آخرین اخبار

تهیه اطلس فسیل‌های زاگرس توسط دیرینه شناسان کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

لیدا بخشنده، کارشناس ارشد گروه دیرینه‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از تهیه اطلس تخصصی فرامینیفرهای کرتاسه بالایی زاگرس به زودی خبر داد و گفت: این اطلس نخستین بار در ایران برای تشخیص و شناسایی نمونه‌های آزاد فرامینیفرا در حال تهیه است که فسیل‌های نواحی فارس، لرستان و خوزستان را در برمی‌گیرد که به زودی پس از تکمیل نهایی به مرحله چاپ و انتشار خواهد رسید.
مجری طرح درباره اهمیت و ضرورت بررسی این فسیل‌ها با بیان این‌که وجود میدان‎های عظیم گاز و نفت سبب شده تا زاگرس یکی از نفت‎خیزترین حوضه‎های رسوبی جهان باشد، یادآور شد: فسیل‌ها تحت تاثیر گرما، فشار و ترکیبات سیال اطرافشان و همه عوامل تغییردهنده سنگ‌های رسوبی قرار دارند که بر همین اساس، فسیل‌ها شاخص‌های حساس در تغییر حرارت و ابزارهای قدرتمند برای پیش‌بینی ذخیره زایشی هیدروکربون‌ها هستند.
وی با بیان این‌که زون ساختاری زاگرس به عنوان یکی از زیباترین مناطق زمین‎شناسی دنیا دارای فسیل‌های شاخص بسیار است، افزود: با توجه به این شرایط، فسیل‌ها اطلاعات مهم و اساسی در تجزیه و تحلیل حوزه‌های رسوبی، اکتشاف زغال‌سنگ، نفت و گاز-به‌عنوان بقایای زندگی گذشته- در اختیار ما قرار ‌دهند.
این کارشناس ارشد درباره کاربرد این پژوهش در پیشبرد اهداف علم زمین‌شناسی و بخصوص فسیل، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که فسیل‌های نمونه آزاد در این پژوهش بیشتر مورد توجه قرار گرفته، الگو و ابزار بسیار خوبی برای فسیل‌شناسان و دانشجویان خواهد بود.
بخشنده درباره تحقیقات و پژوهش‌های مشابه که در ایران انجام شده، تصریح کرد: در ایران اطلس فسیل‌های کرتاسه زاگرس به همت دکتر امیرکلانتری تهیه شده که نمونه‌های فسیلی در مقطع نازک است و نمونه‌های آزاد در این اطلس آورده نشده که اطلس در دست تهیه از لحاظ نمونه‌های آزاد پلاژیک کاری نو و جدید است و فسیل‌های این اطلس فقط نمونه‌های زاگرس ایران را در برمی‌گیرد.
گفتنی ا‌ست، نام سیستم کرتاسه از سنگ نهشته‎های گل سفیدی اروپای شمالی گرفته شده که با ۷۵ میلیون سال عمر، طولانی‎ترین دوره مزوزوییک است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست