اخبار ایران و جهان

جشنواره نوتک برای حمایت از ایده های برتر برگزار می شود

نوشته شده توسط مریم اویسی

مرکز فن آفرینی «نوتک» یک مرکز توانمندسازی و شتابدهی کسب و کارهای نوپا است. ایجاد کسب و کارهای فناور ایرانی با محصولات و خدمات جهانی هدف اصلی این مرکز است. دوره های آموزشی و مشاوره در ایران و آلمان، حمایت مالی، ارائه فضای کار مناسب و ایجاد فرصت معرفی طرح ها به سرمایه گذاران داخلی و بین المللی از جمله مزایای این طرح محسوب می شوند.
حمایت از شکل گیری کسب و کارهای فناور ایرانی با محصولات و خدمات جهانی، ورود مثبت و تاثیرگذار به اکوسیستم کارآفرینی کشور و ایجاد تعامل و هم افزایی با دیگر بازیگران این عرصه، ایجاد الگوهای موفق و مستقل، برای نسل بعدی کارآفرین کشور از طریق تربیت صحیح و حرفه ای جوانانی که در حال حاضر در این زمینه فعالیت می کنند.
این مرکز اقدام به برگزاری جشنواره ای بانام نوتک نموده است که صبح امروز نشست خبری پیرامون همین جشنواره نوتک (رویداد شناسایی طرح های نوآورانه باحضور حسین حیدری مدیراجرایی جشنواره و محمد دواتگر رییس هیئت داوران و مدیر مرکز فن آفرینی نوتک برگزارشد.
حسین حیدری درباره این جشنواره توضیح داد: ابتدا در این رویداد ۷۰۰ طرح ثبت نام کردند که بعد از یک داوری اولیه ۱۲۰ و سپس ۶۰ طرح به مرحله نهایی راه یافتند بنا داریم از این تعداد ۳۰ و سپس ۱۵ طرح را انتخاب کرده تا از آنها در راستای رسیدن به بازار و تولید محصول حمایت کنیم.
وی بااشاره به مرحله توسعه محصول در این جشنواره گفت:تیم های انتخابی وارد مرحله توسعه محصول می شوند و ورود به بازارهای بین المللی از اهداف ما در راستای حمایت از این طرح ها محسوب می شود در این رویداد هزار نفر به صورت آنلاین و ۱۲۰ نفر به صورت حضوری آموزش می بینند که از این تعداد می توانند ۵۰ نفر وارد مرحله آموزش کامل کسب و کار در برلین شوند.
حیدری تاکید کرد: در این رویداد ۱۰۰ سرمایه گذار ایران و خارجی و ۱۵ تیم، محصولات خود را ارائه می کنند. در اصل ۵۰ کارآفرین مستعد برای مربی گری نسل های آینده در حوزه کارآفرینی انتخاب می شوند در این دوره آموزشی تیم‌های منتخب با فضای کسب و کار آشنا می‌شوند و این دوره‌های آموزشی در برلین یا استکهلم برگزار می شود.
وی در خصوص تسهیلات اعطایی به این طرح های برگزیده، گفت: مرکز فن آفرینی نوتک بعد از ارزیابی طرح ها، حداقل ۵ و حداکثر ۳۰ درصد هزینه های استارتاپ ها را تامین می کند .
حیدری درباره حمایت مالی گفت: حمایت مالی از تیم تا هشتاد میلیون تومان به صورت پرداخت نقدی، در اختیار قرار دادن فضای کار حرفه ای در ایران به مدت حداکثر یک سال، برگزاری دوره های آموزشی فشرده در ایران و آلمان، ارائه مداوم مشاوره های حرفه ای بین المللی، حضور در اکوسیستم کارآفرینی ایران و آلمان در دوره های مقطعی و متوالی، فراهم آوردن بودجه مورد نیاز جهت تبلیغات و بازاریابی محصولات و خدمات استارتاپهای تحت حمایت، ایجاد بسترهای ارتباط و شبکه سازی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی، برگزاری حداقل دو فرصت ارائه (Demo day) به سرمایه گذاران داخلی و خارجی از جمله حمایت های مرکز فن آفرینی نوتک از ایده های انتخابی است.
مدیراجرایی نوتک درادامه گفت: تا پایان امروز ۳۰ طرح منتخب این دوره از جشنواره معرفی خواهند شد.
محمد دواتگر، رئیس هیات داوران جشنواره نوتک باتاکید بر فرمایش رهبری در خصوص اقتصادمقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی و به تبع آن اقتصاد دانش بنیان بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری است، تنها از طریق شرکت های دانش بنیان محقق می شود که این اقتصاد دانش بنیان به واسطه شرکت ها، مراکز رشد و شتاب دهنده ها به مرحله ظهور می رسند طبق گزارشات مرکز تحقیقات مجلس اگر رشد اقتصادی تا ۵ درصد افزایش یابد، ما با رشد ۲۰ درصدی جامعه بیکار روبرو خواهیم شد. بیشترین درصد این بیکاران مربوط به صنف تحصیلکرده و دانشگاهی است. بهترین کار برای جلوگیری از بیکاری این قشر، ایجاد شرکت های دانش بنیان است.
دواتگر با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان قادر به اشتغال‌آفرینی در کشور هستند، ادامه داد: بر این اساس اقدام به برگزاری جشنواره نوتک کردیم که در این دوره از جشنواره ۷۰۰ طرح ثبت‌نام کرده‌اند پس از مرحله داوری ۱۲۰ طرح و در مرحله دوم ۶۰ تیم انتخاب شدند. داوری این ۶۰ طرح آغاز شده است که تا پایان امروز از این تعداد ۳۰ طرح برای وارد شدن به مرحله نهایی انتخاب می‌شوند.
وی ادامه داد: طرح‌ها براساس معیارهایی در قالب ۲۱ سوال کلیدی مورد بررسی قرار گرفته‌اند در نهایت ۱۵ ایده انتخاب می‌شوند که این تعداد طرح مشمول حمایت ۲۸۰ میلیون تومانی می‌شوند این کمک‌هزینه شامل برگزاری دوره‌های آموزشی و تامین کمک‌هزینه سفر، تامین محل استقرار و سایر هزینه‌ها می‌شود.

درباره نویسنده

مریم اویسی

دیدگاه شما چیست