آخرین اخبار

راه اندازی رشته جراحی در شکم مادر در دو دانشگاه ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پانزدهمین کنگره بین الملی زنان و زایمان صبح امروز (سه شنبه ۱۳ مهرماه) با حضور جمعی از متخصصان ایرانی و خارجی این رشته در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز بکار کرد.
طی این مراسم دکتر اشرف آل یاسین، رییس پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و زایمان از دریافت مجوزهای لازم رشته جراحی در شکم مادر از وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این رشته در دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و شیراز راه اندازی شده است.
آل یاسین ادامه داد: تمام مادران باردار باید غربالگری های جنین را انجام دهند تا در صورت وجود ناهنجاری های جنینی بتوان با تداخلات پزشکی در دوران بارداری و یا بلافاصه پس از زایمان، از بروز ناهنجاری های مادرزادی پیشگیری کرد.
وی افزود: تشخیص اختلالات مربوط به سیستم عصبی و مشکلات و نارسایی های قلبی از جمله مواردی است که می توان پس از تشخیص آنها در دوران بارداری از ایجاد مشکلات اساسی در نوزادان پیشگیری کرد.
آل یاسین خاطرنشان کرد: ایران یکی از معدود کشورهایی است که قوانینی در رابطه با ختم بارداری دارد که در صورت تشخیص ناهنجاری های جنینی و همچنین تشخیص بیماری هایی که جان مادر را به خطر اندازد، صورت می گیرد؛ این قوانین ۵۲ مورد از این مشکلات را شامل می شود که در صورت تشخیص به موقع اجازه ختم بار داری داده می شود.
رییس کنگره زنان و مامایی اظهار کرد: میزان مرگ و میر مادران باردار در حین زایمان و پس از آن در ایران ۲۰ در یک هزار نفر است که گرچه در مقایسه با آمار جهانی مقدار مناسبی است، با این حال تلاش می شود کاهش یابد.
آل یاسین مهمترین عامل مرگ مادران باردار درحین زایمان را به ترتیب خونریزی، فشار خون بالا، عفونت ها و بیماری های قلبی اعلام کرد.
گفتنی است این کنگره بین المللی تا روز جمعه (۱۶ مهرماه) ادامه دارد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست