اخبار ایران و جهان

شماره‌ی ۱۶۴ «دانستنیها» روی کیوسک مطبوعات

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شماره‌ی یکصد و شصت و چهارم مجله‌ی دانستنی‌ها از آغاز هفته‌ی آینده در سراسر ایران (تهران و شهرهای بزرگ از پنج‌شنبه ۱۵ مهر ماه) در دسترس علاقمندان خواهد بود. دانستنیها در این شماره سراغ سوژه‌های جالبی از قبیل ساخت هواپیماهای رزمی پیشرفته، ربات‌های دوپا، ماموریت جدید آژانس فضایی اروپا در مریخ، دستاوردهای دکتر علی جوان، وایکینگ‌ها، درک‌نشدنی‌ترین متون تاریخ و… رفته است. پرونده‌ی جلد این شماره‌ی دانستنیها هم در نوع خود سوژه‌ی بکری دارد: عنکبوت‌هایی که نام افراد مشهور (از نلسون ماندلا تا باراک اوباما) برای آن‌ها انتخاب شده است!

عنکبوت های مشهور - رامبد جوان - دانستنیها

پرونده‌ای برای عنکبوت‌های مشهور

دانستنیها در پرونده‌ی جلد شماره‌ی جدید خود سراغ عنکبوت‌هایی رفته است که به افتخار چهره‌های مشهور جهان نام‌گذاری شده‌اند. این پرونده با یادداشتی از دکتر مجید مرادمند، دارای مدرک دکترای تخصصی زیست‌شناسی، درباره‌ی عنکبوت‌شناسی، کشف گونه‌های جدید و لذت این اکتشاف‌ها آغاز می‌شود. دکتر مرادمند در یادداشت خود نوشته است: «عنکبوت‌ها شاید برای عامه‌ی مردم حیوانات جذابی نباشند، اما برای کسی که زندگی و تخصص‌اش را صرف مطالعه‌ی آن‌ها می‌کند، دوست‌داشتنی هستند؛ عنکبوت‌شناس‌ها این جانوران را به‌قدری دوست دارند که به خاطر پیداکردن شان در گرمای طاقت‌فرسا راهی بیابان‌های خشک می‌شوند یا در غارهای خطرناک و صعب‌العبور دنبال آن‌ها می‌گردند… تنها چیزی که می‌تواند تمام این مراحل را برای مردم عادی هم جذاب کند، سلیقه‌ای است که در نام‌گذاری این یافته‌ها به نام مشاهیر به کار گرفته می‌شود.»
دانستنیها در ادامه سراغ عنکبوت‌هایی رفته است که در سال‌های اخیر کشف شده‌اند و به دلایل مختلف به افتخار برخی از مشهورترین افراد جهان نام‌گذاری شده‌اند. افرادی مانند باراک اوباما، نلسون ماندلا و حتی آرنولد شوارتزنگر. اما شاید جالب‌ترین مورد استفاده از نام یک فرد مشهور ایرانی برای نام‌گذاری یکی از این عنکبوت‌های جدید باشد…

ربات - مجله دانستنیها

ربات‌هایی که مانند انسان راه می‌روند

دانستنیها در بخش شگفتی‌های تکنولوژی سراغ ربات‌های دوپا و چالش‌های موجود بر سر راه طراحی این گونه ربات‌ها رفته است. دانستنیها از قول یک مهندس رباتیک نوشته است: «چیزی که کودکان از زمان راه افتادن تلاش می‌کنند تا در آن مهارت پیدا کنند، چابکی، تعادل، ترتیب گام برداشتن، آشنایی با پیچیدگی‌های محیط و تصحیح خطاهای خود هنگام حرکت است. هر کدام از این خصوصیات پیچیده برای انجام عملی مشابه توسط یک ربات لازم، اما ناکافی است.» این مطلب در ادامه به دستاوردهای گروه‌های پژوهشی مختلف در این زمینه پرداخته که هر کدام‌شان به نوعی کوشیده‌اند رباتی بسازند که بتواند ساده‌ترین کارها را مانند انسان انجام بدهد. کارهایی از قبیل گرفتن دستگیره‌ی در، رانندگی و راه رفتن روی دو پا.

پرفسور علی جوان - دانستنیها شماره 164

پرونده‌ای درباره‌ی دکتر علی جوان، مخترع لیزر گازی

شماره‌ی ۱۶۴ دانستنیها پرونده‌ی ویژه‌ای درباره‌ی دکتر علی جوان، مخترع لیزر گازی و یکی از برجسته‌ترین دانشمندان ایرانی‌الاصل، رفته است. ذوالفقار دانشی در ابتدای این پرونده نوشته است: «بیش از نیم‌قرن است که دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی، نام «علی جوان»، استاد دانشگاه ام‌آی‌تی و مخترع ایرانی لیزر گازی را شنیده‌اند و با این آرزو تحصیلات خود را ادامه داده‌اند که شاید روزی بتوانند به ذره‌ای از افتخارات او دست یابند؛ اما بی‌رودربایستی باید گفت هرقدر دکتر علی جوان در سطح جهان و محافل بین‌المللی و تخصصی چهره‌ای شناخته‌شده بود، در داخل کشور کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که او را بشناسد.»
در این پرونده یادداشتی هم به قلم دکتر علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان ملی انرژی اتمی کشورمان، درباره‌ی دکتر علی جوان منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست