اخبار ایران و جهان کاشی گزارش

انجمن های علمی یا مسئولان بانک پاسارگاد!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

هفته گذشته مراسمی که عنوان «چهارمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور» را یدک می کشید به مقصود گردهمایی انجمن های علمی ایران برگزار شد.
وزیر علوم، وزیر کشور و چند نفر از مجموعه های علمی کشور و جمع کثیری از بانکداران نیز در آن حضور داشتند. قاعدتا درست مانند اکثر رویدادهای اینچنینی تنها خروجی آن می شود: یک بیانیه…
حضور جمعی از بانکداران آن هم نه چند بانک و صرفا مسئولین یک بانک مشخص در این برنامه باعث شد تا کمی کنجکاوتر به این همایش که تیترها و خبرهای به ظاهر علمی از آن بیرون آمد، نگاه کنیم. مراسم در کجا برگزار شد؟ مرکز آموزش عالی خاتم.
باید گفت موسسه آموزش عالی خاتم که از مهر ماه سال ۹۳ پیشوند «دانشگاه» را از آن خود کرد یکی از زیر مجموعه های بانک پاسارگاد است.
از قضا مدیر این موسسه آموزش عالی {دانشگاه} آقای مجید قاسمی است. با یک بررسی ساده می توان فهمید که مجید قاسمی چهارمین رییس کل بانک مرکزی بوده و مدیرعاملی بانک ملی را نیز در کارنامه خود دارد. او حالا به جز تکیه بر مدیریت مرکز آموزشی بانک پاسارگاد یک سمت دیگر نیز دارد، او به عنوان رئیس شورای انجمن های علمی ایران وظیفه سکان داری انجمن های علمی کشور را نیز برعهده دارد.
حال رویدادی که قرار بود محفل انجمن های علمی ایران باشد و به گفته شخص وزیر علوم “۳۵۶ انجمن علمی فعال تاییدشده غیرپزشکی” هستند، با حضور اکثریت روسای شعبه های بانک پاسارگاد برگزار شد!
در این نشست نیز همان صحبت های شیرین همیشگی “توجه به علم، دانش و آگاهی بیش از پیش مورد نیاز است و لازم است در این حوزه سرمایه‌گذاری مناسبی صورت پذیرد و همچنین باید بودجه مناسبی به این حوزه اختصاص داده شود و به نظر می‌رسد نیاز است مسئولان اولویت‌گذاری کنند و سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش، علم، فناوری و نوآوری را مورد توجه بیشتری قرار دهند از زبان افرادی جاری می شود که خود بالاترین سمت های علمی – اجرایی کشور را برعهده دارند.
همچنین در ادامه می توانید حدس بزنید که چون این همایش برای انجمن های علمی ایران است بگویند: انجمن‌های علمی باید برای رفع مشکلات کشور اظهارنظر و تحقیق کنند و من می‌گویم که وزارت علوم خانه شماست و شما می‌توانید به وزارت علوم کمک زیادی کنید.
اصولا باید دید نقش انجمن های علمی ایران تا چه میزان در رشد و توسعه علم و فناوری کشور موثر و ملموس است و اساسا این انجمن ها در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری ها به اصطلاح عامیانه چقدر بازی داده می شوند.
در ابتدا کمی، با شورای انجمن های علمی و اهداف آن آشنا شوید:
شورای انجمن های علمی ایران مؤسسه‌ای‌ غیر انتفاعی‌، غیر تجاری‌ و غیرسیاسی‌ است‌ که به منظور تحقق اهداف ذیل تاسیس گردیده است:

  • ایجاد هماهنگی‌ و وحدت‌ رویه‌ میان‌ انجمن‌های‌ علمی‌ ایران‌
  • کمک‌ به‌ ارتباط‌ این‌ انجمن‌ها با دانشگاه‌ها، مؤسسات‌ آموزشی‌ و پژوهشی‌، بخشهای‌ صنعتی‌، کشاورزی‌ و خدماتی‌ کشور، و مجامع‌ بین‌المللی‌
  • شناساندن‌ جایگاه‌ واقعی‌ و تقویت‌ انجمن‌های‌ علمی‌
  • ایجاد زمینه‌های‌ لازم‌ به‌ منظور حضور فعال‌ در مجامع‌ تخصصی‌ برای‌ تأثیر گذاری‌ بر روند قانون‌ گذاری‌ و اجرایی‌ کشور
  • حمایت‌ از انجمن‌های‌ علمی‌ ایران
  • کمک‌ به‌ پیشبرد اهداف‌ کمیسیون‌ انجمن‌های‌ علمی‌ ایران‌

برای اینکه نیم نگاهی به فعالیت های شورای انجمن های علمی داشته باشیم و از همایش ذکر شده بیشتر اطلاع کسب کنیم علمنا گفت و گویی داشته با دکتر اکرم قدیمی، دبیر سال های گذشته کمسیون انجمن های علمی و مدیر فعلی انجمن ترویج علم ایران.
انجمنی که به گفته وزیر، وزارت علوم خانه او محسوب می شود، حالا باید برگزاری مراسم جایزه ترویج علم ایران که یکی از شایسته ترین فعالیت ها در حوزه ترویج علم کشور به حساب می آید، بدلیل “نداشتن بودجه” بین دانشگاه های صاحبخانه خود پاس کاری شود و با کمترین امکانات ممکن که به راحتی می توان با یک هماهنگی ساده تمام این مشکلات ریز و درشت را حل کرد، از یاری این انجمن پرهیز شود.

+ مصاحبه خانم دکتر اکرم قدیمی را از اینجا بخوانید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست