اخبار ایران و جهان

روایتی از «CERN» در شماره جدید دانستنیها

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شماره‌ی ۱۶۵ مجله‌ی دانستنیها از روز پنج‌شنبه ۲۹ مهر در شهرهای بزرگ و از روز شنبه ۱ آبان در سراسر کشور در دسترس علاقمندان خواهد بود. دانستنیها در این شماره سراغ آزمایشگاه سرن و ال‌اچ‌سی رفته است تا خوانندگان را با دستاوردهای علمی این مرکز بیشتر آشنا کند. دوهفته‌نامه‌ی دانستنیها در شماره‌ی ۱۶۵ یک پرونده‌ی علمی دیگر هم دارد: مروری بر فعالیت‌ها و دستاوردهای برندگان جایزه‌ی نوبل امسال.

۱۶۵-۱

سفر به بزرگ‌ترین آزمایشگاه جهان

در مرز سوییس و فرانسه و نزدیک به شهر ژنو، بزرگ‌ترین آزمایشگاه جهان واقع شده است. «سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا» یا به اختصار CERN روز ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۴ (۷ مهر ۱۳۳۳) برای واکاوی اسرار جهان ریزمقیاس تاسیس شد و اکنون پس از ۶۱ سال فعالیت، کمتر کسی را می‌توان روی این کره‌ی خاکی پیدا کرد که نام این مرکز و شتاب‌دهنده‌ی عظیم آن، ال‌اچ‌سی، را نشنیده باشد. سرن بیش از ۲۵۰۰ عضو شاغل و بیش از ۱۲ هزار نفر همکار دارد و ۶۰۸ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در سراسر جهان با آن در ارتباطند. پرونده‌ی جلد دانستنیها درباره‌ی آزمایشگاه سرن و شتاب‌دهنده‌ی عظیم آن است.

۱۶۵-۲

دانشمندانی که نوبل گرفته‌اند

هر سال در دو هفته‌ی نخست ماه اکتبر (نیمه‌ی دوم مهرماه)، رسانه‌های مختلف چشم به بنیاد نوبل در استکهلم سوئپ می‌دوزند تا برندگان معتبرترین جوایز علمی تاریخ را به جهانیان معرفی کنند. بیش از ۱۱۰ سال است که آکادمی سلطنتی علوم سوئد به وصیت «آلفرد نوبل»، بخشی از سود حاصل از ثروت افسانه‌ای این شیمیدان را به دانشمندانی اعدا می‌کند که در جهت بهبود منافع بشریت تلاش کرده‌اند. دانستنیها در این شماره در گزارشی مفصل، سراغ برندگان جایزه‌ی نوبل و دستاوردهای علمی‌شان رفته است.

۱۶۵-۳

غارهای شگفت‌انگیز

ایران بیش از ۶۰۰ غار شناخته شده دارد که معروف‌ترین آن‌ها غارهای «علیصدر» و «قوری‌قلعه» هستند. بسیاری از این غارها برای اکثر مردم آشنا نیستند، اما در فهرست محل‌های خاص و دیدنی کشورمان به حساب می‌آیند. دانستنیها در گفت‌وگویی با حمید مصدری، رئیس سابق بخش آموزشی «کمیسیون غارنوردی فدراسیون کوهنوردی»، سراغ ۱۰ غار شگفت‌انگیز ایران رفته است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست