آخرین اخبار

نانو و دارو رسانی هوشمند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در دنیای پر فراز و نشیب امروزی، بیماری سرطان دومین عامل مرگ و میر بشر است؛ که به نوبه خود دانشمندان و محققان بسیاری را در اقصی نقاط جهان سرگرم روش و تحقیق برای پیشگیری و درمان خود کرده است.
از جمله مواردی که دستخوش تحقیقات بسیار شده اند، داروها و طرق درمانی هستند زیرا پیش بینی می شود این بیماری خانمان سوز درسال های آینده به اولین عامل مرگ‌ ومیر تبدیل می شود. بنابراین ارائه و معرفی داروها و راه‌های متفاوت جهت درمان سرطان ضروری به نظر می‌رسد.
با توجه به اخبار منتشر شده داخلی نیز، ایران در این حوزه تحقیقات مثمر ثمر بسیاری انجام داده که منجر به پیشرفت هایی هم شده است.
اکنون نیز محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه تبریز نانوحاملی هوشمند سنتز کرده‌اند که قادر است داروی ضد سرطان را به‌صورت هوشمند و هدفمند به بافت سرطانی انتقال دهد.
دکتر حامد همیشه کار، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن بیان این مطلب که داروهای ضد سرطان به‌صورت غیرانتخابی عمل می‌کنند و با تخریب بافت غیر سرطانی موجب عوارض گسترده می‌شوند، در رابطه با اهداف طرح حاضر گفت: هدف از انجام این کار سنتز نانوذرات مغناطیسی با قابلیت بارگیری و حمل داروی ضد سرطان ۶- مرکاپتوپورین بوده است. این دارو جز یکی از داروهای مؤثر ضد تومور در طی ۵۹ سال گذشته است که به‌طور گسترده جهت درمان و مهار سرطان خون در کودکان، پیشگیری از پس زدن عضو پیوند یافته و بیماری‌های التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: استفاده از نانوحامل سنتز شده در این طرح به‌منظور دارورسانی هدفمند به بافت توموری موجب می‌شود، اثرات جانبی دارو بر روی بافت‌های سالم اطراف تومور به‌طور مؤثری کاهش‌ یافته و اثربخشی دارو افزایش پیدا کند.
همیشه کار توضیح داد: خاصیت آب‌گریزی داروی ۶- مرکاپتوپورین امکان استفاده از آن را تا حدودی محدود می‌کند. اما با محبوس کردن این دارو در نانوذرات سنتزشده با پوشش پلیمری که قابلیت اتصال کووالانسی این دارو را داراست، می‌توان آن را تا رسیدن به بافت هدف محافظت کرده و در آنجا توسط آنزیم‌ها آزاد نمود.
در طرح حاضر در ابتدا کوپلیمرهای پاسخگوی سه‌گانه با قابلیت اتصال به نانوذره‌ی مغناطیسی و بارگیری داروی ضد سرطان ۶- مرکاپتوپورین و پس از آن نانوذرات مغناطیسی به روش همرسوبی سنتز شده. در ادامه نانوذرات پلیمری و مغناطیسی به اصطلاح انکوبه شده و نانوحامل هوشمند سنتز شده است. در مرحله‌ی بعد میزان بارگیری و آزادسازی دارو در شرایط متفاوت دما، pH و ریدوکس محیط بررسی شده است. در انتها اثربخشی سامانه‌ی تولید شده در رده‌های سلولی سرطانی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
لازم به ذکر است، این نانوحامل در مقیاس آزمایشگاهی سنتز شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست