اخبار ایران و جهان

دبیر ستاد نانو از ایجاد «اقتصاد تهاجمی» گفت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره فناوری نانو که عصر دیروز در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، گفت: برگزاری این جشنواره نشانه همسویی و همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر است و در این راستا وزارت علوم در تولید علم و پژوهش، وزارت بهداشت در توسعه علمی و حمایت از تولید داروها، جهاد کشاورزی در استفاده از دستاوردهای علمی و وزارت فرهنگ و ارشاد برای ترویج فناوری نانو نقش بسزایی داشته‌اند فردا، پنجشنبه نیز با همکاری وزارت امور خارجه، باحضور سفرای ۵۰ کشور نشستی برگزار می‌شود تا آنهااز آخرین پیشرفت‌های فناوری‌های نانو در ایران مطلع شوند در حال حاضر سند ۱۰ ساله دوم این ستاد در حال اجرا است که با تصویب این سند از سوی دولت، دست ما برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای این فناوری باز گذاشته شده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به جزئیات این اسناد ادامه داد: سند اول توسعه فناوری نانو در تولید، ترویج و توسعه این فناوری تمرکز داشته است که در این زمینه با پشت‌سر قرار دادن ژاپن توانستیم رتبه ششم جهانی در فناوری نانو را کسب کنیم امیدواریم در سال آینده با پشت‌سر قرار دادن کشور آلمان، رتبه پنجم را کسب کنیم،در سند دوم این ستاد تمرکز ما بر صنعتی‌سازی و تجاری‌سازی است در حال حاضر ما درصدد رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود و ارتقای کیفیت محصولات هستیم، و این اقدام در راستای افزایش رقابت‌پذیری شرکت‌ها در این حوزه است. چراکه اگر امروز صنایع موجود کشور از فناوری نانو غفلت کنند، در آینده بازار خود را از دست خواهند داد بازار ۸۰ میلیون نفری داخلی کفاف محصولات های‌تک را نخواهد داشت؛ از این رو یکی از برنامه‌های ما ایجاد اقتصاد تهاجمی و صادرات محصولات است. در حال حاضر ۳۳۰ قلم محصول در کشور در این حوزه تولید شده که ۹ محصول آن به ۱۵ کشور دنیا صادر می‌شود.
وی در ادامه بیان داشت: در زمینه تجاری‌سازی محصولات های‌تک و ورود به بازارهای بین‌المللی نیاز به تربیت متخصصانی داریم تا بتوانند شرکت‌های دانش‌بنیان را در این مسیر یاری کنند. ضمن آنکه ایران از این طریق بتواند بازارهای دنیا را فتح کند البته صادرات محصولات نانو را به کشورهایی چون کره‌جنوبی، استرالیا، چین، آلمان، ترکیه و برخی کشورهای منطقه داریم و ما در حال حاضر وارد کلوپ جهانی فناوری نانو شدیم با دستور معاون اول رییس‌جمهور برنامه کشش بازار نانو در دستور کار کمیسیون دولت قرار گرفته است که در این برنامه وظایف دستگاه‌ها تعیین شدهاست همچنین در این برنامه استانداردهای تشویقی برای اجرای برنامه‌هایی که شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند محصولات خود را به بازار عرضه کنند تا توسط صنایع جذب شود، در نظر گرفته شده است.
در پایان این مراسم ، حضور جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، از مراکزو شرکت های فعال در حوزه نانو تقدیر به عمل آمد.
برای مراکز رشد، رتبه اول به مرکز رشد واحدهای فناور شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، رتبه دوم به مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و رتبه سوم به مرکز رشد واحدهای فناور صنایع رنگ رسید.
همچنین در بخش محصولات برتر اسامی به شرح زیر اعلام شد:
رتبه اول- شرکت فناور نانومقیاس با تولید دستگاه الکتروریسی صنعتی- مجری طرح: نادر نادری
رتبه دوم- شرکت پوشش‌های نانوساختار با تولید دستگاه لایه‌نشانی رومیزی- مجری طرح: سیدمهدی اردکانی
رتبه سوم به طور مشترک به دو طرح شرکت نانوپارس اسپادانا با تولید گاماآلومینا حفره- مجری طرح: سعید شجاعی‌زاده و طرح شرکت نانوساختار مهرآسا با تولید نانوفیلتر هوا پردو- مجری طرح: ایمان اکبری اهدا شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست