آخرین اخبار

عمومی سازی علم و توسعه کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پنجمین جلسه کمیته مردمی سازی علم صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور اعضاء برگزار شد. در این جلسه نصرت‌الله ضرغام رییس صندوق مردمی سازی علم در سطح جامعه را یکی از برنامه‌های صندوق دانست و اظهار کرد: این برنامه با استفاده از تجربیات سایر کشورها، مطالعه روش ها و دستاوردهای آنها، طرح مطالعاتی بررسی تطبیقی سایر ملل، مطالعه سوابق و تجربیات داخلی موجود همچنین ارتباط با سازمان‌های داخلی درگیر با این موضوع آغاز شده است. در این راستا تعاملاتی با سازمان ها و چندین وزارتخانه ایجاده شده است تا ضمن بهره گیری از ایده های مختلف و روشن شدن اهداف این برنامه بتوان با کمک تمامی بخش‌ها با اثربخشی بیشتری در این عرصه حرکت کرد.
ضرغام ادامه داد: شناسایی مخاطبان، نیاز سنجی آموزشی و تدوین برنامه‌های آموزشی اقشار مختلف جامعه قدم بعدی ما خواهد بود و پس از آن عملیاتی شدن برنامه‌های مدون در راستای مردمی سازی دانش انجام خواهد شد.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مشکلات ایجاد شده ناشی از تکیه به اقتصاد نفتی به تبع فرهنگ نفتی اشاره کرد و گفت: با افزایش سطح آگاهی و دانش افراد ظرفیت‌های بالقوه در کشور بالفعل شده و کیفیت سطح زندگی مردم ارتقا پیدا می کند البته در این میان توجه مسئولان نقش مهمی در پیشبرد برنامه‌ها خواهد داشت.
در ادامه جلسه محمد شاهدی افزایش سطح دانش و آگاهی افراد جامعه را یکی از اساس ترین برای ارتقای جامعه، داشتن زندگی سالم و درک عمیق‌تر مطالب دانست و بیان کرد: سازماندهی مردم و برنامه‌ها مهمترین بخش این فعالیت است البته پیشبرد موضوع مردمی سازی دانش نیازمند همکاری نهادهای مختلف همچون دانشگاه‌ها، صدا و سیما، شهرداری، آموزش و پرورش و موسسات تخصصی شاغل در بحث مردمی سازی دانش است.
در ادامه جلسه ضمن استقبال حاضرین و حتی سازمانهای مردم نهاد از پروژه مردی سازی علم، بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع انجام شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست