طبیعت و محیط زیست

ادعای دانشمندان: اولین فسیل مغز یک دایناسور کشف شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شاید هوش دایناسورها یک راز باشد اما مغز آن‌ها دست کم حالا برای ما ملموس‌تر و شناخته تر شده است. محققان می‌گویند یک تکه از بافت سنگی‌شده مغز یک دایناسور در جنوب انگلیس کشف شده که اولین نمونه گزارش شده از یک دایناسور است.
«دیوید نورمن» دیرینه‌شناس که این یافته را ۲۷ اکتبر ۲۰۱۶ در نشست سالانه جامعه دیرین‌شناسی مهره‌داران منتشر کرد گفت در این فسیل که تقریباً ۱۳۳ میلیون سال قدمت دارد توپولوژی چروکیده مغز حفظ شده است.
نورمن از دانشگاه کمبریج گفت: «حفره‌ها، چروک‌ها و تاخوردگی‌هایی در آن وجود دارد. کمی شبیه رختخواب شماست وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید؛ تا حدی چروک و تاشده.»
این فسیل که سنگی به اندازه کف دست است، شامل تکه‌های استخوان و لایه‌های بیرونی و سخت مغز می‌شود. تحلیل میکروسکوپی لوله‌کشی مغز را آشکار کرد: لوله‌های کوچک و شاخه‌ای (رگ‌های خونی) از سطح فسیل رد می‌شوند و وارد جایی می‌شوند که زمانی بافت مغز بوده است.
ساختارهای لوله‌ای شاخه‌ای (پیکان‌ها به محل شاخه‌ها اشاره می‌کنند) ظاهراً رگ‌های خونی فسیل هستند که با یک میکروسکوپ اسکن الکترونی گرفته شده است.
یک جمع کننده فسیل که در ساحل دریا گردش می‌کند در سال ۲۰۰۴ این‌گونه را یافت. این فسیل بدون شک متعلق به یک دایناسور گیاه‌خوار، شاید باریلیوم یا هیپسلوسپینوس با بدنی به طول تقریبی یک ماشین بیتل فولکس واگن است.
نورمن گفت ثبت بافت نرم فسیل‌ها بی‌سابقه است. احتمالاً این دایناسور سرش را داخل یک زمین باتلاقی کرده و آب اسیدی آنجا مغز را به اصطلاح «مانند یک ترشی حفظ کرده است». سپس مواد معدنی بافت حفظ شده را به حالت سنگ درآورده‌اند.
نورمن گفت فسیل به دست آمده در مورد ذهن دایناسورها چیزی به ما نمی‌گوید، اما نشان می‌دهد یک تکه از مغز به طرز قابل‌توجهی باقی مانده است.
جزئیات این فسیل ۲۷ اکتبر در شماره ویژه جامعه زمین‌شناسی لندن منتشر شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست