اخبار اخبار ایران و جهان

جزئیات جدیدی از اوبر ایرانی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

سرمایه‌گذاران؛ این بار ایران را به عنوان تازه ترین کشور برای پدیده برنامه هم‌سفری و درخواست اتومبیل برگزیده‌اند.
«گروه اینترنتی ایران» ۲۰ میلیون یورو برای یک برنامه هم‌سفری تحت عنوان «اسنپ» اختصاص داده است. «ام تی ان» شرکت تلفن همراه آفریقای جنوبی این مبلغ را پرداخت کرده و تنها سرمایه‌گذار آن است.
«ام تی ان» یکی از سهامداران اصلی ایرانسل و هلدینگ اینترنت ایران است و در ایران با شرکت آلمانی «راکت اینترنت» شراکت می‌کند. این شرکت برنامه اسنپ را که پیش‌تر تاکسی یاب خوانده می‌شد، راه‌اندازی کرده است.
مبلغ مذکور دومین سرمایه‌گذاری بزرگ در چرخه کسب‌وکارهای نوپا (استارت آپ) در ایران طی ماه‌های اخیر است. اواخر سال گذشته شرکت سرمایه‌گذاری «پومگرنت» که مقر آن در سوئد است ۶۰ میلیون یورو به «سرآوا» شرکت سرمایه‌گذاری ایرانی که حوزه فعالیت آن تجارت الکترونیک است اختصاص داد. سرآوا پشتیبان دیجی کالا یکی از موفق‌ترین کسب‌وکارهای نوپا و موفق در حوزه تجارت الکترونیک در ایران است.
اسنپ در حال حاضر تنها در پایتخت فعالیت می‌کند. «شهرام شاهکار» مدیر اجرایی اسنپ می‌گوید این شرکت ده هزار راننده را در شهر تهران که ۱/۸ میلیون نفر جمعیت دارد استخدام کرده است. تعداد کاربران این شرکت عمدتاً از طریق تبلیغ دهان‌به‌دهان، به رقم بی‌سابقه نیم میلیون نفر رسیده است. شرکت از افشای درآمد یا ارزش خود خودداری می کند.
در ایران ۲۷ میلیون اتومبیل ثبت‌شده وجود دارد. تعداد تاکسی¬های رسمی حدود هشت‌صد هزار است. بااین‌وجود حوزه تاکسیرانی حوزه پیچیده ای است. تاکسی‌ها به دو دسته خصوصی و همگانی تقسیم می‌شوند که نرخ تاکسی همگانی مشخص است و از آن به سواری تعبیر می‌شود. «شهرام شاهکار» می گوید هشتاد هزار راننده خصوصی و ۲۰۰ هزار تاکسی غیررسمی در تهران وجود دارد.
طرز کار اسنپ دقیقاً مانند اوبر است. برنامه را روی تلفن همراه خود دانلود می‌کنید، یک راننده درخواست و حرکت می‌کنید. تفاوت اسنپ و اوبر در نحوه پرداخت است. ازآنجایی‌که در ایران هم چنان پول نقد حرف اول را می‌زند، رانندگان پول نقد را می‌پذیرند.
شاهکار معتقد است: «آنچه اسنپ را منحصربه فرد می‌کند این است که قیمت سفر از پیش تعیین شده است. تعیین قیمت از پیش ارزش افزوده ماست و چانه‌زنی را حذف می‌کند.»
شاهکار اشاره کرد اوبر مدل قیمت‌گذاری اسنپ را تقلید کرده است. «آن‌ها قبل از ما این قابلیت را نداشتند.»
اسنپ به رانندگان مجوزهای معتبر رانندگی می‌دهد و آن‌ها را بیمه می‌کند. پیشینه هر راننده بررسی می‌شود و گروه اسنپ هر وسیله نقلیه را ابتدا بازرسی می‌کند و سپس اجازه فعالیت می‌دهد.
بخش اعظم جمعیت ۸۰ میلیونی ایران زیر سی سال سن دارند و نرخ باسوادی بسیار بالاست (۹۸ درصد). تقریباً ۶۵ درصد منازل ایران به اینترنت دسترسی دارند و ضریب نفوذ تلفن همراه ۱۳۶ درصد است و تخمین زده می‌شود ۲/۸۳ میلیون مشترک تلفن همراه در ایران وجود داشته باشد که در خاورمیانه رتبه اول را دارد.
شاهکار در پاسخ به سؤالی در مورد برنامه‌های آینده و این‌که اسنپ قصد دارد چگونه خود را ارتقا دهد، گفت که آن‌ها قصد دارند بر بازار ایران متمرکز شوند و «ارزش ارائه دهند.»
شاهکار افزود: « قصد داریم بر روی فعالیت‌های کنونی سرمایه‌گذاری کنیم، فعالیت‌هایمان را در شهرهای دیگر گسترش دهیم، خدمات متفاوتی مانند اتومبیل‌های ویژه معرفی کنیم و ویژگی‌های جدیدی ارائه دهیم.»
همانند آمریکا در ایران نیز رقبایی برای برنامه هم‌سفری تاکسی وجود دارد، مانند تاکسیرانی تهران. سازمان تاکسیرانی تهران اعلام کرد در سال ۲۰۱۷ برنامه تلفن همراه آنلاین مشابه اوبر را مورد بررسی قرار می‌دهد.
شاهکار اذعان کرد: «ما بهترین کارمندان را داریم که از بهترین دانشگاه‌های ایران انتخاب شده‌اند.» اسنپ ۱۳۰ کارمند دارد. به گفته شاهکار این کارمندان مزیت رقابتی اسنپ هستند. «آن‌ها دانش بومی دارند که برای شهر پیچیده‌ای مانند تهران ضروری است.» تهران قوانین و مقررات عبور و مرور متعددی دارد. این امر به او اطمینان می‌دهد که اسنپ بازار هم‌سفری تاکسی را در دست می‌گیرد. او گفت: «شما ظرف یک روز نمی‌توانید این بازار را بشناسید.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست