اخبار ایران و جهان

برندگان جایزه نوبل فیزیک اعلام شدند

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بر خلاف اغلب پیش بینی ها؛ کشف امواج گرانشی سهمی از دریافت جایزه نوبل  فیزیک امسال نداشت و دلیل آن را نیز چند روز پیش در فایل صوتی شبکه تلگرام علمنالایو توضیح داده بودم.
طبق اساسنامه کمیته نوبل؛ اکتشافات بزرگ علمی بایستی حداکثر تا تاریخ ۳۱ ژانویه هر سال به کمیته نوبل معرفی شده باشند در حالی که خبر کشف امواج گرانشی درحدود ۱۱ روز دیرتر از مهلت پایانی اعلام شده بود و شانس نوبل امسال را از دست داد.
جایزه امسال به فیزیکدانانی تعلق گرفت که پژوهش آنها در صدر اخبار رسانه های علمی جهان نبود و به ندرت در گمانه زنی های نامزدهای دریافت جایزه نوبل فیزیک امسال در رسانه ها مطرح می شد.
جایزه نوبل فیزیک امسال طبق اعلام آکادمی سلطنتی علوم در استکهلم مشترکا به دیوید جی ثولسDavid J. Thouless؛ فریدریک دانکنF. Duncan M. Haldane و مایکل کاسترلیتز J. Michael Kosterlitz بابت پژوهش های فیزیک نظری در زمینهء فیزیک کوانتومی و به عبارت دقیق تر روی انتقال فاز توپولوژیک و مراحل توپولوژیک ماده تعلق گرفت. بنا بر اخبار منتشر شده نیمی از این جایزه  ۸۳۰ هزار یورویی(معادل هشت میلیون کرون سوئد) ارزشمند به Thouless و نیم دیگر بین Haldane و Kosterlitz تقسیم خواهد شد. هر سه  برنده نوبل فیزیک امسال متولد بریتانیا هستند ولی کار پژوهشی خود را در ایالات متحده آمریکا پیش می برند.  دیوید جی ثولس فیزیکدان ۸۲ ساله اسکاتلندی است و در دانشگاه واشنگتن در سیاتل تدریس می کند. فریدریک دانکن ۶۵ ساله  انگلیسی متولد لندن در انگلستان است و در دانشگاه پرینستون آمریکا کار می کند و مایکل کاسترلیتز ۷۴ ساله نیز اسکاتلندی  و در دانشگاه براون Brown  مشغول است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست