اخبار ایران و جهان فناوری

چگونه می‌توان یک کتاب بسته را خواند

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یک فن پرتوافشانی موسوم به «نگاه پنهانی» (SNEAK PEEK) به دانشمندان این امکان را می­دهد تا صفحات کتب قدیمی را بخوانند، بی‌آنکه آن‌ها را باز کنند.
دانشمندان راهی برای مطالعه کتاب‌ها، بدون نیاز به از بین بردن استقامت آن‌ها یا خطر شکسته شدن صفحات یافته‌اند (نه ما در مورد کتاب‌های الکترونیک صحبت نمی‌کنیم). در این روش جدید از پرتوافشانی تراهرتزی (پرتوی که طول موج آن بین امواج ماکروویو و فراقرمز است) برای مشاهده متن کتاب‌های بسته استفاده می‌شود. این فن برای خوره‌های کتاب معمولی مناسب نیست، بلکه برای خواندن کتب نایابی است که بسیار سست هستند و امکان باز کردن آن‌ها وجود ندارد.
«برمک حشمت» از دانشگاه ام آی تی و همکارانش کار خود را به صورت محدود و با یک کتاب نه صفحه‌ای کاغذ نازک آغاز کردند که روی هر صفحه آن یک حرف چاپ شده بود. دانشمندان با تاباندن پرتو تراهرتز و مشاهده امواج منعکس شده، توانستند حروف درون آن را بخوانند.
تفاوت در نحوه فعل و انفعال پرتوافشانی با جوهر و کاغذ به محققان این امکان را داد طرح‌های سایه مانند حروف را جدا کنند و یک الگوریتم شناسایی حروف به صورت خودکار علامت‌ها را رمزگشایی کرد. دانشمندان توانستند با استفاده از اطلاعات زمان‌بندی دقیق، هر صفحه را شرح دهند: در صفحات بعدی امواج پیش از منعکس شدن، نفوذ عمیق‌تری داشتند و در نتیجه زمان بازگشت آن‌ها بیشتر طول کشید.
شاید مورخان بتوانند از این روش برای یافتن امضای هنرمندان که در لایه‌های زیرین نقاشی‌ها پنهان شده بهره بگیرند. رک کشیدن به دفتر خاطرات قفل شده خواهرتان هم فکر خوبی است.

حروف صفحات 7 تا 9 کتاب بسته با استفاده از پرتوافشانی تراهرتز رمزگشایی شدند. این روش پس از جدا کردن پرتو منعکس شده از هر صفحه، فرکانس پرتوافشانی که بهترین تقابل تمایز میان جوهر و کاغذ ایجاد می‌کند برمی‌گزیند. یک الگوریتم حروف و سپس جایگاه آن‌ها را در کتاب رمزگشایی می‌کند.

حروف صفحات ۷ تا ۹ کتاب بسته با استفاده از پرتوافشانی تراهرتز رمزگشایی شدند. این روش پس از جدا کردن پرتو منعکس شده از هر صفحه، فرکانس پرتوافشانی که بهترین تقابل تمایز میان جوهر و کاغذ ایجاد می‌کند برمی‌گزیند. یک الگوریتم حروف و سپس جایگاه آن‌ها را در کتاب رمزگشایی می‌کند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست