طبیعت و محیط زیست

برای تغذیه ۹ میلیارد انسان از حالا باید دست به کار شویم

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

برای ۹ میلیارد انسانی که تا ۳۵ سال آینده بر روی کره زمین زندگی می‌کنند، باید میزان غذای موجود را دو برابر کنیم. این کار دشواری است حتی اگر همان انسان‌ها آب‌وهوای کره زمین را تغییر ندهند و آن را به فضای نامناسب‌تری برای کشاورزی تبدیل نکنند. اما کمبودها در حوزه کشاورزی، سوءاستفاده از کودها و انتخاب نامناسب محصولات به سهولت قابل رفع و رجوع هستند. تغذیه جهانِ فردا از نظر فنی با ابزارهای کنونی (و مقداری تفکر خلاقانه) ممکن است. فقط کمی زحمت می‌برد.

با هم نگاهی می اندازیم به چند مساله و راه حل پیشنهادی

مسئله: بازده کم
کشاورزان به ویژه در جهان در حال توسعه باید بر روی زمین های با وسعت کم محصول بیشتری تولید کند.
راه‌حل: پول، بذر و تلاش خستگی ناپذیر
بذرهایی که برای خاک و اقلیم‌های خاصی پرورش یا دستکاری شده‌اند و در مقابل آفات یا بیماری‌ها مقاومت می‌کنند ضروری هستند، درست مانند راه‌حل‌های تجاری مثل ترکیب کود، پول و آموزش توسط صندوق یک جریب. تنها با افزایش بازده جهانی ۱۶ محصول پیشرفت زیادی رخ خواهد داد و دیگر تبدیل جنگل‌ها به مزرعه متوقف می‌شود.

مسئله: اتلاف
از هر ۱۰۰ کیلوکالری غذایی که تولید می‌شود، انسان‌ها تنها حدود ۳۵ کیلوکالری آن را می‌خورند.
راه‌حل: حسگر و برنامه همراه
به جای تاریخ‌های فروش من‌درآوردی، چطور است باکتری‌های زیست‌شیمیایی نظارت کنند تا کسی غذای خوب را دور نریزد؟ برنامه‌های همراه می‌توانند غذای اضافه را به کسانی برسانند که به آن نیاز دارند. بوفه‌های دانشگاه‌ها مکان‌های بسیار مناسبی برای این کار هستند و منجر به کاهش ۵۰ درصدی اتلاف غذا می‌شوند. بله البته باید گفت: کمتر گوشت بخورید. این به کشاورزان امکان آن را می‌دهد تا به جای گاوها، برای انسان‌ها غذا پرورش دهند.

مسئله: آب‌وهوای نامناسب
خشک‌سالی و سیل که در اثر تغییرات آب‌وهوا تشدید شده است به پربازده‌ترین مناطق پرورش غذا در جهان صدمه می‌زند.
راه‌حل: بیمه و علم ژنتیک
در هند اگر میزان بارندگی به کمتر از میزان مشخصی برسد که محصولات از بین بروند، برخی کشاورزان حق بیمه‌های گردشی دریافت می‌کنند، به جای آن‌که کار خود را کنار بگذارند تا فصل پایان یابد. بذرهای باهوش هم می‌توانند کمک کنند: ذرت مقاوم در برابر خشک‌سالی برای طرح آفریقا نشانه‌هایی از افزایش برداشت محصول آشکار کرده است.

مسئله: داده‌های مربوط به خشک‌سالی
کشاورزان باید به اطلاعات هواشناسی دسترسی داشته باشند.
راه‌حل: دسترسی
مونسانتو ۹۳۰ میلیون دلار به شرکت داده‌های کشاورزی موسوم به «شرکت آب‌وهوا» پرداخت کرد زیرا آینده فقط بذر و مواد شیمیایی نیست. آگاهی به موقع از آب‌وهوا، آب و آفات نیز اهمیت دارد. رادیو و تلفن می‌توانند حامل آخرین پیش‌بینی‌ها باشند (اخباری که به کشاورزان کمک می‌کند تصمیم بگیرند که مثلاً آیا یک محصول منطبق با خشک‌سالی را بکارند یا نه.)

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست