آخرین اخبار

راه اندازی ۳۰۰ رشته جدید در وزارت بهداشت

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در دنیا بیش از ۲۰ هزار رشته، گرایش و دوره های کوتاه مدت در حوزه‌های مختلف آموزش علوم پزشکی و غیرپزشکی وجود دارد که حدود ۵ هزار رشته، دوره و گرایش آن مختص حوزه پزشکی است که تعداد این رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف دنیا متفاوت می باشد و اینک طبق گفته دکتر سید منصور رضوی، دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی،  وزارت بهداشت قصد دارد ۳۰۰ رشته جدید علوم پزشکی را در دانشگاه‌های کشور راه اندازی کند. و این برنامه صرفا به دلیل گسترش کمی رشته‌ها نیست، بلکه تمامی رشته‌ها بر اساس نیاز جامعه و امکانات آموزشی راه اندازی می‌شوند.
رضوی با تاکید بر اینکه رشته‌هایی که در کشور را اندازی می شوند باید نیازهای علم و فناوری حال و آینده جامعه را تامین و برای کشور ارزش افزوده اقتصادی و اجتماعی ایجاد کنند، تصریح کرد: کمک به استقلال و خودکفایی کشور، عدم دامن زدن به مدرک گرایی، تسهیل پاسخگویی اجتماعی، کاهش بار بیماری ها، کاهش عوارض، ناتوان و مرگ و میر در جامعه، مشخص شدن جایگاه شغلی دانش آموختگان آن رشته در نظام سلامت، فراهم کردن شرایط ارتقای سبک زندگی ایرانی اسلامی مردم، اثر بخش بودن هزینه‌ها، محصول محور یا خدمت محور بودن ، عامل تسهیل ارتباط با صنعت، اتکا به منابع و امکانات بومی، سودجویی های اقتصادی، عدم دامن زدن به تنش های صنفی و بین رشته ای و خطاهای حرفه ای از جمله شاخص‌هایی است که برای راه اندازی رشته‌ باید به این موراد توجه شود.
دکتر رضوی خاطر نشان کرد: به طور کلی حدود ۱۰۰۰ رشته در دو وزارت علوم و بهداشت وجود دارد (البته با احتساب گرایش‌ها و دوره های کوتاه مدت این تعداد بسیار بیشتر خواهد بود). در حال حاضر ، تعداد رشته ها بدون احتساب گرایش ها و دوره های کوتاه مدت، ۳۵۰ رشته است.
به گفته دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی، این وزارت خانه طی سه سال گذشته مبتنی بر نقشه جامع علمی و سلامت کشور، مطالعه دو طرح استراتژیک را نهایی کرده ایم. در یکی از این دو طرح ۳۲۰ رشته ، گرایش و دوره و در دیگری نیز ۲۸۰ رشته ، گرایش و دوره جدید میانگین ۳۰۰ رشته ، گرایش و دوره پیشنهاد شده است که باید به تدریج در دانشگاه‌های علوم پزشکی بسترسازی و راه‌اندازی شوند.
رضوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر راه‌اندازی ۳۰۰ رشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی عملیاتی شده و طی چند سال گذشته، حدود ۶۰ رشته، گرایش و دوره جدید نیز در مقاطع مختلف علوم پزشکی راه‌اندازی شده که رشته های سایبرنتیک پزشکی، پدافند غیر عامل، زیست پزشکی سامانه‌ای، دوره های MBA، کارآفرینی ، علوم سلولی کاربردی ، مهندسی بافت، دوره های فلوشیپی بالینی متعدد و …… از جمله این رشته‌های جدید هستند که متناسب با نیاز جامعه و امکانات موجود آموزش وزارت بهداشت در دانشگاه‌ها راه اندازی شده اند.
دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی تاکید کرد: لزومی ندارد ما بدون توجه به نیازهای جامعه به دنبال گسترش کمی رشته‌ها باشیم. بنابراین برای راه‌اندازی هر رشته ، باید آینده‌سنجی صورت می‌گیرد و اعتبارات لازم آن نیز تامین ‌شود.
وی همچنین نقش بودجه و اعتبار در راه اندازی رشته‌های جدید را موثر دانست و گفت: اگرچه نیاز ها تنها با بودجه و اعتبار رفع نمی‌شود و بعضا مدیریت، اجرا و ارزشیابی مناسب می‌تواند در انجام امور موثر تر باشند ، ولی ما می‌توانیم با مدیریت خوب از امکانات و نیروی انسانی فعلی در وزارت بهداشت بسیاری از کارهایی که پتانسیل انجام آن را داریم را به سرانجام برسانیم.
دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی در پایان آموزش، بهداشت و درمان را سه مقوله وابسته به بودجه توصیف کرد و گفت: متاسفانه مشکل کمبود بودجه مشکلی عمومی کل جامعه است و فقط به وزارت بهداشت اختصاص ندارد. امید آن است که این معضل با تدابیر مسئولین مرتفع شود تا کارها روان‌تر و کیفی‌تر انجام شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست