اخبار ایران و جهان گزارش

مروری بر انجمن های علمی دانشگاه (۲)

نوشته شده توسط مریم اویسی

هفته گذشته، با فعالیت یکی از انجمن های علمی دانشگاه صنعتی شریف آشنا شدیم.
انجمن های علمی در دانشگاه ها، خصوصا در دانشگاه های برتر کشور، می توانند نقش ویژه ای را ایفا می کنند. نقش آنها زمانی روشن می شود که دانشجویان توجه و تحرک خود را روی فعالیت های علمی متمرکز کنند و صرفا به تحصیل و حضور در کلاس های درس اکتفا نکنند.
برگزاری سمینار و همایش مرتبط با دروس تحصیلی، می تواند چشم انداز مناسبی به دانشجویان ارائه دهد. علاوه براین، دانشجویان با مباحثی آشنا می شوند که در کلاس مطرح نمی شود.
اما، برخی موضوعات هستند که تنها مربوط به یک رشته خاص نمی شوند و در برگیری بیشتری دارند.
موضوعاتی که هردانشجویی، از رشته های علوم انسانی تا مهندسی، علاقه مند به دانستن اطلاعات بیشتر درباره آنها هستند.
بورس و آشنایی با بازار اوراق بهادار یکی از دغدغه های دانشجویان است. بی تردید هیچ کس از کسب درآمد، آن هم از طریق بدست آوردن یک مهارت بدش نمی آید ولی این مهارت، نیازمند گذراندن دوره های آموزشی است.
خوشبختانه، دانشگاه صنعتی شریف برای این موضوع هم تدبیری اندیشیده و انجمن فرادانشکده ای و بین رشته ای «بازار سرمایه» به همین منظور تشکیل شده است.
پیش از آشنایی با فعالیت های این انجمن، بد نیست کمی با مفهوم بورس و بازار سرمایه آشنا شویم.

در علم اقتصاد، بورس به بازاری اطلاق می شود که قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می پذیرد و در یک طبقه بندی کلی شامل بورس کالا و اوراق بهادار است.
تفاوت بازار بورس -به عنوان یک بازار مالی- با بازار فیزیکی در آن است که در این بازار سهام و اوراق قرضه به جای کالا مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار بورس تابع مقرراتی است که توسط نهادهای قانون گذار تعیین می‌شود و به منظور جلوگیری از بی نظمی و رعایت حقوق طرفین عرضه و تقاضا، رعایت آن‌ها الزامی است. امروزه بازارهای بورس و اوراق بهادار، شاهراه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در حوزه بورس کالا و اوراق بهادار در جهان محسوب می‌شود.

بورس ایران درسال ۱۳۴۶ راه‌اندازی شد. بورس اوراق بهادار یک بازار متشکل از سرمایه ‌است که در آن سهام شرکتهای خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید و فروش می‌شود و از سویی محلی برای جمع‌آوری پس انداز و نقدینگی بخش خصوصی به منظور انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت است و مرجعی است برای مردم که وجوه مازاد خود رابرای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به کار انداخته و از سود آن به برخوردار شوند.
از طرفی ، بازار سرمایه پلی است، که پس‌انداز واحدهای اقتصادی دارای مازاد مانند شرکت‌ها یا دولت‌ها را، به واحدهای سرمایه‌گذاری که بدان نیازمندند، انتقال می‌دهد. بنابر این بازار سرمایه، واحدهای پس‌انداز و سرمایه‌گذاران را با یکدیگر ارتباط می‌دهد. از سوی دیگر، سازوکارهای تعبیه شده در این بازار، از طریق رشد حجم پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی را تسریع می‌کنند.
استفاده از بازار سرمایه برای تأمین مالی مخارج دولت نیز، از جمله قدیمی‌ترین و متداول‌ترین شکل مبادلات مالی است. اتکای دولت‌ها به بازار سرمایه در اغلب اقتصادهای مدرن نه تنها از این جهت مهم است که دولت‌ها غالباً اوراق بدهی منتشر می‌کنند تا بخش عمده هزینه‌های خود را تأمین مالی نمایند، بلکه استقراض دولت غالباً حجم عظیمی از کل وجوه عرضه شده در بازار توسط وام‌دهندگان را جذب می‌کند.
قاسم کریمی، دبیرانجمن بازار سرمایه دانشگاه صنعتی شریف، درباره فعالیت این انجمن توضیح داد: انجمن بازار سرمایه یک انجمن فرادانشکده ای و بین رشته ای است که از تابستان سال ۹۴ تاسیس شد. می توان گفت که یکی از خاص ترین انجمن های علمی دانشجویی است که حتی در دیگر دانشگاه های برتر، انجمنی اینچنینی وجود ندارد. ما در تشکیل این انجمن، نوآوری به خرج دادیم و با حمایت دکتر وصال، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه، توانستیم فعالیت خود را آغاز کنیم. در تلاشیم تا نشریه اقتصاد شریف را منتشر کنیم و اکنون در حال اخذ مجوز آن هستیم.
کریمی ادامه داد: در مجموع ۵۰۰ نفر عضو داریم که ۲۳ نفر، عضو اصلی هستند. از این تعداد ۷ نفر در شورای اصلی فعالیت می کنند که پنج نفر عضو اصلی و دو نفر عضو علی البدل هستند و ۱۶ نفر هم برای برگزاری برنامه ها کمک می کنند. برنامه های این انجمن شامل برگزاری سمینار و همایش می باشد. از مهر ماه سال گذشته، برنامه های انجمن آغاز شد و سمیناری باحضور دکتر روستا آزاد، استاد و رییس اسبق دانشگاه شریف ، نیز که با استقبال فراوان دانشجویان همراه بود برگزار کردیم.
او تاکید کرد: این انجمن با کمک مرکزکارآفرینی شریف توانسته استارتاپ برگزارکند و کلاس های آموزشی رایگان در خصوص آشنایی با بورس هم برای کسانی که با مفاهیم اولیه بورس و تعاریف آن، آشنا نیستند برگزار می کند. این دوره های آموزشی از سال گذشته با تدریس مفاهیم بورس و بازار سرمایه و با حضور بیش از ۱۰۰ تن از دانشجویان برگزار شد، البته باید گفت که امسال تقاضا بیشتر شده و فقط در دوره مهرماه ۱۰۰ نفر از دانشجویان آموزش دیدند.
دبیر انجمن بازار سرمایه دانشگاه صنعتی شریف، درپایان گفت: خوشبختانه ، روز به روز به فعالیت های مثبت این انجمن افزوده می شود و بناشده با کمک یکی از کارگزاری ها، دوره های مشترک تخصصی را برای دانشجویان علاقه مند برگزار کنیم تا بتوانند با آگاهی وارد این بازار شوند.
پرونده علمنا برای بررسی انجمن های علمی همچنان باز است و منتظر گزارش بعدی ما درهفته آینده باشید.

درباره نویسنده

مریم اویسی

دیدگاه شما چیست