فضا و نجوم

آسمان شب در ۵ میلیارد سال آینده چگونه خواهد بود؟

نوشته شده توسط عرفان کسرایی

از ساختار جهانی که در آن زندگی می کنیم چیزهای بسیاری می دانیم و در عین حال چیزهای زیادی هم هست که نمی دانیم. تا همین آغاز قرن بیستم؛ بشر تصور می کرد که دنیا تنها از کهکشان راه شیری تشکیل شده است. این ادوین هابل Edwin Hubble بود که در سال ۱۹۲۳ نشان داد؛ کهکشان آندرومدا (که M31 نیز نامیده می شود) جایی بسیار دور و خارج از کهکشان ما قرار دارد. در سال ۱۹۲۹ باز هم همین ادوین هابل بود که نشان داد کیهان ما در حال انبساط است.
این تحولات عظیم علمی؛ نگرش ما درباره ساختار جهان را تغییر داد و امروز می توانیم به کمک شبیه سازی کامپیوتری؛ حتی میلیاردها سال آینده را نیز داخل قاب صفحه نمایش کامپیوتر ببینیم. تصاویر حیرت برانگیز و البته رعب آوری که به ما می گوید آسمان شب در میلیاردها سال دیگر که شاید نه از تاک نشان باشد و نه از تاک‌نشان؛ چگونه به نظر خواهد رسید.
کیهان شناسان می گویند خورشید ستاره ای است که نیمی از عمر خود را پشت سر گذاشته و در حدود ۵ میلیارد سال دیگر پس از اتمام سوختش به قدری متورم خواهد شد که احتمالا عطارد، ونوس و زمین را خواهد بلعید و بدین ترتیب همه چیز روی زمین به پایان خواهد رسید.
اما این تنها اتفاقی نیست که زمین ما آن را در طول حیات خود در آینده تجربه خواهد کرد. “برخورد” یا به عبارتی به هم رسیدن دو کهکشان راه شیری و آندرومدا یعنی دو کهکشان از سنگین ترین کهکشان های گروه محلی؛ چهره آسمان شب ما را طی میلیاردها سال آینده به کلی تغییر خواهد داد. کهکشان راه شیری با حدود صدها میلیارد ستاره با کهکشان آندرومدا که ۲.۵ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد برخورد کرده و ادغام خواهد شد.
این تصویر آسمان شب در ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون سال آینده را نشان می دهد و اگر موجود زنده هوشمندی روی زمین باقی مانده باشد کهکشان آندرومدا را مانند آنچه در سمت چپ دیده می شود رویت خواهد کرد. اگر آن موجودات هوشمند بتوانند برنامه آسمان شب بسازند؛ روایت متفاوتی از آسمان خواهند داشت.
این تصویر که در وبسایت ناسا منتشر شده؛ جزییات شبیه سازی کامپیوتری آسمان شب را نشان می دهد. ردیف اول سمت چپ؛ نمایی است که هر شب در آسمان صاف و تاریک زمانه ما می توان دید. ردیف اول سمت راست اما آسمان دو میلیارد سال آینده است و کم کم آندرومدا که با سرعت ۱۲۰  کیلومتر در ثانیه در حال نزدیک شدن به کهکشان راه شیری است؛ در آسمان شب پدیدار می شود. ردیف آخر این تصویر؛ سمت چپ ؛ آسمان شب ۵ میلیارد و صد  میلیون سال آینده را روایت می کند و سمت راست در همین ردیف؛ منظره احتمالی ۷ میلیارد سال آینده را نشان می دهد. اگر در بین موجودات هوشمند احتمالی چند میلیارد سال دیگر؛ مورخان علمی هم در کار باشند ؛ تدوین تاریخ علم کار ساده ای نخواهد بود و کسی چه می داند؛ شاید از دوران حیات ما حتی کمترین اطلاع یا سنگواره یا اثری هم روی زمین بر جا نمانده باشد.
شبیه سازی کامپیوتری ناسا از برخورد کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری

درباره نویسنده

عرفان کسرایی

کسرایی، عضو انجمن فلسفه علم آلمان و پژوهشگر مطالعات علم و فناوری در دانشگاه کاسل است
زمینه های پژوهشی او عبارتند از:
-فلسفه فیزیک ، منطق ریاضی و مدلسازی در ریاضیات مهندسی
-ارتباطات علم و جامعه شناسی شبه علم در ایران
-تاریخ علم (تاریخ فیزیک مدرن در قرن بیستم)

دیدگاه شما چیست