اخبار ایران و جهان

نوبل شیمی ۲۰۱۶ برای سازه های مولکولی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نوبل شیمی امسال هم مانند سال گذشته سه نفره بود. این موضوع پیش از هر چیز بیانگر آن است که طرح های تحقیقاتی در سالهای اخیر اغلب در قالب همکاری تیمی انجام می گیرد و به ندرت می توان به تنهایی از پس یک اکتشاف یا ابداع بزرگ برآمد. البته نباید فراموش کنیم که تقسیم شدن نوبل یک رشته بین ۳ نفر به این معنی نیست که تنها همین ۳ نفر در این پژوهش دخیل بوده اند. مشکل بزرگ بر سر اساسنامه بنیاد نوبل است که سه نفری که بیشترین سهم را در پیشبرد یک اکتشاف یا طرح یک نظریه داشته اند اهدا می شود. حتی گاهی یک پروژه ۴ نفره ممکن است نامزد دریافت نوبل شود اما از این بین تنها  نام ۳ نفر با بیشترین سهم به عنوان برنده جایزه نوبل اعلام شود.
سه برنده امسال نوبل شیمی امسال ژان پیِر سووَژ  Jean-Pierre Sauvage؛ سر فرازر استودرات Sir J. Fraser Stoddart؛ برنارد فرینگا  Bernard L. Feringa سر در دنیای موکلولها داشتند و با ابداع اتومبیل نانوی (Four Wheel Drive) ؛ اولین موتور مولکولی جهان و بالابر مولکولی تمام توجهات اخبار علمی امروز را به خود جلب کردند. به بیان ساده این سه شیمیدان مولکولهایی را طراحی کرده اند که حرکت آنها قابل کنترل است و قادر به انجام دستورالعمل هایی است که به مولکول داده می شود.
برنارد فرینگا شیمیدان هلندی ۶۵ ساله که در دانشگاه Groningen مشغول به کار و پژهش است؛ با بیان اینکه از تماس تلفنی کمیته جوایز نوبل شوکه شده بود گفت: اصلا نمی دانستم که چه چیزی باید بگویم. شوکه شده بودم. چون این خبر برای من یک خبر غافلگیر کننده بزرگ بود!
نکته هیجان انگیز این است که فرینگا تنها یک ساعت پیش از اعلام برنده جایزه نوبل شیمی امسال؛ از آن مطلع شده بود. با معرفی فرینگا و همکارانش ژان پیِر سووَژ فرانسوی از دانشگاه Straßburg و استودارت ؛ شیمیدان بریتانیایی-آمریکایی از دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز؛ پرونده اعطای نوبل شیمی امسال نیز بسته شد و یک روز تاریخی دیگر در تقویم تاریخ علم ثبت شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست