طبیعت و محیط زیست

چند تصویر هوایی از “کلرادو”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

وقتی کلرادو را در ذهن مجسم می‌کنید، احتمالاً قله‌های پوشیده از برف کوهستان راکی در ذهنتان نقش می‌بندد؛ اما تقریباً نیمی از مساحت این ایالت در دشت‌های مرتفع در جانب این کوه‌ها قرار دارد. باید گفت که این عوارض طبیعی به همان اندازه خوش‌منظر هستند، به ویژه اگر از بالا به آن‌ها نگاه کنیم.
«ایوان آندرمن» که ساعت‌ها در ارتفاع ۱۵۰۰ پایی بر فراز این دشت‌ها و از داخل اتاقک هواپیما عکاسی کرده است می‌گوید: «عاشق تماشای این منظره و درک هماهنگی میان عناصر آن هستم.»
عکس‌های دلپسندی که طی ۲۰۰ پرواز گرفته است، وسعت این دشت‌ها و صنایع آنجا را به نمایش گذاشته است. نسیم مزارع گندم، ارزن و یونجه را مواج می‌کند. گله‌ها در مراتع مشغول چرا هستند. کارخانه و معادن و چاه‌های نفت، زمین را خال‌خالی کرده‌اند. آندرمن می‌گوید: «صنعت هر اینچ مربع آنجا را به طریقی دستخوش تغییر کرده است.»
آندرمن ۵۲ ساله اغلب سال‌های عمرش را در دنور سپری کرد. او چند دهه در سمت مهندس زمین‌شناسی مشغول به کار بود و به صورت تفریحی به عکاسی و پرواز می‌پرداخت. او در سال ۲۰۰۵ به صورت تمام وقت مشغول عکاسی شد و ۷ سال بعد یک هواپیمای سسنا ۲۰۶ (Cessna 206) خرید. او هواپیما را به تجهیزات ارتباط هوایی و خلبان خودکار مجهز کرد تا بتواند هنگام پرواز عکاسی کند.
او ۲ بار در هفته دخترش را به مدرسه می‌رساند و به فرودگاه سنتنیال دنور می‌رود تا روز خود را در آسمان‌ها سپری کند. هر وقت چشمش به یک طرح یا رنگ غیرعادی می‌افتد، سرعت خود را از سرعت مناسب ۱۵۰ مایل بر ساعت به سرعت تفریحی ۷۰ مایل بر ساعت می‌رساند و هدایت هواپیما را به خلبان خودکار واگذار می‌کند، با یک دوربین هسلبلد اچ ۵ (Hasselblad H5) سوژه را شکار می‌کند و به صدای تجهیزات ارتباطی و موتور گوش می‌سپارد.
گرفتن چند صد تصویر در یک پرواز آسان است. درک این که او از چه چیزی عکاسی کرده است به کمی زیرکی نیاز دارد. خودش می‌گوید: «بعضی چیزها را هرگز نفهمیدم چیست‌اند.» اما این موضوع از شگفت‌انگیزی آن‌ها نمی‌کاهد.
در زیر چند تصویر از کارهای آندرمن را می توانید ببینید.

colorado-2 کلرادو colorado-3 کلرادو colorado-4 کلرادو colorado-5 کلرادو colorado-6 کلرادو colorado-7 کلرادو colorado-8 کلرادو colorado-9 کلرادو colorado-10 کلرادو colorado-11 کلرادو colorado-12 کلرادو colorado-13 کلرادو colorado-14 کلرادو

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست