آخرین اخبار

ششمین کنفرانس “سلول های خورشیدی نانوساختاری”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ششمین کنفرانس تخصصی “سلول های خورشیدی نانوساختاری” در تاریخ ۲ دی ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود. در ۵ سال گذشته این کنفرانس به عنوان مهم ترین گردهمایی پژوهشگران حوزه سلول های خورشیدی، شاهد حضور هر چه بیشتر شرکت کنندگانی از رشته های مختلف دانشگاهی بوده است. پژوهش سلول های خورشیدی به عنوان موضوعی بین رشته ای عملا توانسته است پژوهشگرانی از رشته های مختلف فیزیک، شیمی، مواد، برق و غیره را در کنار هم قرار دهد.
هم زمان با این کنفرانس ظاهرا برخی برنامه های حمایت از پژوهش ارگان هایی نظیر وزارت نیرو نیز شروع به اجرایی شدن می کنند و این امر ممکن است به بهبود کیفیت و کمیت پژوهش در این حوزه کمک کند. در خصوص حمایت های دولتی، لازم است که سازمان های حامی در نظر داشته باشند که باید کمیت پژوهش از حد مشخصی فراتر برود تا بتوان انتظار داشت نتایج آن به سمت کیفی شدن پیش برود و از میان آن برخی تجاری سازی شده و با نیاز های جامعه ارتباط برقرار کنند. انتظار از جامعه نوپای پژوهشگران سلول خورشیدی که در همین پله اول بازدهی هایی نزدیک به رکورد جهانی داشته باشند و محصولات قابل تجاری شدن ارائه کنند معقول نیست. کنفرانس سلول خورشیدی می تواند تا حدی در راستای کمک به افزایش حجم پژوهش در این حوزه و بهبود کیفیت تاثیر گذار باشد ولی قطعا بدون کمک های دولتی پایدار امکان رشد بسیار اندک خواهد بود.
امسال مانند سال ۹۴ سخنران های مدعو از دیگر کشور ها حضور دارند. پروفسور ذکیرالدین از EPFL، پروفسور دی کارلو از دانشگاه رم و دکتر آرمین از دانشگاه کویینزلند از جمله سخنرانهای مدعو هستند.
همچنین تلاش می شود که همچون سال ۹۴، نمایشگاه جنب کنفرانس به صورت جدی برگزار شود تا ارتباط موثری بین شرکت های دانش بنیان داخلی و پژوهشگران حوزه ایجاد شود. کارگاه یک روزه ای نیز در روز بعد از کنفرانس برگزار خواهد شد که هدف آن انتقال مهارت های ساخت، آتالیز و مدل سازی سلول های خورشیدی است.
گفتنی است محور های این کنفرانس شامل سلول های خورشیدی رنگدانه ای، سلول های خورشیدی با جاذب های پروسکایت، سلول های خورشیدی حساس شده یا مبتنی بر نقاط کوانتومی، سلول های خورشیدی آلی و پلیمری و سلول های خورشیدی لایه نازک می باشد و علاقه مندان می توانند تا ۲۵ ماه جاری نسبت به ثبت نام و ارسال مقالات از طریق سایت کنفرانس اقدام نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست