اخبار ایران و جهان

دم کروکدیل در غرب الجزایر

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تصویر ماهواره ای منتخب این هفته در نشریه اشپیگل؛ نمایی است خیره کننده از گوشه ای دنج از کره خاکی پر آشوب. اشپیگل این هفته به سراغ رشته کوه های واقع در غرب الجزایر و نزدیک به قیانوس اطلس رفته و تصویری ماهواره ای از دهانه برخوردی مشهور در این ناحیه منتشر کرده است. اشپیگل می نویسد: این تصویر چیزی که ممکن است در نگاه اول به نظر برسد نیست! تصویر به ظاهر شبیه به دم کروکودیل این هفتهء ما ؛ بخشی از شمال آفریقاست که توسط ماهواره سازمان فضایی اروپا برداشته شده است. مکان تقریبی این تصویر ماهواره ای ناحیه غرب الجزایر است و نزدیک به مرز مراکش. کوهی از مجموعه رشته کوه های اطلس که از مراکش و الجزایر و بخشی از غرب تونس کشیده شده است.  مهمترین نکتهء این عکس ماهواره ای ؛ دهانه برخوردی أورکزیز Ouarkziz است که با قطر ۳.۵ کیلومتر از سالها پیش مورد توجه زمین شناسان و کیهان شناسان بوده است. دهانه برخوردی که سن آن به گفته زمین شناسان ؛ در حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می شود و در اثر برخورد شهاب سنگ به وجود آمده است.
دهانه های برخوردی نه تنها در زمین بلکه در سایر سیارات منظومه شمسی و قمرهای آن ها؛ سوژه مورد علاقه کیهان شناسان است و بررسی فرسایش و تعین سن آنها اطلاعات ارزشمندی از تحولات سیارات به دست پژوهشگران می دهد. دهانه هایی که گاهی سن آنها به ۳.۹ میلیارد سال پیش می رسد. بزرگترین دهانه برخوردی زمین ؛ دهانه چیکشلوب  Chicxulub  در خلیج مکزیک است با قطر ۱۸۰ کیلومتر که به گفته زمین شناسان ۶۶ میلیون سال قدمت دارد و از سوی بسیاری به عنوان عامل انقراض دایناسورها پذیرفته شده است. دهانه برخوردی أورکزیز Ouarkziz البته قدیمی تر از دهانه چیکشلوب  Chicxulub  است و به لحاظ ابعادی به مراتب کوچکتر از آن. اینک ماهواره های سازمان فضایی اروپا به ما این امکان را داده اند که این دهانه برخوردی ۷۰ میلیون ساله را به وضوح و شاید مانند لکه ای کنار دم یک کروکودیل ببینیم.
۲۰ ماهواره سازمان فضایی اروپا در قالب برنامه کپرنیک؛ زمین را رصد می کنند. این عکس را ماهوارهء Sentinel-2A در ماه مارس گرفته و اینک با گذشت ماهها منتشر کرده است.  ماهواره ای که نخستین تصویر خود را اواسط سال ۲۰۱۵ به زمین ارسال کرده بود و از آن زمان تا کنون به صورت مداوم وضعیت جنگلها و گیاهان و گسترش شهرها و محصولات کشاورزی روی زمین را رصد می کند.  اطلاعات دقیق تر از دهانه برخوردی أورکزیز  را می توانید در این لینک  پیدا کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست