آخرین اخبار

حدادپور؛ ۴۳ پروژه فضایی در کشور در دست اجرا است

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دومین همایش “آشنایی با علوم و فناوری فضایی و کاربرد آن” امروز (یکشنبه ۱۸ مهرماه) با حضور دکتر حسن حدادپور، رییس پژوهشگاه فضایی ایران در این پژوهشگاه برگزار شد.
حدادپور در این همایش گفت: در راستای ماموریت ها و توسعه فناوری های فضایی کشور ۴۳ پروژه داریم که ۲۴ پروژه آن خاتمه یافته و ۱۹ پروژه دیگر نیز در دست اجرا است.
وی افزود: از جمله پروژه های در دست اجرا پروژه ماهواره مخابراتی ‘ناهید ۱’ است که در مراحل پایینی تکمیل و تست ماهواره قرار دارد و به زودی پرتاب خواهد شد. و پروژه های ماهواره مخابراتی ‘ناهید ۲’، ماهواره سنجشی ‘پارس ۱’ و بلوک انتقال مداری در این پژوهشگاه نیز در دست اجرا است که طراحی اولیه آنها به اتمام رسیده و در مرحله ساخت مدل مهندسی سیستم قرار دارد.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: با توجه به اهمیت دستاوردهای فناوری فضایی و نقش آن در توسعه پایدار و اقتدار ملی، کشورهای جهان در این عرصه به رقابت پرداخته و سرمایه گذاری های کلانی در این حوزه انجام می دهند؛ فعالیت های فضایی هزینه بر و در عین حال درآمد زا هستند.
حدادپور با بیان این که درآمد جهانی حاصل از صنعت ماهواره در سال ۲۰۱۵ معادل ۲۰۸٫۳ میلیارد دلار بود، افزود: بیشترین سهم آن با مبلغ ۱۲۷٫۴ میلیارد دلار به خدمات ماهواره ای اختصاص دارد که نسبت به سال قبل آن ۴ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۲۰۲ ماهواره به فضا پرتاب شده است که از این تعداد ۱۰۸ ماهواره مکعبی شکل بوده و بیشتر این ماهواره های مکعبی ماهواره های تجاری رصد زمین بوده اند. از ماهواره های پرتاب شده، ۵۴ درصد خدمات رصد زمین و ماهواره های مخابراتی شامل تجاری، نظامی و غیر نظامی ۲۶ درصد را به خود اختصاص داده اند.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برگزاری هفته جهانی فضا گفت: پیشرفت در زمینه فناوری های فضایی و دستیابی به مرزهای آسمانی از دیرباز ذهن بشر را به خود مشغول داشته است و آشناسازی عموم با دستاوردهای کسب شده و تاثیر مثبت آنها در زندگی روزمره بشر یکی از ماموریت های اصلی سازمان ها و نهادهای فعال در حوزه فضا به شمار می رود.
حدادپور افزود: در این راستا مجمع عمومی ملل متحد در سال ۱۹۹۹ روز جهانی فضا را انتخاب کرد تا هر سال از نقش علوم و فناوری فضایی در زندگی بشر تجلیل شود.
۱۲ مهر نخستین ماهواره ساخت بشر به فضا پرتاب شد و ۱۸ مهر نیز معاهده اصول حاکم بر فعالیت کشورها در زمینه اکتشاف و استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو امضاء شد؛ به همین مناسبت روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر به عنوان هفته جهانی فضا برگزار می شود و در این ایام برنامه های مختلفی برای آشناساری عموم با فضا اجرا می شود.
به همین مناسبت، ۲۸۰ نفر از دختران و پسران ۱۱ دبیرستان تهران میهمان پژوهشگاه فضایی ایران هستند و احمد دالکی پدر نجوم ایران برای آنها سخنرانی می کند. برنامه های متنوع آموزشی با هدف ترویج فرهنگ فضایی، کارگاه های آموزشی با هدف آشنایی دانش آموزان با مفاهیم فناوری فضایی از جمله کارگاه های معرفی انواع ماهواره، از برنامه هایی است که برای آشنایی عموم تدارک دیده شده است.

منبع: ایرنا

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست