آخرین اخبار

برقراری تعادل میان دانش آموختگان هواپیمایی و بازار کار

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در نشست مطبوعاتی که روز سه شنبه (۱۳ مهرماه) با حضور  دکتر حسین قنبری،  رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری برگزار شد؛ وی ابتدا به سابقه فعالیت دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری از سال ۱۳۲۸ به عنوان قدیمی ترین مرکز آموزشی تامین کننده نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت هوانوردی ایران اشاره کرد و گفت: دانشکده درحال حاضر در چهار رشته اصلی تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک و مخابرات و در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد.
قنبری خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به نیاز روز افزون صنعت هوانوردی، دوره های کوتاه مدت تخصصی و ضمن خدمت مورد تائید سازمان هواپیمائی کشوری و مراجع بین المللی همچون ایکائو و یاتا در این دانشکده ارائه می شود.
رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری، شمار دانشجویان چهار رشته اصلی دانشکده صنعت هواپیمایی را ۷۵۰ نفر و تعداد دانش پذیران دوره های آموزشی کوتاه مدت این مرکز را حدود ۳۵۰ نفر ذکر کرد و گفت: در تمام رشته های خود، دانشجویان دختر و پسر می پذیریم ولی با توجه به ماهیت سخت و دشوار برخی رشته ها همچون تعمیر و نگهداری هواپیما و همچنین جذب کمتر دختران در صنایع هوانوردی، نزدیک به ۲۵ درصد پذیرش ما به دانشجویان دختر اختصاص دارد.
وی از برنامه های این دانشکده به منظور اضافه کردن رشته های جدید در زمینه مدیریت های فرودگاهی و گروه های هوانوردی و همچنین راه اندازی رشته آموزش خلبانی در آینده نزدیک خبر داد.
رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری به توافقات ایران با کشورهای خارجی به منظور ورود ۵۸۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور طی ۱۰ سال آینده اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هواپیماهای جدید با تکنولوژی های متفاوت با هواپیماهای فعلی ما کار می کنند باید نیروی انسانی متخصص مورد نیاز که بر سیستم های هدایت، ناوبری و تعمیر و نگهداری این هواپیماها تسلط داشته باشند تربیت کنیم.
وی تعداد نیروهای متخصص مورد نیاز صنعت هواپیمایی کشور با توجه به ورود هواپیماهای جدید طی یک دهه آینده را بین ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر برآورد کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از هواپیماهای مورد معامله ایران، متعلق به شرکت ایرباس است از بهمن ماه گذشته با اویونیک فرانسه که دانشکده ملی هوانوردی این کشور محسوب می شود وارد مذاکره شدیم تا آموزش نیروهای ما توسط استادان این مرکز انجام گیرد.
قنبری خاطرنشان کرد: به جای اعزام متخصصان خود به فرانسه، از اویونیک درخواست کردیم که استادان خود را برای آموزش به ایران بفرستد که این آموزش ها زیر نظارت سازمان هواپیمایی کشوری و در دانشکده صنعت هواپیمایی ارائه خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست