آخرین اخبار

مسابقه ماهواره دانشجوی مکعب ایرانی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سازمان فضایی ایران قصد دارد نخستین دوره مسابقه سراسری ماهواره دانشجوی مکعب ایرانی را با هدف جذب نیروهای متخصص و علاقمند برای ورود به عرصه تحقیقات فضایی، ایجاد بستر مناسب تمرین عملی دانشجویان در زمینه های فضایی، آشنایی علاقمندان و دانشجویان با فناوری های مرتبط با صنایع فضایی، شناسایی استعداد های علمی و فنی در زمینه های فضایی و کمک به رشد آنها، ایجاد بستری هدفمند برای خلاقیت و نوآوری دانشجویان و طرح ایده های نو در حوزه فناوری فضایی، آشنایی عملی با اصول طراحی مهندسی و مهندسی سیستم و ترویج فناوری فضایی و کاربردهای آن در اقشار مختلف جامعه برگزار کند.
اسنادی در مرحله اول این مسابقه دریافت شده است و اینک سایت مسابقه از ساعت ۱۴ روز سه شنبه مورخ ۲۷ مهرماه آماده دریافت اسناد مرحله دوم مسابقه می باشد.
گفتنی است این مسابقه را اولین بار دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۰۷ برگزار کرد. در این مسابقه که در کلاس نانو برگزار می شد ۴ دانشگاه به رقابت پرداختند و هدف این بود که ماهواره نسبتا کاملی با تمام تجهیزات رایج ساخته شود و در درون این ماهواره، ماهواره کوچکتری قرار داده شود. ماهواره ها باید در فضا از هم جدا شوند و پس از مدتی تیم هدایت زمینی باید عملیات الحاق مجدد (Docking) این دو ماهواره را در فضا به انجام برساند!

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست