پزشکی و سلامت

چرا با شروع پاییز افسردگی شایع می‌شود؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بر اساس تحقیقات جدید، عقب کشیدن ساعت‌ها در اوایل فصل پاییز با افزایش چشمگیر تعداد افرادی که در افسردگی رنج می‌برند ارتباط تنگاتنگی دارد.
مدتی است که ساعت‌ها از ساعت تابستانی یک ساعت به عقب کشیده شده‌اند و این برای بسیاری از مردم آغاز یک تقلای واقعی است. تقلایی چنان جدی که می‌تواند موجب تشدید افسردگی شود.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد پس از تغییر ساعت در پاییز، تعداد موارد افسردگی به شدت افزایش می‌یابد. محققان ۱۸۵ هزار و ۴۱۹ بیمار را که بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ افسردگی‌شان تشخیص داده شده، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها شاهد افزایش افسردگی پس از تغییر ساعت بودند. این میزان افزایش به حدی زیاد بود که نمی‌شد آن را تصادفی قلمداد کرد.
این ارقام مربوط به بیمارانی است که در مراکز روان‌شناختی دانمارک ثبت شده‌اند و افسردگی آن‌ها به حدی شدید بوده است که باید بستری می‌شدند.
موارد افسردگی در بیمارستان‌ها پس از پایان ساعت تابستانی ۸ درصد افزایش یافته است. به گزارش «ساینس دیلی»، «پرفسور سرن اوسترگارد» از بیمارستان دانشگاه آراهوس می‌گوید این تأثیر روان‌شناختی بر تمام سطوح افسردگی وارد می‌شود و نه فقط بر موارد حاد بستری در بیمارستان‌ها.
دلیل اصلی جهش میزان افسردگی آغاز ناگهانی شب‌های تاریک‌تر و نیز اندیشه‌های منفی است که حالا آغاز دوران طولانی اندوه زمستانی است.
اختلال عاطفی فصلی یک اختلال خلقی است که با تغییر فصل‌ها ارتباط دارد. بر اساس تخمین‌ها «افسردگی زمستانی» می‌تواند تا ۲۰ درصد انسان‌ها را مبتلا کند.
پروفسور اوسترگارد توضیح داد: «شاید ما از روشنی روز بین ساعات هفت تا هشت صبح بهره کمتری می‌بریم زیرا بسیاری یا در حمام هستند یا مشغول صبحانه خوردن یا در اتومبیل و اتوبوس و در مسیر کار و مدرسه. وقتی به خانه بازمی‌گردیم و اوقات فراغت داریم دیگر عصر شده و هوا تاریک است.»
او افزود: «هم‌چنین گذار به زمان استاندارد احتمالاً با تأثیر روان‌شناختی منفی در ارتباط است زیرا به وضوح نشانه آغاز دوره طولانی و تاریک و روزهای سرد است.»
او معتقد است: «نتایج تحقیق ما باید منجر به افزایش آگاهی در مورد افسردگی در هفته‌های پس از بازگشت به ساعت استاندارد شود. این به‌ویژه برای افرادی که مستعد افسردگی هستند و نیز نزدیکان آن‌ها حائز اهمیت است.»
افسردگی زمستانه یا اختلال عاطفی فصلی یک بیماری است که با تاریک‌تر شدن شب‌ها ارتباط دارد. این اختلال با کمتر قرار گرفتن در معرض خورشید در روزهای کوتاه پاییز و زمستان ارتباط دارد. علائم این بیماری در ماه‌های آخر زمستان به اوج می‌رسند.
مهم‌ترین فرضیه این است که نبود نور خورشید کارکرد درست بخشی از مغز یعنی غده هیپوتالاموس را مختل می‌کند. این اختلال میزان تولید هورمونی به نام سروتونین را که بر خلق‌وخو، اشتها و خواب تأثیر می‌گذارد کاهش می‌دهد و تولید ملاتونین که باعث خواب‌آلودگی می‌شود افزایش می‌دهد. ساعت درونی بدن که از نور خورشید برای کارکردهای مختلف استفاده می‌کند نیز دچار اختلال می‌شود.

علائم اختلال عاطفی فصلی به نقل از سرویس سلامت همگانی (NHS) از این قرار است:
خلق افسرده پایدار
عدم لذت یا میل به فعالیت‌های عادی و روزمره
تحریک‌پذیری
داشتن حس نومیدی، گناه و بی‌ارزش بودن
حس ناتوانی و خواب‌آلودگی در طول روز
بیش از میزان عادی خوابیدن و سخت برخاستن از خواب در صبح
میل شدید به کربوهیدرات‌ها و افزایش وزن
این علائم برای برخی افراد شدید است و تأثیر جدی بر فعالیت‌های روزمره‌شان می‌گذارد.

راه‌های درمان این اختلال عبارت‌اند از:
قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هر چه بیشتر بهتر
ورزش منظم
نوردرمانی با استفاده از یک لامپ خاص برای تشویق به قرار گرفتن در معرض نور خورشید
مشاوره درمانی یا درمان شناختی-رفتاری
داروهای ضدافسردگی

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست