مصاحبه ها

به بهانه نخستین «فن بازار ملی سلامت»

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در همین ابتدای کار فن بازار چیست؟

فن بازار به معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات تکنولوژی است. همان طور که بازار مسکن محل مبادله مسکن است و بنگاه‌های معاملات مسکن واسطه‌های اطلاعاتی و حقوقی معامله مسکن هستند، در بازار فناوری نیز فن‌بازارها نقش واسطه ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به عرضه کنندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه گذاران را دارد. در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و تکنولوژی‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی نمایند. از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح نموده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشد.

خوشبختانه معاونت علمی وفناوری رییس جمهور، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان متصدی برگزاری فن بازار در کشورشناخته می شود و توانسته تاکنون، مجالی برای شرکت های دانش بنیان ایجادکند که بتوانند محصولات خودرا در بازار داخلی عرضه کنند.
لزوم وجود فن بازار برای محصولات دانش بنیان در حوزه سلامت احساس می شد و برهمین اساس، فن بازار ملی سلامت به عنوان بازوی توسعه فناوری معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران از سال ۱۳۹۵ همزمان با دومین همایش و فن‌بازار حوزه سلامت فعالیت خود را ذیل دفتر همکاری دانشگاه صنعت و جامعه آغاز به کار کرد و تلاش دارد در همزمان راستای تسهیل ارتباط دانشگاه، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان با صنعت و همچنین توانمند‌سازی اعضای هیأت‌علمی در حوزه فناوری و آموزش چگونگی تجاری‌سازی ایده‌ها نقشی مؤثر ایفا نماید.

به همین بهانه، علمنا به سراغ دکتر بابک نگاهداری، رییس دبیرخانه دائمی فن بازار سلامت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت و گفت و گویی با وی در این خصوص انجام داد.
نگاهداری در ابتدای سخنان خود با اشاره به شعار سال وارتباط آن با اقتصاد دانش بنیان گفت:
باتوجه به نامگذاری امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری، این موضوع در عرصه سلامت هم توسط نهادهای ذیربط مثل وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران ومعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال شده است. رکن اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است لذا تمرکز را برروی حمایت ویژه از شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت که دارای محصول قابل ارائه در بازار هستند گذاشتیم.
به همین منظور، فن بازار ملی سلامت در این چارچوب شکل گرفت و دومین همایش و اولین فن بازار ملی سلامت را در ۱۶ و۱۷ آبان ماه برگزار می شود که طی برنامه ریزی و برگزاری جلسات متعدد وهماهنگی و جلسات مختلف، از طرفی می خواهیم ۴۶۰ شرکتی که در عرصه سلامت فعال هستند، به عنوان یک ضلع در فن بازار حضور پیداکنند و از سوی دیگر ۲۲ سازمان کارفرمایی هم ضلع دیگری را در این حوزه تشکیل دهند. سازمان های کارفرمایی، طی مذاکرات گسترده و انعقاد موافقت نامه هایی با فن بازارملی سلامت، حضور خود را در این فن بازار اعلام کردند. سازمان های کارفرمایی درحقیقت، سازمان های دارای بازار برای حوزه سلامت هستند.
طبق توافق با این سازمان ها، مقرر شده، آنها بازار خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان ومحصولات داخلی قرار دهند.
نگاهداری به تشریح روند تشکیل سامانه فن بازار پرداخت و گفت: پیرو فراخوان برای سازمان های کارفرمایی و شرکت های دانش بنیان، سامانه فن بازار ملی سلامت شکل گرفته است.
در این سامانه تا کنون ۱۰۵ شرکت های دانش بنیان محصولات خود را ثبت کردند اما هنوز یک هفته از مهلت ثبت نام باقی است و ارزیابی ها نشان می دهد که از ۴۵۰ شرکت دانش بنیان فعال در حوزه سلامت، فقط ۱۹۰ شرکت محصول قابل ارائه و عرضه به بازار را دارد وپیش بینی ها از ثبت نام ۱۵۰ شرکت در سامانه تا اتمام زمان فرآیند ثبت نام خبر می دهد.

خوشه بازار، وسیله ارتباط شرکت دانش بنیان با بازار سازمانی

او ادامه داد: خوشه بازارهایی را در ماه های اخیر شکل دادیم که هر خوشه بازار شامل یک سازمان کارفرمایی با مجموعه شرکت هایی است که در راستای نیازهای فناورانه یک سازمان، تولید محصول دارند. سازمان کارفرمایی، نیازهای فناورانه خود را در سامانه فن بازار بارگذاری می کند. این نیازها در بخش کالا و تجهیزات پزشکی، در بخش دارو و اقلام مصرفی و دربخش نیازهای فناورانه بالقوه عرصه سلامت تقسیم بندی می شود.
شرکت ها هم در سامانه فن بازار محصولات خود را ثبت می کنند، براساس متناظرسازی بین نیازهای سازمان های کارفرمایی و محصولات شرکت های دانش بنیان، خوشه بازارها شکل می گیرند.
رییس دبیرخانه دائمی فن بازار ملی سلامت ادامه داد: تاکنون، خوشه بازارهایی برای سازمان تامین اجتماعی، سازمان هلال احمر شکل گرفته است. همچنین خوشه بازار سازمان بهزیستی و بنیاد شهید هم این هفته، با برگزاری جلساتی تشکیل می گردد و در حقیقت می خواهیم با ساماندهی خوشه بازارها، هریک از بازارها را با شرکت های متناظر، لینک {متصل} کنیم.
به عنوان مثال در خوشه بازار تامین اجتماعی، ۲۲ تفاهم نامه ما بین سازمان تامین اجتماعی و شرکت ها به امضا رسید که دستاورد بزرگی بود. دراین تفاهم نامه ها، بطور میانگین، دو الی سه محصول شرکت های دانش بنیان به فروش رسیده است. درخوشه بازار هلال احمر ۷ تفاهم نامه برای بخش تجهیزات پزشکی بین شرکت ها و هلال احمر به امضا رسید. انتظار داریم تفاهم نامه های خوبی نیز با بنیاد شهید و سایر سازمان ها داشته باشیم. تعدادی از خوشه بازارها هم در زمان برگزاری فن بازار، برپا می شود. این یک حرکت دائمی است و فن بازار نیز دارای دبیرخانه دائمی است. می توان گفت، این همایش و فن بازار دو روزه تنها یک رخداد و محل تجلی فعالیت هاست و گرنه با برگزاری این خوشه بازارها، «فن بازار» شروع شده و پس از همایش هم این روند ادامه خواهد داشت.

دکتر بابک نگاهداری

دکتر بابک نگاهداری

حمایت معاونت علمی از محصولات دانش بنیان

نگاهداری در ادامه گفت: در کنار بازار سازماندهی شده، بخاطر جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران، این دانشگاه متولی برگزاری واجرای فن بازار شده است و وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری نقش کارفرمایی را دارند. معاونت علمی و فناوری رییس جمهور اعلام آمادگی کرده که در این فن بازار، حمایت از محصولات ساخت ایران را خواهد داشت، این بدان معناست که حدود ۲۵الی ۵۰ درصد هزینه خرید از شرکت های دانش بنیان توسط این معاونت پرداخت می شود که در نوع خود حمایت بسیار مهم و موثری خواهد بود. وزارت بهداشت هم اعلام کرده که در سطح جایزه رازی و حتی بالاتر ازآن، جایزه برای بخش رقابتی ومسابقات فن بازار ارائه می دهد.
عضو شورای انقلاب فرهنگی به بخش دانشجویی این فن بازار اشاره کرد و افزود: یک بخش دانشجویی در این فن بازار دیده شده که به پتنت های برتر و پروتوتایپ ها {پیش‌نمونه، طرح و الگوی اولیه}، ایده ها و پایان نامه های فناورانه برتر جوایزی بین ۵ الی ۱۰ میلیون تومانی اعطا می شود. در همین بخش دانشجویی، مسابقات بین تیم های دانشجویی ۶ الی ۷ نفره تحت عنوان حل نوآورانه مسائل عرصه سلامت برگزار می شود.
از وزیر بهداشت درخواست شد تا پرسشی را از یکی از مسائل ومشکلات عرصه سلامت، به عنوان سوال مسابقه مطرح کنند و ۲۰ تیم دانشجویی را در این مسابقه شرکت می دهیم وبا اینکه استقبال خوبی از این مسابقه شده ولی ظرفیت محدود است. این مسابقه ۳ ساعته برای یافتن بهترین راهکار که همان پاسخ پرسش وزیر بهداشت می باشد، برگزار می شود.

