اخبار اخبار ایران و جهان

تامل در جمله:”فارغ التحصیلان دانشگاه شریف چه گلی به سر مملکت زدند؟!”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

فارغ التحصیلان دانشگاه شریف چه گلی به سرمملکت زدند؟ چرا از دانشگاه ما فارغ التحصیلی مثل حسن تهرانی مقدم بیرون نمی آید؟ چرا دانشگاهیان ما کاری نمی کنند؟

این سخنان، سوم مهرماه و در جمع دانشجویان کهگیلویه و بویر احمد از زبان شخصی ادا می شود که با یک جستجوی کوتاه در گوگل و مشاهده ویکی پدیا مطالب جالبی از بیوگرافی وی بدست می آید:

حسن عباسی، سخنران سیاسی، رییس مرکز بررسی های دکترینال(اندیشکده یقین) و عضو رسمی سپاه پاسداران است. شهرت وی به دلیل سخنان عجیب وجنجالی در حوزه های مختلف از جمله سیاست ، سینما، اقتصاد، تاریخ وفلسفه است.
او تخصص آکادمیک وسابقه روشنی در هیچ کدام از این زمینه ها ندارد.

فارغ از هرنوع اطلاعاتی که ویکی پدیا ارائه داده؛ با این سخنان، کلمه فارغ التحصیل، بار عجیبی به خود می گیرد و فلسفه وجودی دانشگاه شریف نیز زیر حجم سوالات شک برانگیز گم می شود.
دانشگاه شریف، دانشگاهی که طی سال های گذشته همواره انتخاب رتبه های برتر کنکور بوده است وبه گفته فتوحی رییس دانشگاه شریف،٩۵ درصد از ١٠٠ نفر اول کنکور همه ساله دانشگاه شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، همچنین افرادی که دارای مدال های المپیادی هستند وارد دانشگاه شریف شدند.
دانشگاه شریف از جمله مراکز آموزشی است که توانسته ردپاهای خوبی از خود در سطح کشور به جای بگذارد.
چهره های سرشناس علمی، پژوهشی و سیاسی که تا حدی در عرصه های مختلف توانستند نام این دانشگاه را به نیکی در یادها ثبت کنند البته شاید این دانشگاه به نیکی در همه ذهن ها یاد نشود وسخنان رییس اندیشکده یقین حتی لغت هایی چون بی مصرفی یا بی فایده بودن را برای این دانشگاه تداعی کند.
شریف که نامش را وامدار مبارز وقهرمان دوره انقلاب مجید شریف واقفی است، از پیروزی انقلاب تاکنون مهد حضور مردانی از جنس علم بوده که توانستند ایران را درجهان بر سر زبان ها بیندازند.
مریم میرزاخانی ها، بهزاد رضوی ها، فریناز کوشانفرها و علی حاجی میری ها کسانی هستند که در زیر سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی و درسایه اساتید برجسته ای چون سعید سهراب پور، مهدی بهادری نژاد، علی اکبر و جواد صالحی، حسن ظهور، پرویز دوامی، علی عباسپور تهرانی فرد، حسن عباسپور، رضاروستاآزاد و محمدرضا عارف توانستند به قله هایی از موفقیت برسند که از چشم تیزبین و فرصت طلب غرب مخفی نمانده و آنها را ناگزیر به مهاجرت کرد.
شاید با شناختن کسانی که در این دانشگاه تحصیلات آکادمیک خود را به پایان رساندند کمی درک کنیم که آیا فارغ التحصیلان شریف، توانستند برای کشور مفید باشند یانه؟!
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رییس جمهور، منوچهر منطقی رییس مرکز ملی فضایی ،حمید فاضلی رییس سابق سازمان فضایی کشور،محمد جواد لاریجانی معاون بین الملل قوه قضاییه، نسرین سلطان خواه معاون سابق علمی وفناوری رییس جمهور از چهره های سرشناس علمی و سیاسی کشور محسوب می شوند که توانستند در عرصه های مختلف فعالیت های خود را به حدی برسانند که سر و گردنی از دیگر همکلاسی های زمان تحصیل خود بالاتر باشند. علی لاریجانی رییس مجلس دهم نیز مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم کامپیوتر از همین دانشگاه اخذ کرد و مهرداد بذر پاش نماینده سابق مجلس شورای اسلامی از جمله سیاستمدارانی است که در همین دانشگاه، ضمن تحصیل سرپرستی بسیج دانشجویی را برعهده داشته است.

اما
برخی نام ها، در کنار نام ایران که قرار می گیرند، پراز خاطره می شوند.
خاطره های تلخ و شیرین برای کشوری که سرد وگرم ها دیده و اشک هایی از سر شوق و یا دلتنگی ریخته.
برخی نام ها، فقط یک نام نیستند و دنباله ای دارند به قدمت غیرت ایرانی!

مصطفی احمدی روشن، مسعود علی محمدی…
شهدای هسته ای که ایران اسم وتعصب و همتشان را فراموش نخواهد کرد. کسانی که ، در واکنش به خبر شهادتشان، دانشجویان دانشگاه شریف، همان دانشگاهی که به قول آقای عباسی، فارغ التحصیلانش هیچ گلی به سر مملکت نزدند، رشته خودرا به فیزیک هسته ای تغییر دادند.
احمدی روشن فارغ التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه شریف و مسعود علی محمدی فارغ التحصیل دکترای فیزیک از همین دانشگاه است.
کسانی که برای پیشرفت ایران، کم شدن وابستگی کشور و تحقق تمامی روشنگری ها و راهنمایی های رهبری، جان خود را بی ادعا ایثار کردند.
کسانی که از شنیدن لقب مرد انقلابی خوشحال می شدند اما هرگز برای بدست آوردن آن، خودنمایی نکردند و انقلابی عروج کردند.
کسانی که حسن عباسی فراموششان کرده، در زمانیکه همه را به یک چوب می راند و می گوید چرا از دانشگاه ما فارغ التحصیلی مثل تهرانی مقدم بیرون نمی آید!
دانشمندان شهید شریف تاجی از گل، تاجی از عزت و اقتدار به سر کشور زدند که عطر تازگی این افتخار مشام نسل های بعد رانیز پرمی کند.
فراموشی این نکات مانند فراموشی قطعه ای از تاریخ انقلاب است و مرد انقلابی در هیچ زمانی و هیچ مکانی، نمی تواند بهانه ای برای این فراموشی بیاورد جزاینکه تاریخ را همانطور که دوست دارد ورق میزند و از صفحه هایی که برایش منفعتی ندارند به سرعت می گذرد!

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۱ دیدگاه

  • ممنون از مطلب مفیدتون. امیدوارم جامعه عملی ایران مانند شما موضع فعال‌تری در پاسخگویی به تک تک ادعاهای ….. جناب عباسی، رائفی پور و غیره داشته باشد.
    موفق باشید.

دیدگاه شما چیست