپ کوچک به نام «بوم تکنولوژی» تصمیم گرفته این نوع سفرها را زنده کند. جزئیات این گزارش را می‌توانید در دانستنیهای این شماره بخوانید.

دانستنیها شماره 166

دایناسورها در میان ما
یکی از رایج‌ترین پرسش‌هایی که درباره‌ی دایناسورها می‌پرسند این است که آیا امروز هم دایناسوری روی زمین مانده؟ پاسخ آری است. همه‌ی پرندگان نمایندگان امروزی دایناسورها هستند. پرسش بعدی که دنبال اولی می‌آید این است که چطور پرنده‌ها می‌توانند دایناسور باشند. پاسخ این پرسش در نمایشگاهی که اخیرا موزه‌ی تاریخ طبیعی آمریکا برپا کرده، دیده می‌شود. گزارش دانستنیها درباره‌ی این نمایشگاه را بخوانید تا بیش از پیش به این نکته پی ببرید که پرنده‌ها بیش از آنچه فکر می‌کنید، به دایناسورهای قدیمی شبیه‌اند!

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست