آخرین اخبار

دومین همایش سیستم‌های حمل و نقل هوشمند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سرعت تغییر وتحولات علمی وفنی از ویژگیهای بارز عصر حاضر است . امروزه بشر به طور مداوم با نوآوری ها و فناوریهای نوین مواجه می شود وبه فراخور نیاز خود از آنها در زمینه های مختلف برای بهبود امور استفاده می کند. یکی از فناوریهای نوین که در دهه های اخیر در حوزه حمل و نقل کاربرد گسترده ای پیدا کرده است ، سیستمهای حمل ونقل هوشمند (ITS) است که تحولات شگرفی را در زمینه بهبود عملکرد ، کارایی ، بهره وری و ایمنی حمل ونقل به دنبال داشته است. در کشور ایران نیز در دهه های اخیر کاربرد سیستمهای هوشمند در حمل ونقل شهری و بین شهری توسعه چشمگیری پیدا کرده است ولی علی رغم همه تلاشهای انجام شده در سال های گذشته، تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
برای توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند متناسب با نیازهای کشور و به منظور کاهش زمان و هزینه، استفاده از تجارب موفق سایر کشورها در اجرای طرح های (ITS) ، شناسایی و معرفی سامانه های هوشمند برای حمل و نقل شهری و برون شهری ضروری است.
در این راستا برگزاری همایش دوسالانه سیستم های حمل و نقل هوشمند در برنامه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای پیش بینی شده است و دبیرخانه دائمی آن در مرکز مدیریت راه های کشور تشکیل شده است.
پس از برگزاری اولین همایش در سال ۱۳۹۳ که با استقبال کم نظیر جامعه دانشگاهی، متخصصین ITS ، شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری فعال در حوزه حمل ونقل هوشمند و دستگاه های اجرایی ذیربط مواجه شد، دومین همایش سیستم های حمل و نقل هوشمند در تاریخ ۲۰-۱۹ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.
انتظار می رود با برگزاری همایش امکان شناسایی و بکارگیری جدیدترین فناوری های حمل و نقل هوشمند متناسب با شرایط اقتصادی و فنی کشور فراهم شود، توان علمی و تخصصی دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و متخصصین داخلی در خدمت ارتقاء وضعیت سیستم های حمل و نقل هوشمند قرار گیرد و زمینه مشارکت و همکاری بخش های دولتی و خصوصی در تهیه و اجرای طرح های حمل و نقل هوشمند بیش از پیش میسر گردد.
محورهای این همایش شامل سیاستهای کلی ، استانداردها و محیط زیست، مدیریت هوشمند ایمنی و کنترل ترافیک، حمل و نقل در شهر هوشمند، تکنولوژی و تجهیزات، حمل و نقل عمومی، مدیریت داده ها و برنامه های کاربردی، مدیریت و تجربیات اجرای پروژه‌های ITS و جنبه های اجتماعی، فرهنگی می باشد که تا آخر آبان ماه برای ارسال مقالات زمان باقی است.
علاقه مندان و صاحب نظران می توانند برای کسب اطلاع بیشتر، به وب سایت همایش مراجعه فرمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست