آخرین اخبار

شریف، میزبان اولین رویداد بین المللی فراایده آب

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در رویدادی مشترک بین ایران و هلند “نخستین رویداد بین المللی فراایده آب” با محوریت آب و ارایه ی ایده‌هایی نوین و نوآورانه به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف طی دو هفته برگزار خواهد شد.
بنا بر این گزارش WetSkills یک تیم هلندی است که زیر نظر وزارت محیط‌زیست کشور هلند از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۲۰ رویداد بین‌المللی با موضوع “چالش‌های آب” را در ۱۵ کشور جهان برگزار کرده است و کشورهای مختلفی مانند آمریکا، کانادا، مصر، اندونزی، هند و… میزبان این رویدادها بوده‌اند و دانشجویان شرکت‌کننده در این رویدادها بیش از ۹۰ مشکل در حوزه‌ی آب را در این کشورها بررسی و حل کرده‌اند.
همکاری تیم فراایده برنامه تجاری سازی شریف و تیم WetSkills هلند برای برگزاری رویداد مشترک و ادغام توانمندی‌های این دو تیم از دونقطه‌ی جهان برای اولین بار در ایران بی‌شک یکی از هیجان‌انگیزترین و نتیجه بخش‌ترین رویدادهای محیط زیستی خواهد بود که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.
همچنین کنار هم قرار گرفتن دانشجویانی با استعداد و همچنین حساس به مسائل محیط زیستی از چند کشور مختلف با فرهنگ‌ها، طرز فکرها و دیدگاه‌ها و پس‌زمینه‌های تربیتی متفاوت، فرصتی منحصربه‌فرد برای تولید و شکوفایی ایده‌هایی نوین و نوآورانه ایجاد خواهد کرد.
این رویداد مشترک توسط پژوهشکده سیاست گذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه شریف با همکاری دفترتجاری سازی شریف به مدت دوهفته‌ از ۲۴ مهر تا ۶ آبان در تهران برگزار می شود و با برنامه‌هایی آموزشی در کنار برنامه‌های خاص تفریحی، فضایی پویا و سرشار از انرژی را برای این تیم‌ها ایجاد می‌کند.
گفتنی ست؛ در ابتدای رویداد و پس از آشنایی‌های اولیه، فعالیت‌های ویژه‌ای به‌منظور تیم‌سازی انجام می‌شود و گروه‌هایی چندملیتی زیر نظر منتورها تشکیل خواهد شد. در مرحله‌ی بعدی مشکلاتی توسط مؤسسات دولتی و خصوصی در حیطه‌ی آب از هلند و ایران مطرح می‌شود. بدین منظور از هر سازمان فردی متخصص توضیحات و معرفی کامل مسئله را انجام داده و به سؤالات آن‌ها و نکات مبهمی که برایشان باقی‌مانده است پاسخ می‌دهد. پس ‌از این مرحله فعالیت‌های فشرده‌ تیم‌ها و جلسات طوفان فکر و ایده پردازی آن‌ها به‌طور جدی آغاز شده و با کمک‌ها و راهنمایی‌های منتورهای رویداد، فعالیت‌های خود را پیش خواهند برد تا در نهایت ایده و راه‌حل آن‌ها آماده‌ی ارائه به داوران دو کشور و برخی از مقامات دولتی حاضر در جلسات ارائه از جمله وزیر محیط‌زیست کشور هلند شود.
در ادامه هیئت‌داوران تیم‌های برتر را انتخاب کرده و آن‌ها جوایزی از سمت تیم فراایده و WetSkills دریافت خواهند کرد و پس از اختتامیه‌ رویداد علاوه بر اینکه تمام اعضای تیم‌ها گواهی شرکت در این دوره را از سوی WetSkills دریافت خواهند کرد، از حمایت‌های لازم جهت عملی کردن طرح‌های خود را از سمت تیم فراایده برنامه تجاری سازی شریف و تیم WetSkills بهره‌مند خواهند شد.
خاطرنشان می شود؛ علاوه بر سطح علمی بالای این رویداد از جنبه‌ی محیط زیستی، مهارت‌های آفرینش، خلاقیت و نوآوری که طی فعالیت‌های خاص انجام‌گرفته در رویداد به افراد آموزش داده می‌شود، ترکیبی از آموزه‌های تئوری و عملیاتی بسیار ویژه‌ای در افراد شرکت‌کننده ایجاد می‌کند که کمک زیادی به چندبعدی کردن زندگی تحصیلی این افراد خواهد کرد.
شایان ذکر است؛ تیم فراایده که یکی از زیرمجموعه‌های برنامه تجاری‌سازی دانشگاه صنعتی شریف است در چند سال گذشته با برگزاری رویدادهای مختلفی ازجمله فراایده دریاچه‌ی ارومیه، رویداد ایده‌ساز و چالش خلاقیت گام بزرگی در آشنا کردن دانشجویان با مفاهیم استارتاپی و نوآورانه برداشته است. این تیم با به‌کارگیری جدیدترین متدهای نوآوری در جهان علاوه بر واردکردن این مفاهیم به محیط آموزشی دانشگاه موجب ایجاد دیدگاه‌هایی کاملاً جدید در بین دانشجویان علاقه‌مند به حوزه‌های کارآفرینی شده است. رشد چنین فعالیت‌هایی در سطح دانشگاه‌های کشور علاوه بر ایجاد انگیزه و حس پویایی در دانشجویان باعث گسترش دید آن‌ها شده و نتایج بسیار مطلوبی را در حیطه‌ی کارآفرینی به همراه خواهد داشت.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست