آخرین اخبار

همایش ملی فناوری‌های نوین در نانوکامپوزیت‌ها

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

امروزه علم تا حد دسترسی به اندازه هایی زیر محدوده میکرومتر پیشرفت کرده است. در این راستا روشها و تکنیکهای دستیابی به محدوده نانومتری، “نانو فناوری” نامیده می شود. در واقع نانوفناوری ایجاد و بهره برداری از مواد، قطعات و سیستم ها در مقیاس نانومتری یعنی همان مقیاس ها و اندازه های اتمی و ملکولی است. نانو فناوری به روشهای مناسب برای ساخت و سرهم بندی ساختارهای کارآمد که دارای حداقل یک بعد در ابعاد نانومتری می باشد می پردازد. این نانو ساختارها که از کوچکترین بلوکهای ساختمانی شناخته شده ساخته می شوند، ریزترین اشیاء ساخت بشر بوده و دارای خصوصیات و رفتار فیزیکی، شیمیایی و زیستی جدید هستند.
هدف نانو فناوری آگاهی و بهره گیری از این خصوصیات و ساخت و همچنین استفاده موثر از آنها می باشد. فناوری نانو یا نانوتکنولوژی امروزه به دلیل گسترش حوزه های کاربرد، تاثیر گذاری مستقیم بر اغلب صنایع و علوم، یک فناوری اولویت دار استراتژیک برای تمامی کشورها محسوب می شود. برای نانوتکنولوژی کاربردهایی را در حوزه های مختلف از قبیل غذا، دارو، تشخیص پزشکی ، بیوتکنولوژی، الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل و نقل، انرژی، محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی برشمرده اند. کاربردهای وسیع این عرصه به همراه پیامدهای اجتماعی، سیاسی و حقوقی آن، این فناوری را به عنوان یک زمینه فرارشت هایی و فرابخشی مطرح نموده است.
به گونه ای که اغلب دانشمندان و دست اندرکاران حوزه های نانو بر این باور می باشند که نانو تکنولوژی بخشی از آینده نیست بلکه همهء آینده است. هر چند آزمایشها و تحقیقات پیرامون نانوتکنولوژی از ابتدای دهه ۸۰ قرن بیستم به طور جدی پیگیری شد، اما اثرات تحول آفرین و معجزه آسا و باور نکردنی نانوتکنولوژی در روند تحقیق و توسعه باعث گردید که نظر تمامی کشورهای بزرگ به این موضوع جلب گردد و فناوری نانو را به عنوان یکی از مهمترین اولویت های تحقیقاتی خویش طی دهه اول قرن بیست و یکم محسوب نمایند. استفاده از این فناوری در کلیه علوم پزشکی، پتروشیمی، علم مواد، صنایع دفاعی، الکترونیک، کامپیوتر  و غیره باعث شد که تحقیقات در زمینه نانو به عنوان یک چالش اصلی علمی و صنعتی پیش روی جهانیان باشد. لذا محققین، اساتید و صنعتگران ایرانی نیز باید در یک بسیج همگانی جایگاه، موقعیت و صنعت خویش را در خصوص این موضوع مشخص نمایند و با یک برنامه ریزی علمی دقیق و کارشناسانه به سمت تجاری سازی فناوری نانو قدم بردارند.
در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق همایش ملی فناوری‌های نوین در نانوکامپوزیت‌ها را با هدف ارائه آخرین دست­اوردها و فعالیت­‌های انجام شده در زمینه فناوری نانو توسط محققان داخلی،آشنایی با نوآوری­های اخیر در زمینه نانوکامپوزیت‌­ها، گسترش، ترویج و آموزش با فناوری نانو و ایجاد انگیزه و مشارکت در فعالیت­‌های اقتصادی مرکز رشد و شرکت­‌های دانش‌بنیان  در تاریخ ۷ بهمن ماه سال جاری برگزار می نماید.
محورهای این همایش عبارتند از:
– نانوکامپوزیت‌ها (شامل انواع کامپوزیت‌ها پلیمرها با مصارف صنعتی، تجهیزات پزشکی و ورزشی)
– نانوذرات (شامل انواع نانوذرات فلزی و غیرفلزی با مصارف صنعتی، کشاورزی و زیستی و تجهیزات پزشکی)
– نانوساختارها (شامل وسایل تجاری که در آن از فناوری نانو بهره جسته باشد مانند نانوفیلترها، سلول‌های خورشیدی، نانوداروها، نانوالیاف، نانوجاذب‌ها، نانو‌کاتالیست‌ها و غیره)
– نانوسنسورها (شامل انواع سنسورهای فیزیکی- خازنی-شیمیایی- اپتیکی- الکترونیکی و غیره)
– نانوسیال‌ها (شامل انواع سیال که نانو ذرات خاص در آن استفاده شده باشد)
– نانولوله‌ها (تک دیواره، چند دیواره با کاربردهای صنعتی، حافظه های مغناطیسی و غیره)
آخرین مهلت پذیرش مقالات در این همایش ۱ آذر ۱۳۹۵ اعلام شده است.
علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی همایش فناوری‌های نوین در نانوکامپوزیت‌ها مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست