آخرین اخبار

تکنولوژی “هیتر سبز” به ایران نیز رسید

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت ایران پس از پنج سال فعالیت مستمر تحقیقاتی توانستند دانش فنی ساخت  هیترهای تابشی کاتالیستی را تدوین و برای نخستین بار در کشور تولید نمایند.
به گفته ی سید مصطفی حسینعلی پور، مجری  این طرح؛ هیترهای مذکور قادر به انجام فرآیند احتراق در دمای پایین بوده و به همین دلیل، تولید گازهای خطرناک نظیر اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن در حد صفر می باشد. در این نوع هیترها، گاز طبیعی یا کپسول در حضور کاتالیست بدون تشکیل هیچگونه شعله‌ای با اکسیژن واکنش داده و تابش مادون قرمز از سطح آن آزاد می شود.
حسینعلی پور افزود: تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی، در اختیار دو کشور کانادا و امریکاست و مدتی است در اروپا نیز تحت لیسانس شرکت های اصلی سازنده، نسبت به ساخت آن اقدام می شود.
دانشیار دانشکده ی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، مزیت هیتر های تابشی کاتالیستی را نسبت به نمونه‌های خارجی آن، در قیمت تمام شده پایین تر دانست و افزود این هیترها در حال حاضر با همت یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران تجاری‌سازی شده و با نصف قیمت نمونه خارجی به بازار عرضه می‌گردد.
گفتنی است این هیتر که نام «هیتر سبز» بر آن گذارده شده، کاربرد وسیعی در صنعت نفت و گاز، کوره‌های رنگ‌آمیزی، کوره‌های عملیاتی حرارتی، خشک‌کن‌ها، صنایع غذایی، صنعت پارچه و چرم، چوب و کاغذ و گرمایش ساکن و سیار در سوله‌ها، کارگاه‌ها، مرغداری‌ها، کاروان‌ها، منازل مسکونی و غیره دارد.
مزیت هیترهای ساخته شده به دست محققان کشورمان، ایمنی بسیار بالا، راندمان حرارتی بالاتر، آلایندگی کمتر، زمان راه‌اندازی سریع‌تر و کاهش زمان فرآیند در مقایسه با دیگر محصولات است که تمامی این مزایا به دلیل استفاده از دانش نانوفناوری در آن‌ها فراهم آمده است.
قابل ذکر است آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی، آب و محیط زیست دانشکده مهندسی مکانیک در سال ۱۳۷۸ و با هدف انجام پروژه های تحقیقاتی و صنعتی در حوزه های مختلف مهندسی در محل دانشگاه علم و صنعت ایران تأسیس گردید و ساخت چندین دستگاه آزمایشگاهی و کاربردی برای اولین بار در کشور، از اهم فعالیت‌های این مرکز است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست