اخبار ایران و جهان گزارش

پرونده علمنا: مروری بر انجمن علمی دانشگاه های مطرح کشور (۱)

نوشته شده توسط مریم اویسی

یکی از نهادهای فعال در دانشگاه ها که از دل دانشجویان برخاسته و می تواند به دانشجویان در پیشبرد اهداف تحصیلی کمک کند انجمن های علمی هستند…

یکی از نهادهای فعال در دانشگاه ها که از دل دانشجویان برخاسته و می تواند به دانشجویان در پیشبرد اهداف تحصیلی کمک کند انجمن های علمی هستند. به منظور حمایت، تقویت و ترویج فرهنگ و اخلاق علمی در دانشگاه‌های کشور، تقویت روحیه و بنیه علمی دانشجویان مستعد و توانمند، فراهم آوردن زمینه‌های مناسب برای فعالیت‌های جمعی علمی، همچنین بهره‌گیری از توانمندی و خلاقیت آنان در تحقق توسعه علمی و نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری انجمن‌های علمی دانشجویی حوزه‌های مختلف دانش با حمایت دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور، انجمن های علمی در دانشگاه ها تشکیل می‌شوند و به فعالیت می‌پردازند.
هر دانشکده ای بسته به رشته های تحصیلی، دارای انجمن علمی است که زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه مسئول اجرای برنامه های علمی وفرهنگی است.
در این پرونده، می خواهیم به بررسی برنامه های انجمن های علمی در دانشگاه های برتر کشور بپردازیم.
برای شروع، سراغ دانشگاه صنعتی شریف، یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور رفتیم.
مسلما انجمن های علمی این دانشگاه آن هم با وجود ۱۳ دانشکده، حرفهای زیادی برای گفتن دارند. انجمن علمی دانشکده هوا وفضا اولین گزینه برای پرونده ماست.
دانشکده ای که اگر در سایت دانشگاه شریف به دنبال اطلاعات پیرامون آن بگردیم با لینک سایتی تماما انگلیسی مواجه می شویم. به همین خاطر، به سهیل یوسفی، دبیر انجمن علمی هوافضا مراجعه کردیم و با او گفت وگویی درباره این انجمن داشتیم.
یوسفی، دبیر انجمن علمی هوا فضا درباره نحوه انتخاب اعضای اصلی انجمن گفت: تمامی دانشجویان رشته هوافضا در دانشگاه از اعضای انجمن محسوب می شوند اما لیست کاندیدا برای عضویت اصلی در انجمن به معاونت فرهنگی ابلاغ می شود و پس از تایید معاونت فرهنگی در دانشکده، رای گیری صورت می پذیرد. انجمن های علمی تحت نظارت معاونت فرهنگی فعال هستند و ملاک انتخاب افراد، رای دانشجویان است و در آخر ۵ نفر عضو اصلی و ۲ نفر علی البدل انتخاب می شوند. این انتخابات هرسال انجام می شود.
یوسفی در ادامه به تشریح برنامه های انجمن پرداخت و گفت: نوع فعالیت های انجمن از موارد علمی تا فرهنگی متفاوت است و انجمن سعی می کند حتی در مناسبت های ملی و مذهبی نیز برنامه های مناسبی برای دانشجویان در نظر بگیرد. برگزاری سمینار، نشست، بازدید علمی، برنامه های فرهنگی در اعیاد و عزاداری ها و مناسبت هایی نظیر شب یلدا توسط انجمن انجام می شود. به عنوان مثال، پیش از این نشست تخصصی در مورد خریدهای اخیر ایران ایر و سمینار نانو، یا بازدید از شرکت های صنعتی هوافضا در داخل تهران و حتی شهرهایی مثل رشت و اصفهان را برگزار کردیم.
دبیر انجمن علمی هوافضا تاکید کرد: تمام تلاش ما در انجمن این است که بتوانیم با حداقل هزینه، برای دانشجویان برنامه های مفیدی ترتیب دهیم، بطور مثال کلاس نرم افزارهای تخصصی مانند نرم افزار matlab catia را باکمترین هزینه برگزار کنیم.
همچنین انجمن علمی هوافضا توانست امکان جلسه سخنرانی پروفسور کیلمن گابریل را پیرامون مهندسی هوافضا در ایران و منطقه را فراهم کند.
این انجمن، سعی دارد تا دانشجویان در تمامی کنفرانس ها و نشست های مربوط به هوافضا حضورداشته باشند، لذا با تجهیز وسایل ایاب و ذهاب، دانشجویان در کنفرانس بین المللی هوافضای ایران که در دانشکده صنایع هواپیمایی کشوری برگزار می شد، حضور پیدا کردند. سلسله سمینارهای تخصصی هوافضا و دعوت از کار آفرینان برتر نظیر مهندس ترابیان نیز از جمله برنامه های انجمن است. البته با مرکز کارآفرینی دانشگاه هم هماهنگی هایی شده تا در برنامه های علمی ما را یاری کنند.
یوسفی درباره تامین بودجه انجمن علمی هوافضا گفت: بودجه انجمن های علمی توسط معاونت فرهنگی دانشگاه تامین می شود و به این ترتیب است که پس از اخذ مجوز برای برنامه، هزینه های آن مشخص می شود و فاکتورهای هزینه کرد، توسط معاونت فرهنگی تسویه می شود.
جلسه های انجمن هوافضا هفتگی یا هر دوهفته یک بار برگزار می شود و از گروه های دانشجویی که تحت نظر انجمن فعالیت می کنند هم حمایت داریم، چرا که برنامه هایی نظیر برنامه های مناسبتی و علمی توسط این گروه ها انجام می شود.
برای فعالیت های تخصصی، چون اعضای انجمن اطلاعات و دانش کافی برای دعوت از افراد را ندارند از کمک اساتید بهره می بریم و اساتید به ما کمک فکری و معنوی می دهند چرا که اساتید بهتر از ما صنعت را می شناسند.
دبیر انجمن علمی هوافضا توضیح داد: یک نشریه تحت نظر انجمن با نام اوج منتشر می شود. نشریه اوج یک گاهنامه است که به بررسی و تحلیل وقایع دانشکده و کشور در حوزه علم هوافضا می پردازد. این انجمن از برگزاری مسابقات علمی مانند ساخت هواپیمای بدون سرنشین نیز حمایت کرده و امکانات و تجهیزات خود را در اختیار مسئولان اجرایی مسابقه قرار می دهد.
یوسفی در پایان به نقاط ضعف انجمن اشاره کرد و گفت: دانشکده هوافضا یکی از فعالترین دانشکده های شریف محسوب می شود اما متاسفانه افراد فعال در این حوزه انگشت شمار هستند و تشخیص اینکه در کدام حوزه فعالتر باشیم، مشکل است واگر بنا باشد به عملکرد خودمان نمره دهیم از ۱۰ نمره ۸ می دهم، بسته به توان انجمن و برنامه های پیش بینی شده، مشکلاتی مانند عدم وقت کافی برای برگزاری برنامه ها و برخی مشکلات مدیریتی وجود دارد که امیدواریم به زودی حل شود.

درباره نویسنده

مریم اویسی

دیدگاه شما چیست