آخرین اخبار

ارتقا رتبه جهانی کشور در حوزه تولید علم

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در جلسه امروز (شنبه ۲۴ مهرماه) شورای معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم از موفقیت کشور در کسب رتبه چهارم کمیت تولید علم دنیا در حوزه نانو خبر داد.
فرهادی با اعلام این خبر بیان کرد: براساس داده های پایگاه استنادی وب آف ساینس (ISI) کشورمان در سال ۲۰۱۵ با تولید ۵۱۸۷ مدرک و پشت سرگذاشتن کره جنوبی، رتبه چهارم کمیت تولید علم دنیا در حوزه نانو را کسب کرد.
گفتنی است ایران در سال ۲۰۱۲ رتبه ۷، سال ۲۰۱۳ رتبه ۶، سال ۲۰۱۴ رتبه۵ دنیا را دارا بود و در سال ۲۰۱۵ موفق شد رتبه چهارم کمیت تولید علم دنیا در حوزه نانو را به خود اختصاص دهد.
در ادامه وزیر علوم گزارشی از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت وب آو ساینس ارائه کرد و گفت: با توجه به بروز رسانی سایت ISI تعداد دانشمندان یک صدم درصد جهان مشخص شدند و نام شش نفر از ایران هم در فهرست یک صدم درصد برتر جهان به چشم می خورد.
وی افزود: تا سال قبل تعداد دانشمندان کشورمان در این فهرست ۵ نفر بود که امسال به شش نفر افزایش یافته است.
دکتر دهقان از دانشگاه صنعتی امیر کبیر ، دکتر گنجی از دانشگاه صنعتی بابل ، دکتر شیخ الاسلامی از دانشگاه صنعتی بابل ، دکتر رضا پور از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ، دکتر عباسبندی از دانشگاه بین المللی امام خمینی و دکتر نیکنام از دانشگاه صنعتی شیراز شش استاد برتر ایرانی از فهرست دانشمندان پر استناد جهان هستند.
قابل ذکر است فهرست یک صدم درصد دانشمندان برتر جهان توسط پایگاه استنادی وب آوساینس استخراج می شود و این در حالی است که فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) استخراج شده و تعداد دانشمندان ایرانی یک درصد برتر جهان را ۲۲۹ نفر اعلام کرده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست