پزشکی و سلامت

فکر کردن به تلفن هوشمند هم خواب را مختل می‌کند

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دو سوم نوجوانان هنگامی که رختخواب می‌روند، تبلت یا تلفن هوشمند خود را روشن نگه می‌دارند. بر اساس یک مطالعه جدید، کودکان و نوجوانانی که شب‌ها به تبلت و تلفن هوشمند دسترسی دارند، به‌قدر کافی نمی‌خوابند و روز خواب‌آلودتر هستند، صرف‌نظر از این‌که از این وسایل استفاده کنند یا نه.
بررسی مجدد ۲۰ مطالعه حاکی از آن است احتمال کم‌خوابی در کودکانی که از ابزارهای رسانه‌ای قابل‌حمل در بستر خود استفاده می‌کنند و یا کودکانی که شب‌ها به این وسایل دسترسی دارند اما از آن‌ها استفاده نمی‌کنند، دو برابر سایر کودکان است.
«بن کارتر» سرپرست گروه تحقیقاتی از کالج کینگ لندن می‌گوید: «بسیاری از مردم معتقدند انتشار نور این دستگاه‌ها منجر به اختلال خواب می‌شود اما حتی اگر از آن‌ها استفاده نشود، حتی حضور این وسایل در نزدیکی کودک بر خواب او تأثیر می‌گذارد.»
کارتر معتقد است: «به نظر من این به دلیل تحریکات مستمر چیزهایی مانند مشارکت در شبکه‌های اجتماعی است» و ممکن است رابطه مشابهی در بزرگ‌سالان هم وجود داشته باشد.
«گروه اجتماعی شما فعال است و شاید شما به آن فکر کنید. اگر یک ساعت قبل خواب پیامی عاشقانه بفرستم، در انتظار دریافت پاسخ آن هستم.»
محققان مطالعات مربوط به کودکان ۶ تا ۱۹ سال را که میزان قرار گرفتن آن‌ها در معرض رسانه‌های قابل‌حمل مانند تبلت و تلفن‌های هوشمند اندازه‌گیری شده بود، مد نظر قرار دادند، اما مطالعاتی که مربوط به تلویزیون، کامپیوترهای شخصی یا منابع متصاعد کننده اشعه مغناطیسی بود کنار گذاشتند. در مجموع در این مطالعات ۱۲۵ هزار کودک مورد بررسی قرار گرفته بودند.
استفاده از ابزارهای رسانه‌ای هنگام خواب همواره با سخت به خواب رفتن یا بیدار ماندن و عملکرد ضعیف در طول روز به خاطر خواب آلودن بودن ارتباط دارد. استفاده از این ابزارها در طول روز می‌تواند با خواب ناکافی و کمتر از ۱۰ ساعت در شب برای کودکان و کمتر از نه سال برای نوجوانان در ارتباط باشد.
بر پایه این گزارش‌ها، کودکانی که دست‌کم سه بار در هفته هنگام خواب به این وسایل دسترسی دارند یا در بستر از این ابزارها استفاده می‌کنند، در مقایسه با کودکانی که کمتر به این وسایل دسترسی داشتند یا اصلاً دسترسی نداشتند، کیفیت و کمیت خواب پایین‌تری داشتند.
«دکتر چارلز چیسلر» مدیر موسسه سلامت خواب و رئیس بخش اختلالات خواب و بیداری در بیرمنگام و بیمارستان زنان بوستون گفت: «نیمه‌شب از خواب بیدار شدن طبیعی است اما اگر تلفن همراه کنار بستر باشد، اغلب مردم به‌جای غلت زدن به طرزی وسواس گونه سراغ تلفن همراه خود می‌روند تا ساعت را ببینند و می‌بینند که ۱۵ پیام از دوستان یا اشخاص دیگر آمده است، درنهایت دو ساعت بعد به خواب می‌روند.»
چیسلر که هم‌زمان با این مطالعه، سرمقاله‌ای به قلم تحریر درآورده است، افزود: «این فناوری بسیار انسان را درگیر خود می‌کند و اگر در بستر هم باشد، مدت خواب را کاهش می‌دهد.»
او گفت دو سوم نوجوانان شب‌ها که به بستر می‌روند تلفن همراه یا تبلت خود را روشن نگه می‌دارند. اگر دستگاه خود را خاموش کنند یا آن را به اتاق دیگری منتقل کنند اوضاع خیلی فرق می‌کند.
کارتر می‌گوید: «همه جا از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود و در برخی موارد بسیار سودمند هستند. با این وجود ما باید متوجه شویم که استفاده از چنین وسایلی پیامدهای منفی هم دارد.»
او گفت می‌توان برخی از این وسایل را به گونه ای تنظیم کرد که در یک ساعت مشخص خاموش شوند. ایده‌ای که کارتر به‌شدت با آن موفق است.
کارتر تأکید کرد خواب بی‌کیفیت موجب بروز مشکلات زیادی در سلامت انسان می‌شود که ازجمله آن‌ها زوال عقل است. «خواب موقعیتی است که آن را جدی نمی‌گیریم، رایگان است و چندان به آن توجه نمی‌کنیم.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست