آخرین اخبار

«نوآوردگاه» در کرمان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نوآوردگاه کسب‌وکار فناورانه یک رویداد شبیه‌سازی توسعه کسب‌وکار است که ۲۵ آبان‌ماه سال جاری در بنیاد نخبگان استان کرمان با همکاری شرکت دانش‌بنیان «شزان» برگزار خواهد شد.

نوآوردگاه کسب‌وکار فناورانه یک رویداد آموزشی بسیار اثربخش در زمینه تجاری‌سازی و توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوپای مبتنی بر بازی‌سازی فرآیندهاست که در آن علاوه بر آموزش و راهنمایی تخصصی؛ چهار آیتم تیم، ایده، طرح کسب‌وکار و فناوری به‌صورت توامان آزموده می‌شود.

این رویداد از دوره دوم (همین دوره) دروازه ورود ایده‌ها و طرح‌های فناورانه به مرحله جذب سرمایه‌ و توسعه فناوری و کسب‌وکار خواهد بود.

فرآیند نوآوردگاه
دو تیم نخست این رویداد در صورت شایستگی و داشتن شاخص‌های مورد انتظار وارد دوره پیش‌شتابدهی شرکت دانش‌بنیان «شزان» می‌شوند تا درآنجا با استفاده از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی پیشرفته، خدمات آموزشی و مربیان کارآزموده، به رویای خود تحقق ببخشند و سایر تیم‌ها نیز در صورت واجد شرایط بودن به مراکز حمایتی و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری معرفی خواهند شد.
گفتنی است این رویداد طی مدت زمان ۳ الی ۷ روز برگزار می‌شود و در آن شرکت‌کنندگان با چالش‌های مختلفی آشنا می‌شوند که در واقعیت برای توسعه و تجاری‌سازی کسب‌وکار نوپای فناورانه با آن مواجه خواهند شد.
شرکت‌کنندگان در فرآیند کارگاه – بازی آموزشی برای عبور از این چالش‌ها استراتژی خود را تنظیم می‌کنند. چنانچه هدف این رویداد این است که شرکت‌کنندگان به شکلی ملموس‌تر چالش‌های واقعی محیط کسب‌وکار را درک کنند.

مخاطبان نوآوردگاه
مخاطبان این رویداد صاحبان ایده‌های فناورانه علاقه‌مند به شروع کسب وکار، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی‌ مهندسی اعم از: مکانیک، الکترونیک، مکاترونیک، MEMS/NEMS، هوافضا، کام‍پیوتر، مهندسی شیمی، فیزیک، علوم شناختی، فناوری اطلاعات، فناوری نانو و فناوری زیستی و…، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریتی و اقتصادی اعم از: MBA، مهندسی صنایع، مدیریت فناوری،کارآفرینی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مهندسی مالی و…، همچنین تمامی علاقه‌مندان به کارآفرینی هستند.

خدمات و مزایای نوآوردگاه برای شرکت‌کنندگان
نوآوردگاه دارای مزیت‌هایی برای شرکت‌کنندگان است که از جمله آنها می‌توان به «بهترین فرصت برای صاحبان ایده جهت توسعه کسب‌وکار نوپای خود و جذب سرمایه»، «رصد تیم‌های شرکت‌کننده توسط شرکت شزان، سرمایه‌گذاران خصوصی بزرگ و فعال کشور و امکان جذب شرکت‌کنندگان توسط این سرمایه‌گذاران»، «کمک به افزایش ارتباطات و تشکیل تیم برای صاحبان ایده‌های نوآورانه»، «استفاده از تجربیات مربیان مجرب و باسابقه در حوزه توسعه محصول و کسب‌وکارهای نوپای فناورانه»، «آموزش مبانی توسعه یک کسب‌وکار به‌صورت عملی با رویکرد Gamification و همچنین کارگاه‌های آموزشی، راهنمایی و مشاوره در تهیه مدل کسب‌وکار»، «برنامه‌های بازدید از شرکت‌های موفق و نوآور»، «آشنایی با سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به کسب‌وکار و ایده‌های فناورانه» و نیز «آشنایی با مهارت‌های مورد نیاز جهت کارآفرینی در حوزه فناوری» اشاره کرد.

مزایای عضویت در خانواده نوآوردگاه
خانواده نوآوردگاه زیست‌بومی متشکل از علاقه‌مندان به کارآفرینی، صاحبان ایده و سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری محصولات جدید است. هدف این زیست‌بوم نزدیکی، همزبانی و هم‌افزایی هرچه بیشتر اعضا آن به‌منظور تحقق رویاهای جوانان فناور کشور در مورد توسعه کسب‌و‌کار نوپای خودشان است که نوآوردگاه خدماتی از جمله؛ «مشاوره رایگان و کمک در زمینه‌های فنی و حتی جذب سرمایه برای صاحبان ایده و کسب‌وکارهای نوپای فناورانه جهت پیشبرد مسیر»، «توسعه کسب‌و‌کار خود توسط تیم توسعه کسب‌وکار شرکت شزان (حتی برای کسانی که در رویدادها شرکت نکرده‌اند)»، «امکان بازدید و حضور در شرکت شزان و استفاده از محیط کاری شزان و مشاوران و کارشناسان این شرکت و همچنین همکاری با شرکت شزان در قالب تعریف پایان‌نامه و پروژه‌های کارآموزی در تمام زمینه‌ها (فنی و مهندسی، مدیریتی و توسعه کسب‌وکار، مالی، آینده‌پژوهی و…)»، «امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی شرکت شزان» و نیز «مشاوره به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای انتخاب بهتر مسیر شغلی و تحصیلی آینده خود»، ارائه خواهد داد.
علاقه‌مندان به‌راحتی می‌توانند به سایت www.noavardgah.ir مراجعه کرده و عضوی از خانواده بزرگ نوآوردگاه شوند و خبرهای این رویداد را از طریق وب‌سایت و کانال تلگرام دنبال کنند.

تاریخچه نوآوردگاه از سال گذشته
دوره اول این رویداد با عنوان نوآوردگاه نانو در اسفندماه ۱۳۹۴ در مدت‌زمان ۳ روز برگزار شد. دوره دوم این رویداد نیز برنامه‌ریزی و طراحی شده که در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه سال جاری در مدت‌زمان ۴ روز در بنیاد نخبگان استان کرمان برگزار خواهد شد. همچنین در تاریخ ۱۷ آذرماه سال جاری نوآوردگاه دیگری در رودهن برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست