اخبار ایران و جهان علوم پایه

خویشاوندان منقرض شده و ناشناخته انسانی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

باقی مانده ژنتیک مردمانی از پاپوآ گینه نو و استرالیا حامل مقادیر اندکی از دی ان ای خویشاوندان منقرض شده انسان هستند. تحقیقات جدید حاکی از آن است منشا این دی ان ای نئاندرتالها یا انسان تبارهای دنیسوا نیست، بلکه انسان گونه منقرض شده دیگری است.
نتایج یک تحلیل کامپیوتری تازه نشان می دهد آثار خویشاوندان دیرینه و منقرض شده انسان شاید در دی انی ای انسان مدرن نهفته باشد.
«رایان بولندر» ۲۰ اکتبر در نشست سالانه جامعه ژنتیک انسانی آمریکا نقل کرد مردم ملانزی، منطقه در جنوب اقیانوس آرام که شامل پاپوآ گینه نو و جزایر اطراف آن می شود، احتمالا حامل شواهدی از گونه های انسانی پیشتر ناشناخته و منقرض شده هستند. به گفته بولندر نسل شناس آماری در مرکز پزشکی سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس در هاوستون، این گونه ها احتمالا متعلق به هلند یا انسان گونه دنیسوا نیستند، بلکه گروه انسان گونه مرتبط دیگری هستند. او گفت: «ما یک جمعیت را از قلم انداخته ایم یا در مورد روابط دچار اشتباه شده ایم.»
این خویشاوند رازآلود احتمالا متعلق به شاخه سوم خانواده انسان گونه ها بوده که نئاندرتالها و انسان گونه های دنیسوا که خویشاوند دور و منقرض شده نئاندرتال ها هستند، آن را ایجاد کرده اند. فسیل های بسیاری از نئاندرتال ها در اروپا و آسیا کشف شده است اما دنیسواها را تنها از دی ان ای یک استخوان انگشت و چند دندان که در غاری در سیبری به دست آمده می شناسیم.
بولندر نخستین کسی نیست که این موضوع را مطرح می کند که خویشاوندان دیرینه انسان احتمالا در دی ان ای انسان باقی مانده اند، حتی اگر هیچ فسیلی از آنها بر جای نمانده باشد. در سال ۲۰۱۲ گروه دیگری از محققان اعلام کردند برخی مردم آفریقا حامل بقایای دی ان ای یک گونه انسانی منقرض شده هستند.
کمتر از یک دهه پیش، دانشمندان کشف کردند نیاکان انسان با نئاندرتال ها در هم آمیخته اند. مردمان خارج از آفریقا هم چنان حامل مقدار کمی از دی ان ای نئاندرتال ها هستند که ممکن است برخی از آنها موجب بروز بیماری شوند. بولندر و همکارانش محاسبه کرده اند که مردم اروپا و چین حامل مقدار مشابهی از نیاکان نئاندرتال هستند: حدود ۸/۲ درصد. بر اساس محاسبات بولندر، هیچ اثری از نیاکان دنیسوایی در اروپایی ها مشاهده نشده است و مردم چین دارای مقدار بسیار کمی در حدود ۱/۰ درصد هستند. بولندر محاسبه کرد ۷۴/۲ درصد دی ان ای در مردم پاپوا گینه نو مربوط به نئاندرتال ها و ۳ تا ۶ درصد مربوط به دنیسواهاست.
بولندر و همکارانش به هنگام توضیح درصد بالای نیاکان منقرض شده، به این نتیجه رسیدند ممکن است سومین گروه از انسان گونه ها از نیاکان ملانزی ها زاده شده باشند. بلوندر اذعان کرد: «تاریخ بشر بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کردیم.»
گروه دیگری از محققان به سرپرستی «اسک ویلرسلف» نسل شناس تکاملی در موزه تاریخ طبیعی در کپنهاگ دانمارک اخیرا به نتیجه مشابهی رسیده است. گروه ویلرسلف دی ان ای ۸۳ استرالیایی غیراصیل و ۲۵ نفر از مردم بومی مناطق مرتفع پاپوا گینه نو را مورد بررسی قرار داد. به گزارش گروه در ۱۳ اکتبر، محققان دی ان ای دنیسوا گونه را در مطالعه بر روی داوطلبان کشف کردند. اما این دی ان ای از نظر ژنتیکی با دنیسواها متفاوت است و ممکن است از انسان گونه منقرض شده دیگری باشد. ویلرسلف افزود: «ما از این گروه را نمی شناسیم.» او معتقد است ممکن است آنها انسان راست قامت یا انسان گونه های منقرض شده ای باشند که در اندونزی یافت شده و هابیت نام دارند.
«متیاس جاکوبسون» نسل شناس تکاملی در دانشگاه آپسالا در سوئد گفت اما محققان نمی دانند دنیسواها تا چه حد از نظر ژنتیکی متنوع هستند. شاخه متفاوتی از دنیسواها گروهی است که با نیاکان مردم استرالیا و پاپوا ترکیب شده اند.
«الیزابت بلو» نسل شناس تکاملی در دانشگاه واشنگتن در سیاتل تصریح کرد محققان از ساختار ژنتیکی گروه های منقرض شده اطلاعات چندانی ندارند و به سهولت نمی توان گفت آیا دی ان ای انسان گونه منقرض شده متعلق به گونه های کشف نشده است یا نه. دی ان ای چند فسیل نئاندرتال بررسی شده است و باقی مانده دنیسوا تنها در یک غار در سیبری یافت شده اند. دنیسوا احتمالا جمعیت وسیع و از نظر ژنتیکی متنوعی بوده اند. بلو افزود در این صورت، دی ان ای مردم پاپوا احتمالا مربوط به یک جمعیت دنیسوایی است که برای مدتی کافی از دنیسواهای سیبری جدا شده اند که به مشابه گروه های مجزا به نظر برسند، همان طور که مردم اروپا و آسیا در حال حاضر از نظر ژنتیکی با یکدیگر تفاوت دارند. او افزود اما اگر دنیسواها از نظر ژنتیکی متنوع نباشد، نیاکان منقرض شده رازآلود می تواند گونه دیگری باشد.
جاکوبسان گفت شگفت زده نخواهد شد اگر گروه های دیگری از انسان گونه های منقرض شده وجود داشته باشد که با انسان ها ترکیب شده اند. او افزود: «انسان مدرن و انسان ماقبل تاریخ بارها با یکدیگر تلاقی پیدا کرده اند و با هم فرزندان بسیاری داشتند.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست