آخرین اخبار

بهره مندی ایران از فناوری مدیریت آب

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی، با یک شرکت فرانسوی تفاهم نامه‌ای منعقد کرده است که طی آن انتقال فناوری و امکانات فنی منابع و مدیریت آب به ایران صورت می‌گیرد.
به گفته حسینعلی بهرامی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب خشک‌سالی فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی فرسایش و محیط زیست از سال گذشته تفاهم­نامه ه­ایی با هدف اجرای پروژه های مشترک با شرکت فرانسوی سوئز منعقد کرده است.
وی بیان کرد: این تفاهم نامه در قالب پنج بسته اجرا خواهد شد که در بسته اول طرح جامع و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، بسته دوم تحقیق در مورد آبهای ژرفی، بسته سوم تحقیق در مورد چشمه‌های دریایی آب شیرین در قلمرو آبی ایران در دریای عمان و خلیج فارس، بسته چهارم نمک زدایی و بسته پنجم استحصال آب باران و کاهش تبخیر فعالیت خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب خشک‌سالی فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی با اشاره به در نظر گرفتن شش کارگاه آموزشی در بسته اولیه گفت: شش کارگاه با عناوین مدیریت جامع
آب و حوزه آبخیز؛ روش­های نمک­زدایی و سیاست مناسب برای کشور؛ تکنولوژی‌های تیمار فاضلاب، استفاده مجدد، بازیابی انرژی؛ کارایی شبکه شهری، تکنولوژی‌های پیشرفته، روش‌های جدید در کشاورزی، کشاورزی مؤثر در مناطق خیلی خشک، مدیریت خشکسالی و حالت ارتجاعی تغییر اقلیم در نظر گرفته شده است.
به گفته بهرامی، بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است در مسیر انتقال تکنولوژی و منابع اطلاعات فنی، بخش ­های مختلفی که متکی به دانش بومی می­باشد با استفاده از متخصصین داخلی به انجام برسد و آن بخش­هایی که از توان محققین داخلی خارج است با هدف انتقال تکنولوژی از کارشناسان سوئز استفاده شود. حتی در این راه دانشجویان دوره دکتری نیز همکاری خواهند کرد.
وی توضیح داد: طی آخرین مذاکرات نتایجی حاصل شد که برنامه‌ریزی و فازبندی‌های اجرایی این طرح در دست اقدام است. این طرح شامل شناسایی آب‌های عمیق در ایران می‌شود.
وی افزود: در حالی­که ما با کمبود آب مواجه هستیم برخی حوزه­های آبخیز ما از طریق جریان­های عمیق به صورت طبیعی تأمین کننده آب برخی کشورهای دیگر هستند که شناسایی این پتانسیل ­ها صرف­ن ظر از بهره­ برداری یا عدم بهره­ برداری در دستورکار این ستاد می­ باشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست