اخبار ایران و جهان

صد و چهل و هفتمین کمیسیون شورای عتف

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

عصر امروز، صد و چهل و هفتمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف با حضور وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم و دبیرکل شورای عتف در وزارت علوم ، اعضای این کیمسیون و مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، برگزار شد.
احمدی، دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در جمع خبرنگاران درخصوص نتایج این جلسه گفت: در جلسه امروز سه موضوع بررسی شد، بحث اول درباره سند راهبرد ملی توسعه دانش‌بنیان شبکه هوشمند برق ایران بود.
این سند در گذشته در شورای عالی عتف تصویب شده بود که برای هریک از طرح‌های کلان باید یک سند راهبردی تهیه شود. سند راهبردی سندی غیر از سند اصلی طرح است و معنای آن این است که اگر فرض کنیم این طرح کلان اجرا شود، چه جایگاهی در توسعه کشور دارد و بعد از این طرح چه کار باید بکنیم در واقع سند راهبردی مجموعه فناوری‌های مرتبط با جایگاه آن طرح را در کل کشور دارا است. با همکاری دانشگاه امیرکبیر که مجری طرح است و همراهی وزارت نیرو و سایر مراجع سند این طرح تهیه شده است. این سند امروز بررسی شد و دربرخی نقاط نیز به اصلاحات ناچیزی نیازداشت که انجام شد.
احمدی درباره اعتبارات این طرح گفت: طبق مصوبه قبلی ۵۰درصد اعتبارات طرح را شورای عتف و ۵۰درصد دیگر آن را هم دستگاه‌های مربوطه پرداخت می‌کنند که البته براساس مصوبه جدید بناشده دولت، طرح های در جهت اقتصاد مقاومتی را حمایت کند که این طرح نیز شامل آنها می شود.
این یکی از طرح‌های بزرگ مورد نیاز کشور است و شبکه هوشمند معنایش این است که ما بتوانیم از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های برتر برای افزایش راندمان شبکه برق استفاده کنیم.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: ما در حال‌حاضر به دلیل کمبود اعتبارات در خیلی از طرح‌های کلان عقب هستیم و شورای عتف تصویب کرده است که آن طرح‌هایی که در راستای اقتصاد مقاومتی است را دولت حتما باید بر روی آنها سرمایه‌گذاری کند همچنین در ادامه این جلسه گزارش آمایش آموزش عالی مطرح شد. آمایش آموزش عالی کار گسترده‌ای بود که در وزارت علوم انجام و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد این گزارش درباره شرایط و وضعیت آموزشی عالی بود. بحث پراکندگی رشته‌ها، پراکندگی دانشگاه‌ها، توزیع کلی آموزش عالی، سیاست‌های کلی برای هدایت آنها و هماهنگ کردن و ماموریت‌گرا کردن سیستم آموزش عالی و آمار و ارقامی در زمینه‌های گوناگون ارائه داده شد و مقرر شد که اعضای شورا هم نظرات و پیشنهادات خود را درباره آن مطرح کنند
احمدی به تشریح مبحث سوم پرداخت و گفت: بحث پایانی این جلسه گزارش پیشرفت طرح آینده‌نگاری ملی است. این طرح یکی از طرح‌های اساسی کشور است؛ یعنی براساس آن آینده علمی و فناوری کشور را بسنجیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم. طرح آینده‌نگاری ملی در هیات دولت تصویب شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئولیت اجرایی و دبیرخانه شورای عالی عتف نظارت آن را برعهده دارند گزارش پیشرفت این طرح امروز در شورای عتف ارائه شد و امیدواریم که هرچه سریع‌تر پیشرفت کند. وقتی حرف از آمایش می زنیم یعنی باید یک آینده‌نگاری داشته باشیم که آینده آموزش عالی و آینده علم و فناوری چه می شود؟ این بحث در تمام دنیا هم مطرح است. در واقع طرح آینده‌نگاری چشم‌اندازی است از آنچه که در افق اتفاق می‌افتد و اینکه باید چه کارهایی انجام دهیم و در حال‌حاضر چه وضعیتی داریم و چگونه همه اینها را با هم مرتبط کنیم به همین دلیل این طرح یکی از لوازم و ملزومات طرح آمایش است البته هنوز برای این طرح بازه زمانی در نظر گرفته نشده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست