آخرین اخبار

همایش عمومی سازی علم در عصر فناوری های جدید اطلاعاتی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

همه افراد به خصوص آسیب‌پذیرترین اقشار می‌توانند از دانش، علم، فناوری و نوآوری به عنوان اهرمی به منظور بسط و گسترش راه‌حل‌های خود برای نگرانی‌های مشترک بهره برده و به این ترتیب توسعه فراگیر را ممکن سازند. ترغیب و توانمندسازی افراد از طریق علم به منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار امری حیاتی است. اگرچه بسیج کردن افراد تا حد زیادی به میزان دانش و آگاهی آنان از این موضوع بستگی دارد که چگونه علم، فناوری و نوآوری می‌تواند بر بهبود آینده آنان تأثیرگذار باشد.
علم به مانند جامعه مقوله‌ای بسیار متنوع می باشد، از این رو انجمن ترویج علم ایران در صدد است که همایش عمومی سازی علم در عصر فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی را اواخر آبان ماه سال جاری در دانشگاه تهران برگزار کند.
این همایش در پنج محور اصلی و تخصصی برنامه ریزی شده است که به شرح زیر می باشد:
_عمومی ­سازی علم در عصر فناوری ­های جدید اطلاعاتی و ارتباطی
در این محور، ­تحولاتی که با همه گیر شدن فناوری ­های جدید اطلاعاتی و ارتباطی در عمومی­ سازی علم و فناوری اتفاق افتاده مانند: ترویج علم درجامعه مبتنی بر دانش، اطلاعات و ارتباطات؛ وضع موجود و دورنمای آینده مورد ارزیابی قرار می گیرند.

_تحولات رسانه ­های حرفه­ ای در عصر فناوری ­های جدید اطلاعاتی و ارتباط
این مبحث به بررسی فرصت­ ها، موانع و تهدیدهایی اختصاص دارد که فناوری ­های جدید اطلاعاتی و ارتباطی برای رسانه ­های حرفه­ ای ایجاد کرده اند و می ­تواند دربردارندۀ سرفصل­ های زیر باشد:
تحولات روزنامه ­نگاری علم-­ حرفه ­ای و شهروندی- ­در عصر فناوری­ های جدید ­اطلاعاتی و ارتباطی
تحولات روزنامه­ نگاری علم در عصر فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی
موسسات علمی، اجتماع علمی و رسانه­ های اجتماعی
عمومی­ سازی علم بر بستر اینترنت؛ ­وضعیت فعلی و دورنمای آینده

_تعامل فرهنگ و فناوری­ های اطلاعاتی و ارتباطی و تأثیر آن بر عمومی­ سازی علم
این مبحث به دیجیتالی شدن فرهنگ و تأثیر آن بر عمومی سازی علم از یکسو و عمومی سازی علم در بسترهای فرهنگی متفاوت تمرکز دارد که شامل تعامل مخاطبان، اجتماع علمی، سیاست­گذاران در حوزه علم و فناوری و عمومی شدن علم در زمینه ­های فرهنگی متنوع­(میان فرهنگی، چندفرهنگی و جهانی شدن) می باشد.

_تعامل نهاد آموزش(مدرسه- دانشگاه) و فناوری ­های ارتباطات واطلاعات و تأثیر آن بر ترویج علم
این محور خود بخش هایی چون جامعه­ پذیری در دوگانه نهاد آموزش و فضای مجازی، الگوی استفاده از اینترنت در مدرسه و دانشگاه و رابطه آن با فرهنگ علمی، آموزش مجازی و تجربه مدارس و دانشگاه­ های مجازی در ترویج علم وانجمن ­های علمی، فناوری­های جدید ارتباطی و اطلاعاتی و ترویج علم را در بر دارد.

_فناوری ­های جدید و اخلاق علم و فناوری
نگرانی­ های اخلاقی در مورد حق کپی­ رایت، نگرانی از مخاطرات ذاتی علم و فناوری، رواج شبه علم در دوره دیجیتال و … می­ تواند ذیل این عنوان مطرح شود. ­سرفصل­ های پیشنهادی برای این مبحث به قرار زیر است:
اخلاق علم و فناوری در عصر فناوری­ های جدید­اطلاعاتی و ارتباطی
ملاحظات اخلاقی استفاده از رسانه­ ها و شبکه ­های اجتماعی و پیام ­رسان­ های تلفن همراه برای عمومی­ سازی علم و فناوری
گفتنی است علاقه مندان می توانند آثار خود را تا پایان ماه جاری ارسال کنند و جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز به سایت انجمن ترویج علم ایران مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست