اخبار ایران و جهان پزشکی و سلامت

در جلسه کارگروه «سلامت و امنیت غذایی» استان تهران چه گذشت؟

نوشته شده توسط مریم اویسی

آمارها نشان می‌داد واردات روغن پالم در کشور رو به افزایش بود؛ به طوری که جایگزین سایر روغن‌های مفید می‌شد که این موضوع به نوعی تقلب سلامتی محسوب می‌شود.
صبح امروز شنبه ۲۴ مهر ماه ۹۵، نشست «کارگروه سلامت امنیت غذایی استان تهران» با حضور چاووشی معاون سیاسی واجتماعی استانداری تهران، نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی و اعضای این کارگروه در دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی تهران برگزار شد.
ابتدای این جلسه به مصوبات چهاردهمین جلسه هیات وزیران اختصاص داشت که گزارش هایی توسط جنیدی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شد و در آن به ۱۰ بند از جمله بند مربوط به کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با این بیماری‌ها در کشورمان اشاره شد و همچنین به اجرایی شدن سند برنامه ملی پیشگیری تاکیدشد.

براساس این سند، وزارت جهاد کشاورزی موظف است سهم واردات انواع روغن پالم خام و بسته بندی شده را به میزان حداکثر ۳۰ درصد کل روغن وارداتی رعایت کند و به منظور جلوگیری از افزایش واردات آن نظارت موثری را انجام دهد.

بخش دیگری از مصوبات چهاردهمین جلسه هیات وزیران، به پیشگیری از عرضه آفت‌کش‌های غیرمجاز و استفاده نامناسب از سموم دفع آفات توسط سازمان حفظ نباتات اختصاص داشت که مقرر شده است که طی مدت یک سال از ابلاغ این مصوبه، سازمان حفاظت نباتات نسبت به طراحی، تصویب و استقرار نظام تولید واردات و توزیع سم به مراکز فروش مجاز اقدام کند؛ به نحوی که فروش و عرضه انواع سموم دفاع آفات نباتی در این شبکه و تحت نظر محققان انجام شود.
جنیدی در بخش دیگری از قرائت مصوبات چهاردهمین جلسه هیات وزیران گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است طی مدت سه ماه از ابلاغ مصوبه، طبقه‌بندی کلیه آب‌های معدنی و آشامیدنی از نظر مرغوبیت را به منظور آگاهی عمومی مردم از رتبه سلامت آب‌های معدنی و آشامیدنی اجرایی کند با گذشت سه ماه از مصوبه هنوز در حوزه استان تهران شاهد رتبه‌بندی آب‌های معدنی و آشامیدنی نیستیم. البته اگر آب معدنی مشکل داشته باشد، با تولیدکننده آن برخورد می‌شود اما آب‌های مورد تایید باید دارای رتبه‌بندی باشند.
در ادامه گل‌محمدی، رییس گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، سند کنترل بیماری‌های غیرواگیر در استان تهران را مورد بررسی قرار داد و تشریح کرد: وضعیت بیماری‌های غیرواگیر در ایران سیر افزایشی دارد؛ به طوری که در کشور ما بیش از ۷۶ درصد کل بار بیماری‌ها را بیماری‌های غیرواگیر به خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که مسئول بیش از ۵۳ درصد بیماری‌های سراسر جهان همین بیماری‌های غیرواگیر هستند. لذا انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ عامل سببی ۶۰ درصد بیماری‌ها، همین بیماری‌های غیرواگیر باشند. به طوری که عامل ۷۳ درصد عوامل مرگ را به خود اختصاص می‌دهند و ۱۶ میلیون از ۳۸ میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در سنین زیر ۷۰ سال رخ می‌دهد در سال ۲۰۱۰ در کشورمان ۷۰٫۴ درصد کل مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر بوده، این در شرایطی است که تنها ۱۴٫۴ درصد مرگ و میرها مربوط به بیماری‌های واگیر و ۱۵ درصد مربوط به حوادث بوده است. اولین علت مرگ مردان و زنان کشور بیماری‌های قلبی و عروقی است که باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشیم. افزایش امید به زندگی در کشور بالا رفته است اما آمار مرگ و میر بیماری‌های غیرواگیر رو به افزایش است.
رییس گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: کاهش مصرف دخانیات، الکل و تغذیه ناسالم را از عمده عوامل افزایش بیماری‌های غیر واگیر و مرگ ناشی از این بیماری‌هاست وباید در اولین قدم درخصوص کاهش این موارد، گام‌های موثری را برداریم.
شریعتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ادامه داد: مرکز پایش و ارزشیابی مراقبت‌های سلامت توانسته است تاکنون ۱۰۰۰ مصاحبه را انجام دهد که تمامی این مصاحبه‌ها ضبط می‌شوند و کلیه خدمات سلامتی که در حوزه بهداشت توسط دانشگاه تهران ارائه می‌شود، با این مصاحبه‌ها مورد پایش و ارزشیابی قرار می‌گیرند. این مرکز به زودی به صورت رسمی افتتاح خواهد شد بر اساس داده‌های سامانه یکپارچه بهداشت به ازای هر نفر دارای فعالیت بدنی مطلوب، ۱۰ نفر وضعیت بدنی نامطلوب دارند. برهمین اساس دانشگاه علوم پزشکی تهران با جذب و به کارگیری ۶۰ نفر کارشناس تغذیه به منظور ارائه مشاوره، تلاش خواهد کرد تا گام‌های موثری در جهت کاهش مصرف قند و شکر و نمک در کشور بردارد؛ چراکه افزایش مصرف قند و نمک یکی از عوامل افزایش بیماری‌های غیرواگیر است.
شریعتی، در خصوص سلامت آب شرب تهران نیز گفت: آب سالم آبی است که در مصرف کوتاه مدت و بلندمدت موجب بیماری نشود و دارای طعم، بو و رنگ نباشد.
آب تهران از نظر سلامت کاملا سالم است و نظارت دقیقی بر روی آن انجام می‌شود، این نظارت از همه مناطق تهران صورت می‌گیرد، لذا شهروندان می‌توانند با خیال راحت از آب شرب استفاده کنند برخی چاه‌های تهران میزان نیترات بالایی دارند. بر همین اساس توسط شرکت آب و فاضلاب این چاه‌ها رتبه‌بندی شده‌اند تا در صورت نیاز به استفاده از آب چاه‌ها ابتدا از چاه‌هایی استفاده شود که نیترات کمتری دارند. البته استفاده از آب چاه‌ها با آب سدها مخلوط می‌شود تا نیترات آنها به حد مجاز برسد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص سلامت میوه و سبزی در شهر تهران توضیح داد: اگر زمینی با فاضلاب آبیاری شود، شناسایی و پس از اخذ دستور قضایی، این زمین امحا خواهد شد. در حال حاضر با توجه به نظارت موجود، سبزی که کشت می‌شود سالم است، اما بهتر است شهروندان مراحل چهارگانه شست‌وشوی سبزیجات بویژه سبزیجاتی که به صورت خام مصرف می‌شوند را رعایت کنند.
در ادامه این بحث، حاجی محمودی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کاهش مصرف قند، نمک و چربی، نشانگرهای رنگی تغذیه، PMS کشوری، برچسب اصالت، مبارزه با قاچاق کالا و پایش و ایمنی محصولات توسط این سه دانشگاه در جهت کنترل بیماری غیرواگیر انجام شده است در حال حاضر تمام محصولات آرایشی و بهداشتی سراسر کشور باید برچسب رهگیری اصالت کالا را داشته باشند.
وی همچنین درباره روغن پالم توضیح داد: روغن پالم انواع مختلفی دارد و در گریدهای (سطح بندی) خوب تا بد درجه‌بندی می‌شوند. آمارها نشان می‌داد واردات روغن پالم در کشور رو به افزایش بود؛ به طوری که جایگزین سایر روغن‌های مفید می‌شد که این موضوع به نوعی تقلب سلامتی محسوب می‌شود. وزارت بهداشت در خصوص روغن پالم به دنبال شفافیت موضوع بود؛ به طوری که باید طبق برچسب نصب شده در محصول، استفاده یا عدم استفاده از روغن پالم مشخص می‌شد. بر همین اساس در برخی از صنایع، محدودیت‌هایی برای استفاده از این روغن وضع شد.
روغن پالم در صنایعی چون روغن، شکلات، کیک و کلوچه بیشترین مصرف را داشت و در صنایع لبنیات نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت که کنترل شدیدی روی آن صورت گرفت و محدودیت‌ها و سقف‌هایی برای آن تعیین شد.
حاجی‌محمودی درخصوص سلامت محصولات تراریخته در جهان نیز گفت: امروز در جهان استفاده از محصولات تراریخته کمی اجتناب‌ناپذیر است. در اکثر کشورهای دنیا از آنها استفاده می‌شود و واردات این محصولات به کشور ایران نیز منوط به تشخیص سازمان غذا و دارو است. به طوری که در صورت تایید محصول توسط این سازمان، اجازه ورود به کشور را پیدا می‌کند.
فروشگاه‌های معتبر نیز در خصوص عرضه محصولات تراریخته تحت کنترل بازرسان وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو هستند، اما مردم برای آگاهی بیشتر باید سطح آگاهی‌های خود را درخصوص این محصولات افزایش دهند.
در پایان نشست خبری کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران، جعفریان رییس دانشگاه علوم پزشکی، ‌خدمات بهداشتی و درمانی تهران درخصوص سلامت غذا در استان تهران گفت: مواد غذایی از نظر آلودگی اگر از اماکن رسمی تهیه شوند، قطعا مشکلی ندارند؛ اما از نظر سالم بودن این مواد، وضع خوبی نداریم. میزان مصرف نمک و شکر در کشور بالاتر از استاندارد موجود است. برای مثال درخصوص نوشابه‌ها حداقل مصرف شکر تعیین شده، در حالی که در دنیا سقف مصرف تعیین می‌شود. این بدین معناست که یک محصول ناسالم در اختیار مردم گذاشته می‌شود. بی‌تردید تا رسیدن به استانداردها لازم است مردم خودشان توجه جدی درخصوص مصرف قند و شکر و نمک داشته باشند.
این جلسه، با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان آموزش و پرورش شهرستان تهران، معاونت اجتماعی و سیاسی استانداری و معاونت غذا و دارو به پایان رسید تا براساس آن وظایف سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در استان تهران در حوزه آموزش و پژوهش به ویژه در کنترل بیماری‌های غیرواگیر مشخص تر گردد و در جهت ارتقای دانش و آگاهی دانش‌آموزان در مدارس حرکت روبه جلو آغاز شود.

+ تصویر اصلی این مطلب از آرشیو می باشد.

درباره نویسنده

مریم اویسی

دیدگاه شما چیست