دانشگاه، ضلع سوم فن بازار ملی سلامت

نگاهداری در ادامه گفت: فن بازار یک رویداد ملی است به همین دلیل از نمایندگان ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور دعوت ونشست های هماهنگی و تصمیم گیری مربوط به این فن بازار با حضور این نمایندگان برگزار شد. علاوه بر این، دانشگاه آزاد و شرکت های دانش بنیان دانشگاه آزاد هم، پای کارآمدند.
همچنین دانشگاه شریف و امیرکبیر که تولید فناوری در عرصه سلامت دارند نیز در فن بازار دعوت شدند و در حقیقت باید گفت که دانشگاه به عنوان ضلع سوم فن بازار حضور دارد.

جهانگیری، ستاری و هاشمی، مهمان ویژه اختتامیه

رییس دبیرخانه دائمی فن بازار سلامت تاکید کرد: حداقل هزینه ها برای حضور شرکت ها در این فن بازار در نظر گرفته شده و شرکت های دانش بنیانی که در این عرصه بیشترین فروش را داشته باشند در مراسم اختتامیه معرفی و مورد تقدیر قرار می گیرند.
همچنین سازمان های کارفرمایی که بیشترین اهتمام را برای خرید داشتند نیز در همان مراسم معرفی می شوند.
در مراسم اختتامیه نیز با حضور معاون اول رییس جمهور و معاون علمی وفناوری رییس جمهور و وزیر بهداشت از افراد ذکر شده تقدیر صورت می گیرد.
البته همه می دانیم، بزرگترین حمایت برای شرکت دانش بنیان، فراهم نمودن بازار وباز کردن دروازه های داخلی به محصولات تولید داخل است.

اعطای جایزه به دانشگاه پیشرو نسل سوم

نگاهداری ادامه داد: این فن بازار در سالن حجاب برگزار می شود و بخش ویژه این فن بازار اعطای جایزه به سه دانشگاه فعال برای تحقق دانشگاه نسل سوم است. دانشگاه نسل سوم به سمت کارآفرینی و تولید وخلق ثروت پیش می رود و بنا شده از بین دانشگاه های علوم پزشکی کل کشور، سه دانشگاهی که بیشترین فعالیت و تحرک وبرنامه ریزی را برای نسل سومی شدن داشتند مورد تقدیر قرار دهیم.
معرفی نمونه های موفق، تعیین شاخص های حرکت و ایجاد رقابت برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم، بسیار موثراست.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: دانشگاه نسل سوم، محل ایجاد ارتباط بین نیازهای جامعه و توانمندی دانشگاه است وهرچه دانشگاه با ایجاد شرکت دانش بنیان و مراکز رشد به این سمت حرکت کند، حرکت به سمت نسل سومی شدن برداشته است لذا می توان گفت که دانشگاه علوم پزشکی تهران با برگزاری فن بازار ملی سلامت بزرگترین گام را دراین جهت برداشته است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست