آخرین اخبار

کسب مقام دوم توسط تیم رکاب سبز توس

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اولین دوره مسابقه بزرگ طراحی و ساخت دوچرخه الکتریکی(هیبرید) کم­ مصرف و با توان بالا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری و شهرداری اصفهان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف ­آباد اصفهان برگزار شد.
مرحله طراحی مفهومی این دوره از مسابقات در تابستان سال ۹۵ آغاز گردید و در شهریورماه سال ۹۵ وارد مرحله ساخت گردید.
پس از حضور تیم های مختلف از سراسر کشور در میدان رقابت، تیم «رکاب سبز توس» دانشگاه فردوسی مشهد با عملکرد بالا در دو بخش سبک­ترین سیستم ساخته شده نهایی و بیشترین امتیاز در مرحله مسیر شیب­دار ۱۵ درصد در مراحل با رکاب و بدون رکاب توانست مقام دوم این مسابقه را به خود اختصاص دهد.
لازم به­ ذکر است مقام این تیم در مسابقات سوم است؛ لیکن با توجه به عدم تعریف و وجود مقام اول، رتبه واقعی این تیم دوم است.
در دوچرخه الکتریکی(هیبرید)، به منظور بهره­ گیری از مزایای مناسب و راندمان بالای موتور الکتریکی جهت عمل رکاب­زنی و استفاده از موتور الکتریکی، این منابع تولید انرژی با هم ترکیب می­شوند. این دوچرخه‌ها در مقایسه با دوچرخه‌های متداول دارای مزیت‌های نسبی بسیاری از جمله بـازدهی بـالا، عدم آلاینـدگی، کاهش و بهینه‌سازی مصرف باتری و مسافت رانشی مناسب بوده و از نظر قیمت، ایمنی و کیفیت امکان رقابت با سایر دوچرخه‌های الکتریکی را دارا می‌باشند. ساخت، تولید و بکارگیری دوچرخه‌های هیبریدی درجامعه موجب توسعه فرهنگ کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و استفاده از انرژی‌های پاک می‌شود.
نو آوری­های این تیم، شامل طراحی سیستم هیبرید جهت کنترل بهینه مصرف باتری و کنترل استفاده هم­زمان از رکاب و موتور دوچرخه است. همچنین این تیم با بهره­ گیری از کامپوزیت­ها و نیز آلیاژهای سبک در جنس بدنه سازه، دوچرخه­ ای بسیار سبک را طراحی نموده است. لازم به­ ذکر است باتری ارائه شده توسط تیم اجرائی مسابقات در بهترین حالت دارای انرژی ۲۵۰ وات‌ساعت بود که با توجه به آیتم­های مختلف و عدم امکان استفاده از شارژ توسط برق شهری، پارامتر ضعیف بودن باتری دارای اهمیت ویژه‌ای بود.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست