اخبار ایران و جهان گزارش

از «ایران ساخت» چه می دانید؟

نوشته شده توسط مریم اویسی

اگر گشتی در سطح شهر بزنید، تبلیغات، بیلبوردها و تابلوهایی را می بینید که به هر طریقی می خواهد شمارا ترغیب به خرید کالای ایرانی کند. تابلوهایی که شاید به دلیل جذاب و چشمگیر نبودن، از دید صدها عابر پنهان مانده و خود نشان دهنده این است که برای فرهنگ سازی خرید کالای ایرانی ، نیاز به برنامه هایی با زیرساخت قوی تری هست.
برگزاری جشنواره ها، تشویق اقشار مختلف به شرکت در این جشنواره ها و استفاده از ایده های خلاقانه و هنرمندانه می تواند در جلب توجه افراد جامعه به تولیدات داخلی و تبعات عدم حمایت از این تولیدات کمک کند.
آگاهی بخشی به جامعه، آن هم در قالبی که برای آنها جذابیت دارد می تواند پای مردم را به حمایت از تولید ایرانی باز کند. مردمی که در تاریخ نشان دادند برای کشورشان از هیچ چیز حتی جان خود دریغ ندارند و اگر به لزوم استفاده از تولیدات ایرانی و نتایج آن در کشور پی ببرند، هرگز عقب نمی ایستند.
بیانات رهبری نیز در این خصوص کاملا شفاف است و خود نشان دهنده اهمیت موضوع است.
برهمین اساس ، ارگان های مختلف به فکر فراگیر شدن فرهنگ استفاده از کالای ایرانی پرداختند. معاونت علمی وفناوری رییس جمهور از این قاعده مستثنا نبود و جشنواره ای با مضمون کالای ایرانی طراحی و حال به مرحله اجرایی رسانده است.
ایران ساخت ، جشنواره ای در جهت تحقق هدف متعالی حمایت از تولید ایرانی برای اولین بار در کشور در حال برگزاری است و قرار است برگزیدگان در مراسم اختتامیه آن که دی ماه صورت می پذیرد، معرفی شوند.
پرویز کرمی، دبیرکل این جشنواره ملی، با بیان اینکه هدف اصلی این رویداد جریان سازی در حمایت از تولیدات ساخت داخل و دانش بنیان و همچنین فراگیری تولید محتوای ارزشمند در بستر فضای مجازی می باشد، گفت: بهره گیری از هنر در فرهنگ سازی و ترویج گفتمان علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان به منظور دستیابی به اهداف توسعه ای کشور اهمیت بسزایی دارد.
این جشنواره ضمن آنکه در پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی لزوم ایجاد جریان سازی، تحول فرهنگی، حرکت به سوی توسعه پایدار علم و فناوری و حمایت از تولید ساخت داخل و تبدیل به ارزش کردن برندهای ایرانی در چارچوب اقتصاد دانش بنیان، امری ضروری است.

پرویز کرمی، دبیرکل «ایران ساخت»/ دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی

پرویز کرمی، دبیرکل «ایران ساخت»/ دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی

کرمی جریان سازی، ایجاد هم افزایی بین توسعه علم و فناوری و حمایت از تولیدات ساخت داخل را بخشی از اهداف برگزاری جشنواره «ایران ساخت» بیان کرد و ادامه داد: نفی واردات بی رویه و غیر ضرور، معرفی کسب و کارهای نوین و دانش بنیان همچنین، کمک به برندسازی و تقویت برندهای ایرانی از طریق تقویت ارتباط بین فعالان حوزه فرهنگ و هنر با فعالان اقتصاد دانش بنیان، فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با اقتصاد دانش بنیان و ترویج اقتصاد مقاومتی از دیگر اهداف این رویداد مهم علمی و فناوری کشور است.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در ادامه، امیدافزایی، تقویت روحیه پیشرفت و اعتماد به نفس و ایجاد تحرک در جامعه به ویژه در بین جوانان ایرانی، فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با اقتصاد دانش بنیان و ترویج اقتصاد مقاومتی، تقدیر از هنرمندان فعال در عرصه علم و فناوری و بیان پیشرفت های کشور و اقتصاد دانش بنیان و تولید محتوا برای فضای مجازی و رسانه های مرتبط با حوزه کارآفرینی و کمک به انتشار و عرضه آثار هنری خلاق و کاربردی با موضوعات مرتبط با علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را نیز از اهداف برگزاری این جشنواره دانست.
مخاطبان این جشنواره ، فعالان عرصه فرهنگ و هنر کشور، فعالان نهادها و مراکز علمی و فناوری و شرکت های دانش بنیان، موسسات و مراکز فرهنگی هنری، مخاطبان عام و علاقمندان و دانشگاهیان و دانشجویان هستند.
ایران ساخت، بخش های مختلفی دارد و در آن به همه ابعاد فرهنگی، هنری و ملی توجه شده است.
از بخش های این جشنواره می توان به بخش مکتوب (ادبیات) شامل روایت مستند و تک نگاشت (۱۰۰۰ کلمه ای)، شعر (جدی، طنز)، جملات نغز (ایرانی، ایرانی بخر) و بخش هنرهای تجسمی؛ عکس، کاریکاتور، گرافیک (پوستر، تصویرسازی، اینفوگرافی) و بسته بندی اشاره کرد..
یکی از بخش های جشنواره، بخش رسانه های دیداری و شنیداری است که شامل فیلم مستند – حداکثر ۴۰ دقیقه ای-، پویانمایی (انیمیشن، موشن گرافی)، نماهنگ و برنامه های تلویزیونی همچون تولیدات گفت وگومحور، مجلات تصویری و برنامه های رادیویی، پادکست، کلیپ، تیزر است. بخش رسانه های نوین شامل شبکه‌های اجتماعی مجازی، سایت، وبلاگ، نرم افزارهای تلفن همراه و چندرسانه ای ها هستند و در آخر هم، بخش ایده های نو در زمینه معرفی و ترویج کالاهای ایرانی گنجانده شده است.
همچنین در این جشنواره سعی شده از افراد صاحب نظر در هر بخش، برای بررسی و نظارت برکمیته داوران استفاده شود.
برهمین اساس، ناصر فیض (بخش ادبیات)، مجتبی آقایی (بخش تجسمی)، اکبر نبوی (بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری)، مسعود شجاعی طباطبایی (بخش کاریکاتور)، امیرحسین اسدی (بخش رسانه‌های دیجیتال)، حسن کریمی قدوسی (بخش بازی‌های رایانه‌ای) و منصور پارسایی (دبیر اجرایی) به عنوان دبیران بخش‌های مختلف جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» منصوب شدند.
صحبت های امیر حسین اسدی، دبیر بخش رسانه های دیجیتال، درباره ایران ساخت خواندنی است.
اسدی به یک بسیج عمومی در راستای خرید کالای ایرانی اشاره کرد و گفت: هدف ایران ساخت، فرهنگ سازی استفاده از تولیدات داخلی است.
این جشنواره به همت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به دنبال جا افتادن فرهنگ استفاده از تولید ایرانی و به تبع آن افزایش استفاده از محصولات دانش بنیان است. باتوجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل هستیم باید یک بسیج عمومی در راستای ترغیب به خرید کالای ایرانی و کاهش واردات و افزایش اشتغال و کارآفرینی صورت بگیرد؛ به همین دلیل، ایران ساخت با بخش های متنوع برگزار می شود و همه حوزه ها را در بر می گیرد.
اسدی درباره بخش رسانه های دیداری و شنیداری توضیح داد: شبکه های اجتماعی تلفن همراه، بازی های رایانه ای، وبلاگ، وب سایت و نرم افزار تلفن همراه و نرم افزارهای کاربردی از زیرگروه های این بخش است.
باتوجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد مردم کشور از اینترنت استفاده می کنند این بخش می تواند ابزار مفیدی برای فرهنگ سازی استفاده از کالاهای ایرانی باشد و باید از ابزار دیجیتال برای رسیدن به این هدف بزرگ بیشتر استفاده شود. چرا که اگر نرم افزارها ایرانی باشند می توانند زمینه اشتغال را هم فراهم کنند.
دبیر بخش رسانه های دیجیتال ایران ساخت ادامه داد: «ایران ساخت» علاوه بر فرهنگ سازی به دنبال زمینه سازی برای خرید تولیدات دانش بنیان نیز هست. این جشنواره از مهر ماه آغاز به کار کرد و علاقه مندان می توانند تا آذرماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

امیرحسین اسدی

امیرحسین اسدی دبیر بخش رسانه های دیجیتال «ایران ساخت»

مراسم اختتامیه طی روزهای ۱۶ الی ۱۸ دی ماه برگزار می شود و در این مراسم، آثار برتر نمایش داده می شود و به سه اثر برگزیده در هربخش جوایزی اهدا می شود البته یک بخش ویژه به نام شبکه های اجتماعی تلفن همراه را هم داریم.
اسدی در پاسخ به اینکه آیا حمایتی از طرح ها و افراد برگزیده می شود، گفت: گروه ما، به ارزیابی سامانه ترویج کالای ایرانی می پردازد و اگر طرحی قابلیت داشته باشد می تواند شرکت دانش بنیان گردد و از حمایت های معاونت علمی استفاده کند در عین حال، قسمتی هم برای مردم در نظر گرفته شده که کالاهای خوب ایرانی را معرفی کنند و با ثبت نام در سامانه، ایده های خودرا نیز مطرح کنند که در اختتامیه هم از صاحبان ایده های برتر هم افرادی که با معرفی کالای خوب ایرانی به ما کمک کردند، تقدیر به عمل می آید.
دبیر رسانه های دیجیتال ایران ساخت در پایان گفت: این جشنواره با همکاری ارگان های مختلفی نظیر وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، سازمان صداوسیما، شهرداری تهران، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرکز ملی فضای مجازی و خانه هنرمندان فعالیت می کند.

اما بشنوید از نحوه داوری آثار

انتخاب و داوری آثار توسط گروه ۵ نفره تخصصی در هر بخش انجام خواهد شد که در مرحله دوم سه نفر اول تا سوم در دو سطح حرفه ای و مردمی توسط هیات داوران به عنوان برگزیدگان جشنواره در هر بخش معرفی می شوند. همچنین علاقمندان برای شرکت در جشنواره تا اول آذر ماه مهلت ارسال آثار خود را دارند.
آثار راه یافته به بخش مسابقه، ۱۵ دی ماه انتخاب و برگزیدگان جشنواره همزمان با اختتامیه جشنواره در ۱۸ دی ماه اعلام می‌شوند همچنین اسامی هنرمندان آثار منتخب در جشنواره از طریق رسانه‌ها و سایت جشنواره و نیز اعلام خواهد شد.

جوایز ساخت ایران برای برگزیدگان ایران ساخت

خبرها نوید یک جشنواره متفاوت با جوایزی متفاوت را می دهد. آنطور که ما خبردارشدیم به نفرات برگزیده، علاوه بر اهدای تندیس و لوح تقدیر، تولیدات و محصولات با کیفیت و ارزشمند ساخت ایران اعطا می شود. همچنین به آثار منتخب و راه یافته به بخش مسابقه جشنواره، گواهی حضور در نمایشگاه گروهی داده خواهد شد و آثار ارسالی نیز در شبکه های صداوسیما و مجازی با اسم و مالکیت معنوی صاحب اثر و جشنواره «ایران ساخت» عرضه خواهد شد.
البته بخش تقدیر ویژه نیز در این جشنواره، گنجانده شده است و براساس آن، به کارآفرینان و اشخاصی که در تقویت اقتصاد ملی و معرفی تولید کالای ایرانی، کار ویژه و عملکرد تحسین برانگیزی انجام داده اند، جوائزی تقدیم خواهد شد.
این رویداد به صورت رقابتی و در دو سطح حرفه ای و مردمی برگزار خواهد شد و برگزیدگان در این دو سطح به صورت جداگانه معرفی و تقدیر می شوند.
پرویز کرمی، درباره محورهای این جشنواره توضیح داد: با توجه به اهمیت برگزاری این جشنواره، محورها و موضوعات متنوعی در نظر گرفته شده است که از آن میان، جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی معرفی کسب وکارهای نوین و دانش بنیان، اقتصاد دانش بنیان(شامل مراکز علمی و فناوری- مراکز رشد و نوآوری- پارک های علمی و فناوری، شرکت های دانش بنیان)، نمایش پیشرفت ها و دستاوردهای علمی و فناوری ایرانی(در حوزه ستادهای راهبردی معاونت علمی و فناوری)، حمایت از محصولات تولیدات ساخت داخل با شعار «ایرانی، ایرانی بخر» نفی واردات بی رویه و غیر ضروری، معرفی و نمایش دستاوردهای فناوری و نوآوری در استانها و بخش ها و اقتصاد مقاومتی مهمترین عناوین این محورها هستند.
امیدواریم ، این جشنواره علاوه برآنکه مورد توجه مخاطبان خود قرار می گیرد بتواند گام بلندی در جهت رسیدن به هدف بزرگ کشور بردارد. هدفی که نیازمند همیاری وهمکاری عموم افراد و اقشار جامعه است. هدفی که ایران را بی نیاز از مدد خواهی از کشورهای دیگرمی کند.

درباره نویسنده

مریم اویسی

دیدگاه شما چیست