اخبار ایران و جهان

دوباره به «آسمان شب» نگاه کن

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

علاقه مندان به کاوش در دنیای علم حالا می توانند دوباره به «آسمان شب» نگاه کنند و از آن لذت ببرند.
برنامه تلویزیونی که پس از مدتی وقفه حالا دوباره در قاب شبکه چهارم سیما نقش می بندد و علاقه مندان به فضای بیکران را گردهم آورد تا برایشان از شنیدنی های این جهان بگوید.

مختصری از برنامه تلویزیونی «آسمان شب»

برنامه تلویزیونی آسمان شب نخستین بار ۱۶ اردیبهشت سال ۱۳۸۰ از شبکه چهار سیما پخش شد. نخستین برنامه آسمان شب در قالب ویژه برنامه ای به مناسبت روز جهانی نجوم آغاز شد ، مناسبتی که در آن سال برای اولین بار در ایران مطرح می شد. برنامه سازان آسمان شب ،ترویج نجوم را به عنوان هدف اصلی در تولید این برنامه تلویزیونی برگزیدند و در طول حدود یک دهه پخش آسمان شب ، این برنامه سبب رونق نجوم و جذب علاقه مندان پرشماری در ایران به این شاخه از علم شده است.آموزش نجوم و اطلاع رسانی به روز از دنیای نجوم و فضا چارچوب اصلی محتوای آسمان شب است ، که در طول دوره های زمانی مختلف بر اساس ذائقه عمومی در فرم های گوناگون به ارائه این محتوا می پردازد. پیش از آغاز برنامه تلویزیونی آسمان شب ، شبکه چهار سیما در مناسبت های مختلف نجومی مانند ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی ها یا به هنگام یک ماموریت مهم فضایی ویژه برنامه های تک قسمتی را به این رویداد ها اختصاص می داد. اما پخش نخستین قسمت آسمان شب سرآغازشکل گیری و پخش برنامه ای مدون و منسجم با موضوع نجوم و ستاره شناسی و فضا در تلویزیون ایران بوده که تا امروز ادامه یافته است. به طوری که دوستداران این برنامه در طولانی ترین شب سال شب یلدا در سال ۱۳۸۶ پخش پانصدمین قسمت آن را جشن گرفتند. سیاوش صفاریان پور طراح، تهیه کننده و کارگردان مجموعه تلویزیونی آسمان شب است. او خود یکی از منجمان آماتور پرسابقه ایران است که بیشتر به عنوان عکاس نجومی در جامعه نجوم آماتوری ایران شناخته شده است. صفاریان پور از سال ۱۳۷۸ در مقام تهیه کننده وبرنامه ساز علمی در رادیو وتلویزیون ایران فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۶ به دلیل فعالیت هایش در عمومی سازی علم، در فهرست منتخبین دهمین جایزه ترویج علم ایران معرفی شد.

سیاوش صفاریان پور

سیاوش صفاریان پور

سیاوش صفاریان پور در گفت و گو با علمنا در خصوص سری جدید برنامه «آسمان شب» گفت:
رویکرد سری جدید برنامه آسمان شب، مانند سری گذشته برنامه، با هدف ترویج و همگانی کردن دانش ستاره شناسی و  فضا است و در واقع مسیری که قرار است در سری جدید طی شود، درست همان مسیری خواهد بود که تماشاگران برنامه آسمان شب از ما خواسته اند و هیچ تغییری در رویکرد و هدف اصلی برنامه ایجاد نشده است و شما شاهد همان جذابیت ها و ساده سازی های مفاهیم علمی و نجومی با فرمی جدید خواهید بود.

این برنامه محبوب علمی که حالا بیست و دومین فصل خودش را با تهیه کنندگی و کارگردانی سیاوش صفاریان‌پور آغاز می کند، هر هفته جمعه شب‌ها ساعت ١١ شب به مدت ۶٠ دقیقه و به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

صفاریان پور در ادامه در خصوص بخش های این برنامه علمی گفت: شما در آسمان شب بخش های جذاب و متنوعی را شاهد خواهید بود از جمله:

ناتیلوس

این بخش که با اجرای «حافظ آهی» همراه خواهد بود، به بررسی فیلم های علمی-تخیلی با محوریت فضا می پردازد.

پیشتازان فضا

نام بخش دیگری از این برنامه هست که «پوریا ناظمی» در آن نگاهی می اندازد به سیر تاریخ عصر فضا، از آغاز تا مسیر پیش رو.

در آسمان شب

اجرای بخش در آسمان شب که به بررسی رویدادهای رصدی و بیان مهارت ها، ترفندها و نکاتی که برای رصد و لذت بردن بیشتر از آسمان شب خواهد بود را «کاظم کوکرم» برعهده خواهد داشت.

در این برنامه که هر قسمت از آن با حضور ۲ تا ۴ کارشناس میهمان همراه خواهد بود و حول یک موضوع مشخص می گردد، ما شاهد آن خواهیم بود مهدی صارمی فر و محمدجواد ترابی (دو روزنامه نگار علم) نیز به عنوان میزبان-کارشناس حاضر خواهند شد.
البته مجری و سکان دار اصلی برنامه نیز خود سیاوش صفاریان پور خواهد بود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست