آخرین اخبار

در نشست خبری سازمان فضایی کشور چه گذشت…

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

امروز (سه شنبه ۱۳ مهرماه) نشست خبری سازمان فضایی ایران با حضور دکتر محسن بهرامی، رییس این سازمان و سایر مسئولین با محوریت برنامه های اجرایی این سازمان برگزار شد.
دکتر محسن بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی این سازمان افزود: ایران ریاست شورای سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه را برعهده دارد و سال آینده جلسه آن در ایران برگزار خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه ایران در تلاش است تا در تمام پروژه‌های این سازمان مشارکت داشته باشد، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن منظومه ماهواره‌ها در سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه در حال شکل‌گیری است و با مذاکراتی که صورت گرفت در تلاش هستیم تا یکی از این ماهواره‌ها از سوی ایران ساخته شود.
بهرامی همچنین تاکید کرد: علاوه بر آن پیشنهاد کردیم تا مسابقه ماهواره مکعبی دانشجویی در این سازمان اجرایی شود.
وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر آن با توجه به اینکه کشور چین دارای آزمایشگاه‌های مجهزی است، پیشنهاد کردیم که یکی از این ماهواره‌ها از سوی ایران طراحی و ساخته شود.
بهرامی با تاکید بر اینکه پروژه اعزام انسان به فضا از سوی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده است، افزود: در این راستا پروژه‌های متعددی اجرا شد و موفق به پرتاب میمون به فضا شدیم؛ ولی برای ادامه آن نمی‌توانستیم از پروژه میمون به فضا، به اعزام انسان به فضا برسیم.
وی با تاکید بر اینکه این پروژه از دستور کار خارج نشده است، تاکید کرد: این پروژه در دستور کار قرار دارد؛ ولی اولویت آن کاهش یافته و بر اساس توانمندی‌های کشور و اعتبارات اقدام می‌شود.
رییس سازمان فضایی ایران در عین حال از مذاکره با برخی از کشورها برای همکاری در حوزه‌های آموزش و پرتاب انسان به فضا خبر داد و یادآور شد: سیاست ما برای اجرای این پروژه تبلیغاتی نیست و بر اساس توانمندی‌ها اقدام به اعزام انسان به فضا می‌کنیم؛ چراکه اجرای این پروژه بخشی از برنامه‌های آینده است.
بهرامی با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در شورای عالی فضایی یادآور شد: در حال حاضر بر اساس اسناد بالادستی، برنامه ۱۰ ساله‌ای را حاوی پروژه‌های آینده این سازمان تدوین کردیم که به زودی به این شورا ارائه خواهد شد.
در ادامه نشست خبری رییس سازمان فضایی ایران با اشاره طراحی و ساخت ماهواره مصباح با همکاری کشور ایتالیا، یادآور شد: پرتاب این ماهواره به دلیل اعمال تحریم‌ها متوقف مانده است، ولی مذاکرات در این زمینه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این ماهواره قابلیت پرتاب را داشته باشد، خاطرنشان کرد: بر این اساس احتمالاً سفرهایی از سوی هیات‌های دو کشور ایران و ایتالیا صورت خواهد گرفت تا موانع ادامه این پروژه رفع شود.
بهرامی در عین حال تاکید کرد: پیشرفت مذاکرات این پروژه با سرعت مورد انتظار همراه نیست.
در آخر دکتر محسن بهرامی خبر داد: ماهواره «شریف‌ست» یا «دوستی» آماده پرتاب است و تا پایان امسال پرتاب خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه پرتاب این ماهواره در بخش دفاعی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: هماهنگی‌ها و قراردادهای پرتاب این ماهواره به امضا رسیده است.
رییس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: برنامه ما پرتاب این ماهواره تا پایان امسال است؛ ولی ممکن است عواملی غیرکنترل ایجاد شود که پرتاب آن را به تعویق بیندازند.
بهرامی با بیان اینکه تا پایان سال آینده دو پرتاب دیگر در دستور کار داریم، خاطرنشان کرد: علاوه بر ماهواره «شریف‌ست»، ماهواره «امیرکبیر» و ماهواره «ناهید یک» را تا پایان سال آینده پرتاب خواهیم کرد.
به گفته وی، ماهواره «شریف‌ست» و ماهواره «امیرکبیر» ماهواره سنجشی هستند؛ ضمن آنکه ماهواره «شریف‌ست» نیز مراحل تست نهایی را طی می‌کند.
رییس سازمان فضایی ایران همچنین به پروژه ماهواره «ظفر» اشاره کرد و یادآور شد: قرارداد این پروژه که تضمین شده است، باید مورد بازنگری قرار گیرد چراکه تغییراتی در ماموریت‌های این ماهواره ایجاد شده است.
بهرامی یادآور شد: اجرا و ساخت این ماهواره برعهده دانشگاه علم و صنعت است.
وی ماهواره «ناهید دو» را ماهواره مخابراتی دانست که اجرای آن با پژوهشگاه فضایی است و اضافه کرد: علاوه بر آن ماهواره «پارس‌یک» که یک ماهواره سنجشی با طول عمر سه تا چهار سال است، مناقصه آن در حال برگزاری است.
در این جلسه، رییس سازمان فضایی ایران همچنین از خرید ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی خبر داد و گفت: با مذاکراتی که با اپراتورهای بین‌المللی صورت گرفته، اقدام به خرید ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی خواهد شد.
به گفته وی، این اپراتورها شامل یوتل‌ست مربوط به کشور فرانسه، اینتل‌ست مربوط به کشورهای اروپایی و انگلستان، اینتراسپوتنیک مربوط به کشور روسیه، آسیا ست و ای‌سی‌اس می‌شود.
بهرامی با ابراز امیدواری از اینکه خرید این ماهواره‌ها تا پایان سال ساماندهی شود، اضافه کرد: کنترل و بهره‌برداری این ماهواره‌ها در داخل کشور صورت می‌گیرد و مالکیت آن نیز مربوط به ایران است.
سپس دکتر محمدهمایون صدر، دبیر اجرایی هفته جهانی فضا با اشاره به آغاز هفته جهانی فضا افزود: در ۵۹ سال پیش در ۲۴ اکتبر ۱۹۵۷ اولین ماهواره ساخت بشر با نام «اسپوتنیک یک» توسط کشور شوروی در مدار زیر قرار گرفت که این اقدام منجر به آغاز عصر بهره‌برداری از فضای ماوراء جو بوده است.
وی با تاکید بر اینکه بر این اساس سازمان ملل متحد روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر را به نام هفته جهانی فضا نام‌گذاری کرده است، اظهار کرد: تمام کشورهای جهان همه‌ساله در این هفته که مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهرماه می‌شود، اقدام به برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه‌ها، سخنرانی‌ها و اطلاع‌رسانی برای تمام اقشار جامعه می‌کنند.
دبیر اجرایی هفته جهانی فضا هدف از اجرای این برنامه را کاربرد صلح‌آمیز فضایی، تکنولوژی‌های فضایی و دستاوردهای آن ذکر کرد و یادآور شد: این هفته جهانی با هدف آگاه کردن مردم از اهمیت بهره‌برداری و استفاده صلح‌آمیز از فضا برای توسعه پایدار، ترغیب دانش‌آموزان و دانشجویان به فراگیری علوم و تکنولوژی فضایی و ایجاد همبستگی‌های بین‌المللی در عرصه فعالیت‌های فضایی برگزار می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه ایران از سال ۲۰۰۰ میلادی با محوریت مرکز سنجش از راه دور کشور، فعالیت‌های هفته جهانی را برنامه‌ریزی کرده است، یادآور شد: با تاسیس سازمان فضایی ایران در سال ۸۴، این سازمان همه‌ساله با مشارکت تمام نهادهای کشور سعی می‌کند هفته جهانی فضا در ایران را به صورت موثر برگزار کند.
دبیر اجرایی هفته جهانی فضا، شعار این دوره از هفته جهانی فضا را «سنجش از راه دور، توانمندسازی برای آینده» ذکر کرد و ادامه داد: در سال جاری با دعوت از بیش از ۴۰ مرکز در کشور که به طریقی با فعالیت‌های فضایی و کاربردهای آن مرتبط هستند، اقدام به تدوین و اجرای فعالیت‌هایی در راستای اهداف هفته جهانی فضا کرده است.
وی با تاکید بر اینکه سازمان فضایی اقدام به نامگذاری روزهای هفته جهانی فضا کرده است، افزود: بر این اساس روز سه‌شنبه، ۱۳ مهرماه با نام روز فضا، ارتباطات و خدمات مکان‌پایه نامگذاری شده است.
به گفته صدر، اسامی سایر روزهای این هفته به شرح ذیل است:
_ چهارشنبه، ۱۴ مهرماه، روز «سنجش از دور، مدیریت و برنامه‌ریزی منابع زمینی»
_ پنجشنبه، ۱۵ مهرماه، روز «نجوم، اکتشاف و سفرهای فضایی»
_ جمعه، ۱۶ مهرماه، روز «فناوری فضایی، انسان و محیط زیست»
_ یکشنبه، ۱۸ مهرماه، روز «حقوق و دیپلماسی فضایی»
_ دوشنبه، ۱۹ مهرماه، روز «فناوری فضایی، آموزش و سلامت».

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست