آخرین اخبار

مروری بر کارگاه بین المللی نانو الکترونیک محاسباتی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

صنعت نیمه‌هادی در دهه‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و الکترونیک مولکولی به دلیل رشد روزافزون فناوری الکترونیک سیلیکون، توجه بسیاری به سمت خود جلب کرده است؛ به طوری‌که غول‌های فناوری مانند آی بی ام، در این زمینه سرمایه‌گذاری قابل توجهی کرده‌اند. در حال حاضر برای توسعه ابزارهای نانوالکترونیکی، گونه‌ای از ابزارهای محاسباتی‌ طراحی شده‌اند که توانایی پیش‌بینی ویژگی‌های فیزیکی و ترابرد الکترونی در این ساختارها را دارا هستند.
به دلیل اهمیت این مهم کارگاه بین المللی نانو الکترونیک محاسباتی در روزهای ۷ لغایت ۹ مهرماه۹۵ توسط شرکت دانش بنیان شزان در پارک فناوری پردیس برگزار شد.
و در آن با دعوت از چهره‌های بنام این حوزه با راهکارهای کوانتومی و راهکار نیمه‌کلاسیک، نسبت به آموزش نانوالکترونیک اقدام شد.
در اولین روز این کارگاه پس از مراسم افتتاحیه، دکتر رضا کلانتری‌نژاد، مدیر عامل شزان، سخنرانی خود را ارائه کردند و سپس دکتر امیر خدادادیان و دکتر هایتزینگر از دانشگاه تکنیکال وین، به ارائه آخرین دستاوردهای خود در حوزه مدلسازی ترانزیستورهای اثر میدانی و حسگرهای مبتنی بر آنها پرداختند. ارائه دستاوردهای روز نخست این کارگاه توسط دبیر علمی آن، پایان‌بخش این روز بود. موضوعات بیان شده در روز اول کارگاه عبارت بود از:
• بیان روشهای تصادفی در حل معادلات دیفرانسیال با مشتق جزئی
• مدلسازی ریاضی ترانزیستورها و حسگرهای مبتنی بر فت
• بررسی جدایش و جذب در حسگرهای زیستی
• بررسی و مدلسازی نانو حفرها
روز دوم کارگاه با ارایه دکتر بهتاش بهین آیین آغاز شد. در این سخنرانی به ذخیره‌سازی داده توسط اسپین الکترون‌ها، مزایا و معایب نسل بعدی مموری‌ها شامل RERam و MRam پرداخته شد. بخش اصلی قسمت نخست کارگاه نیز به سیستم ذخیره سازی (Magnetic Tunnel Juction (MTJ و چگونگی فعالیت آن اختصاص داشت. موضوع بعدی نحوه خواندن و نوشتن روی هارددیسک‌ها توسط مقاومت و بهینه‌سازی آن در سیستم‌هاMTJ بود.
در بخش دوم ، پروفسور سوپریو داتا بصورت ویدیویی در مورد ساختار و لایه های اتم ، معادله موج و انتقال کوانتومی مطالبی را ایراد کردند .
در بخش پایانی، دکتر بهین آیین، مسائل مختلفی نظیر Ballistic Conductance و Diffusive Conductance را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
قطار کارگاه بین‌المللی نانوالکترونیک در حالی جمعه ٩ مهر ١٣٩۵ به ایستگاه آخر خود رسید که در آن موضوعاتی نظیر «معرفی گروه بایوفت شرکت شزان»، «پروژه حسگر زیستی ۳ و شبیه‌سازی‌های این حوزه که منجر به طراحی و ساخت می‌شود»، «شبیه‌سازی نانوتویوب‌ها»، «حسگرهای گازی» و «دو نرم‌افزار تخصصی در این حوزه» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در ادامه پروژه، پلتفورم حسگر زیستی و چالش‌های پیش‌رو برای اندازه‌گیری مولکول هدف آن مطالبی را ذکر کردند.
سپس در رابطه با سنسورهای بایوفت (Bio-FET) و مزایای آن صحبت شد و پس از آن به بیان مطالبی درباره اینکه شبیه‌سازی چگونه به طراحی و ساخت کمک می‌کند، صحبت شد و به معرفی کد SHEZAN BioFET Simulator پرداخته شد که به‌صورت همکاری مشترک با دانشگاه تکنیکال وین و گروه دکتر هایتزینگر در حال توسعه است.
همچنین بحث راه‌اندازی اتاق تمییز و پردازش موازی به‌منظور تسهیل در اجرای فرآیندهای فنی برای توسعه محصول؛ چه در حوزه شبیه‌سازی و طراحی و چه حوزه ساخت مطرح شد.
حسگرهای گازی CNT-FET، طراحی و شبیه‌سازی دینامیک مولکولی و ترابرد کوانتومی موضوعاتی بودند که در بخش بعدی مراسم توسط مهندس کیارش حسینی به‌عنوان مدیر پروژه بایوفت برای حاضرین توضیح داده شد و دستاوردهای حاصل از این مطالعات که هم در حوزه ساخت و هم در حوزه شبیه‌سازی انجام شده بود، بیان شد.
در بخش پایانی، پروفسور الکساندر روشا از توسعه‌دهندگان اصلی کد اسمیگل به‌صورت ویدئوکنفرانس در مورد فیزیک ترابرد کوانتومی و کد اسمیگل مباحثی را ایراد کردند.
در پایان از برگزاری مدرسه تابستانی در این حوزه در سال آینده توسط شرکت شزان خبر داده شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست